Intensywne ekspozycje słoneczne, zwłaszcza w najcieplejszych miesiącach i podczas długo oczekiwanych wakacji, są bardzo kuszące, ale niebezpieczne. Lek. Anna Jędrowiak, specjalista dermatologii, apeluje, aby unikać oparzeń słonecznych.
Czerniak, jako jeden z najgroźniejszych nowotworów skóry, błon śluzowych lub gałki ocznej, budzi postrach u niejednej osoby, która doświadczyła w życiu oparzeń słonecznych. Wiadomo bowiem, że zaczerwienienia oraz złuszczający się naskórek to nie jedyne skutki uboczne nadmiernej ekspozycji na promieniowanie. Oparzenia słoneczne w wywiadzie predysponują do rozwoju agresywnych nowotworów skóry, które nieleczone i zbyt późno wykryte stanowią poważne zagrożenie. Dlatego lekarze apelują nie tylko o stosowanie kremów z filtrem SPF, ale także o odpowiednie przygotowanie do sezonu letniego.
- Oparzenia słoneczne to najważniejszy czynnik predysponujący do czerniaka, więc bardzo ważne jest, aby tę skórę do lata odpowiednio przygotować. Okazuje się, że rozsądne ekspozycje słoneczne, które w sposób stopniowy pozwalają nam pozyskać opaleniznę, są dużo lepszym rozwiązaniem dla naszej skóry niż krótkoterminowe, bardzo intensywne wyjazdy wakacyjne. Niestety taki lawinowy wzrost ilości czerniaków wynika z tego, że przez cały rok chronimy się przed słońcem, jesteśmy zamknięci w pomieszczeniach, a potem jedziemy na tygodniowe bądź dwutygodniowe wakacje – mówi Zatoce Piękna lek. Anna Jędrowiak, specjalista dermatologii, założycielka kliniki Holiskin® w Gdańsku.
Czynniki ryzyka rozwoju czerniaka
Jak tłumaczy lek. Anna Jędrowiak, to właśnie intensywna ekspozycja słoneczna podczas wakacji sprzyja temu, że czerniak obecnie jest jednym z najczęstszych i najgroźniejszych nowotworów u osób młodych. - Dwa czynniki, które predysponują nas do wystąpienia czerniaka to bardzo intensywne ekspozycje słoneczne, które prowadzą do oparzenia oraz jasny fototyp skóry, czyli osoby o rudych bądź jasnoblond włosach, osoby o zielonej tęczówce albo o niebieskich oczach i taka skóra, która nie wytwarza pigmentu. Mimo długiej ekspozycji słonecznej nawet pod koniec lata takie osoby wcześniej wytworzą piegi niż opaleniznę – tłumaczy lek. Anna Jędrowiak.
Posłuchaj dr Annę Jędrowiak
Czerniak skóry, złośliwy nowotwór wywodzący się z melanocytów, wcześnie wykryty jest wyleczalny. Dlatego tak ważna jest obserwacja własnego ciała i regularne kontrole znamion u dermatologa. Niepokojące są też nowe zmiany skórne, zwłaszcza w obszarach, w których najczęściej zlokalizowany jest nowotwór. - W ramach ciekawostki dodam także, że czerniak u kobiet występuje najczęściej pod kolanami, czyli w okolicy goleni i jest on wykrywany głównie przez same pacjentki, natomiast u mężczyzn czerniak zlokalizowany jest głównie na plecach i wykrywany jest przez ich żony – dodaje ekspertka.
Jak chronić się przed czerniakiem?
Choć stopniowe przygotowanie swojej skóry do wakacyjnych wojaży i rozsądne korzystanie z kąpieli słonecznych to najlepszy sposób ochrony przed czerniakiem, nie wolno zapominać również o ochronie przeciwsłonecznej w formie kremów z filtrem SPF. Jak przyznaje lek. Anna Jędrowiak, pacjenci często pytają, czy kremy z filtrem są potrzebne i bezpieczne. - Okazuje się, że kremy z filtrem są najbardziej uniwersalnym środkiem przeciwstarzeniowym, jaki możemy zaproponować naszej skórze. Podobne działanie mają retinoidy, ale one nie są aż tak uniwersalne i nie nadają się do każdej skóry. Kremy z filtrem mają udowodnioną skuteczność przeciwstarzeniową, ale także minimalizują ryzyko nowotworów skóry – odpowiada specjalistka.
Posłuchaj dr Annę Jędrowiak
Regularne stosowanie kremów z SPF pozwala spowolnić proces starzenia, co pokazują nie tylko badania kliniczne, ale i zdjęcia porównawcze wśród osób, które takie produkty aplikowały jedynie na twarz z pominięciem szyi. Warunkiem uzyskania efektu przeciwstarzeniowego jest jednak stosowanie kremu z filtrem SPF przynajmniej na poziomie 30 bądź 50 jednostek. - Zwracajmy również uwagę, aby nasz krem z filtrem miał zabezpieczenie przed promieniowaniem UVA, czyli światłem, które dociera do powierzchni ziemi przez cały rok, przechodzi przez szyby, przechodzi przez chmury i może powodować nasilone starzenie przy nawet niewielkich ekspozycjach słonecznych – dodaje lek. Anna Jędrowiak.
Mnogość szkodliwych mitów, które narosły wokół preparatów z SPF, niepokoi lekarzy od co najmniej kilku lat. Warto jednak pamiętać, że w przypadku czerniaka najistotniejsza jest profilaktyka – jej brak jest realnie niebezpieczny.