Zabiegi z zastosowaniem urządzeń wysokoenergetycznych, a w szczególności laserów to złoty standard w odmładzaniu skóry, leczeniu zmian naczyniowych, blizn i przebarwień, a także w usuwaniu tatuażu czy makijażu permanentnego. Ich efekty uwarunkowane są zarówno wykorzystywaną technologią jak i stosowaniem odpowiedniej pielęgnacji pozabiegowej.

 

Lasery CO2, neodymowo-yagowe, diodowe, erbowo-yagowe, tulowe, pikosekundowe – to lasery stosowane w medycynie estetycznej, stanowią one coraz częściej alternatywę dla peelingów medycznych czy zabiegów iniekcyjnych. Z ich pomocą rozwiązuje się najczęstsze problemy estetyczne, od utraty jędrności skóry, przez blizny potrądzikowe i przebarwienia, zmiany naczyniowe, po cellulit i rozstępy. Dzięki stosowaniu coraz to nowszych technologii pozwalają osiągać lepsze efekty przy mniejszej liczbie zabiegów i krótszym czasie ich trwania. Skraca się również okres rekonwalescencji, ale jedna rzecz pozostaje niezmienna – konieczność stosowania pielęgnacji pozabiegowej.

 

Dlaczego pielęgnacja pozabiegowa jest ważna?

Zwykło się powtarzać, że po zabiegach laserowych najistotniejsze jest stosowanie ochrony przeciwsłonecznej, tj. produktów z wysokim SPF. Ograniczanie się do jedynie takiego produktu jest niewystarczające dla optymalnych rezultatów. Dlaczego pielęgnacja pozabiegowa jest tak ważna? Otóż bezpośrednio wpływa ona nie tylko na proces gojenia, ale również na końcowe efekty samych zabiegów laserowych.

Komentarz eksperta

Dr n. med. Magdalena Dobosz
Dr n. med. Magdalena Dobosz
Laseroterapia przynosi wspaniałe rezultaty, ale aby osiągnąć maksymalne i długotrwałe efekty, istotny jest nie tylko sam zabieg, ale i to, jak pacjent zadba o skórę po zabiegu.

- Odpowiednia pielęgnacja po zabiegu laserowym skraca czas rekonwalescencji i wspiera proces regeneracji skóry, która wskutek laseroterapii jest bardzo tkliwa, nadwrażliwa i podrażniona. Pierwsze kroki pielęgnacyjne podejmowane są już bezpośrednio po samym zabiegu. Stosuję maski chłodzące firmy Pharmann oraz krem laserat, który jest specjalistycznym produktem dedykowanym do pielęgnacji skóry po laseroterapii. Dzięki niemu, czas gojenia skóry ulega znacznemu skróceniu – rumień pozabiegowy, uczucie swędzenia i pieczenia, obrzęk oraz tkliwość skóry szybciej ustępują a tym samym - skóra pozostaje zabezpieczona przed powstawaniem ewentualnych przebarwień pozapalnych. Pacjent otrzymuje ode mnie pełne zalecenia odnośnie domowej pielęgnacji pozabiegowej i stosowanie się do tych zaleceń determinuje w dużym stopniu czas rekonwalescencji i możliwość powrotu do swoich codziennych obowiązków. Dlatego tak istotna jest edukacja pacjenta i uświadamianie go, jak ważna jest rola pielęgnacji i jej wpływ na końcowe efekty laseroterapii – tłumaczy dr n. med. Magdalena Dobosz.

Laserat Pharmann
laserat Pharmann

Jednym z najbardziej przekonujących argumentów z punktu widzenia pacjenta, zarówno w kontekście poddania się zabiegom laserowym, jak i stosowania pielęgnacji pozabiegowej, jest skrócenie okresu rekonwalescencji. W dzisiejszych czasach niewielu pacjentów może sobie pozwolić na to, by zabieg estetyczny wyłączył ich z regularnego trybu życia na długi czas.

- Pacjenci często nie są świadomi następstw zabiegu i nie wiedzą, jak sobie z nimi radzić. Po zabiegu laserowym można spodziewać się rumienia pozabiegowego, uczucia pieczenia i świądu, obrzęku i tkliwości skóry. Dlatego warto ściśle współpracować z lekarzem, który doradzi, jak przygotować się do zabiegu, czego się po nim spodziewać i jak postępować ze skórą po laseroterapii, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty – dodaje dr n. med. Magdalena Dobosz.

 

Jak pielęgnować skórę po zabiegu laserowym?

Skrócenie czasu rekonwalescencji po zabiegu to nie jedyny powód, aby zadbać o pielęgnację pozabiegową. Stosowanie się do wskazówek specjalisty i używanie odpowiednich preparatów pozwala również uniknąć ewentualnych efektów ubocznych, np. przebarwień pozapalnych. Nie można zapominać również o tym, że wysokiej jakości pielęgnacja to ochrona skóry i wsparcie w procesach naprawczych, które prowadzą do uzyskania optymalnych efektów zabiegowych. Jak zatem pielęgnować skórę po zabiegu laserowym?

Korzystając ze sprawdzonych, przebadanych i efektywnych procedur pielęgnacyjnych. Taką procedurę proponuje firma Pharmann, która oferuje kompleksową pielęgnację pozabiegową po laseroterapii w postaci: maski chłodzącej Pharmann, nakładanej w zależności od obszaru zabiegowego na twarz, szyję lub dekolt, oraz specjalistycznego kremu laserat.

Takie połączenie produktów stosowane jest przez lekarza w gabinecie, bezpośrednio po wykonanej procedurze laserowej. Specjalista, w pierwszej kolejności na 20-30 minut nakłada maskę chłodzącą cooling mask, która chłodzi skórę i przynosi jej natychmiastową ulgę a dodatkowo redukuje obrzęk, zaczerwienienie, nawilża i przyspiesza regenerację. Następnie, aplikowany jest krem laserat, dzięki któremu rumień pozabiegowy, obrzęk, swędzenie i nadwrażliwość skóry ulegną znacznemu zmniejszeniu. Laserat to specjalistyczny kosmetyk wykorzystujący technologię liposomalną do transportowania składników aktywnych w głąb skóry, który znacząco skraca czas regeneracji skóry, ogranicza uczucie pieczenia, uspokaja i łagodzi podrażnioną skórę oraz przywraca jej normalny próg wrażliwości. Dzięki zastosowaniu pełnej procedury pielęgnacyjnej po laseroterapii, szybko dochodzi do wygojenia się skóry, dzięki czemu zmniejsza się zarówno ryzyko powikłań jak i poprawia się komfort pacjenta po zabiegu.

Maski chłodzące Pharmann
Maski chłodzące Pharmann

Dalsza pielęgnacja pozabiegowa stosowana jest już przez pacjenta w domu. Maskę chłodzącą należy założyć do dwóch dni po zabiegu, natomiast krem laserat stosować min.2-3 razy dziennie przez około tydzień lub w zależności od potrzeb pacjenta.

 

Dobór preparatów do pielęgnacji pozabiegowej

Właściwości łagodzące podrażnioną skórę po laseroterapii to nie jedyne kryterium, jakim należy się kierować przy wyborze produktu do pielęgnacji pozabiegowej. Produkty do pielęgnacji pozabiegowej powinny być przede wszystkim bezpieczne – przebadane klinicznie oraz nie powinny zawierać składników potencjalnie mogących podrażnić skórę. Aby zachować sterylność produktu wskazane jest stosowanie opakowań typu airless, które zabezpieczają produkt przed dostawaniem się bakterii i innych zanieczyszczeń z rąk i powietrza. Równie istotna jest szybkość działania – wskazana jest technologia pozwalająca docierać składnikom aktywnym w głębsze warstwy skóry, np. technologia liposomalna.

- W pielęgnacji pozabiegowej kluczowa jest skuteczność produktów. Na czas rekonwalescencji zalecamy preparaty specjalistyczne, z wysokiej jakości składnikami, synergicznie dobranymi do zadania, jakie mają spełnić. Tylko kompleksowa pielęgnacja gwarantuje szybką rekonwalescencję skóry i wsparcie efektów zabiegu – podpowiada dr n. med. Magdalena Dobosz, ekspert Pharmann.

Celem kompleksowej pielęgnacji pozabiegowej jest umożliwienie pacjentowi szybkiego powrotu do codziennych aktywności. Dlatego liczy się nie tylko jakość produktów, ale również prostota stosowania. Jak dodaje specjalista, produkty do stosowania po laseroterapii nie powinny obciążać pacjenta skomplikowanymi procedurami ani sposobami aplikacji, dlatego po zabiegach laserowych najlepiej sprawdzają się formuły kremowe oraz kremowo-żelowe, które łatwo się aplikuje i nie pozostawiają na skórze ciężkiej warstwy. 

Materiał powstał we współpracy z firmą Pharmann