Marcin: Czy wykonywanie tatuaży, które jak wiadomo jest ingerencją w tkanki, czy na przykład zabieg usuwania tatuażu także powinny być wykonywane przez lekarzy? Czy fakt wyboru lekarza daje nam bezwzględną pewność poprawnie wykonanego zabiegu?

 

Adw. Honorata Janik-Skowrońska: Na pytanie czy tylko lekarz może usunąć tatuaż, odpowiedź brzmi NIE. Najskuteczniejszą metodą usuwania tatuażu jest laseroterapia. Należy zauważyć, iż również kosmetyczki wykorzystują laser jako urządzenie do realizacji zabiegów np. usunięcia niechcianego owłosienia co nie wyklucza możliwości przeprowadzenia zabiegu usunięcia tatuażu- jak jest w praktyce?

Jesteśmy otaczani szeregiem ofert salonów kosmetycznych i nie tylko. Do nas należy wybór miejsca, w którym chcielibyśmy dokonać zabiegu usunięcia tatuażu. Z informacji uzyskanych z jednego z miejsc, w którym usuwane są tatuaże wynika, że zarówno lekarze jak i inne osoby oferujące usługi z tego zakresu posługują się takim samym sprzętem laserowym. Przy czym zabiegi wykonywane przez lekarzy są stosunkowo droższe. Nadto nikt nie powinien dawać klientowi/pacjentowi gwarancji skuteczności jego usunięcia.

Warto zorientować się co do opinii innych klientów zamieszczonych w Internecie, popytać znajomych. Zminimalizuje to ryzyko dokonania zabiegu, który nie będzie spełniał naszych oczekiwań. Warto również umówić się na wstępne spotkanie konsultacyjne.

Gdy laseroterapia nie przynosi oczekiwanego skutku, istnieje możliwość chirurgicznego usunięcia tatuażu przez lekarza. Przed podjęciem przez lekarza decyzji o zastosowaniu określonej metody należy przeprowadzić szczegółowy wywiad z osobą, która zamierza poddać się zabiegowi, w celu wykluczenia ewentualnych przeciwskazań do jego podjęcia.

 

Adwokat Honorata Janik-Skowrońska

Adwokat Honorata Janik – Skowrońska ukończyła studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Ukończyła etatową aplikację sądową przy Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku. Następnie uzyskała wpis na listę adwokatów prowadzoną przez Pomorską Izbę Adwokacką w Gdańsku.

Zajmuje się szeroko rozumianym prawem medycznym, w tym doradza podmiotom medycznym (Podyplomowe Studia Zarządzanie Biznesem Medycznym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie)

W 2012 r. została laureatką w Konkursie Profesjonaliści FORBESA – zawody zaufania publicznego w kategorii ADWOKAT w województwie pomorskim.