Rekonstrukcja piersi to dla kobiet po mastektomii szansa na odzyskanie ich nowego, pięknego kształtu. To właśnie temu tematowi poświęcone były warsztaty Aesthetic Breast Reconstruction zorganizowane przez firmę Vitaco Health, które odbyły się w dniach 28 i 29 września 2023 r. w Olivia Star w Gdańsku.

 

Gościem specjalnym i jednym z głównych prelegentów był chirurg plastyczny prof. Alexandre Mendonca Munhoz z Brazylii, jeden z liderów chirurgii rekonstrukcyjnej piersi na świecie. Podczas pierwszego, dnia konferencji, prof. Munhoz podzielił się swoim doświadczeniem na temat rekonstrukcji piersi z polskimi chirurgami. - Macie w Polsce znakomitych chirurgów, zawsze czuję się zaszczycony i szczęśliwy, dzieląc się swoim doświadczeniem w tej bardzo interesującej dziedzinie medycyny i chirurgii związanej z chirurgią estetyczną i rekonstrukcyjną – przyznał w rozmowie z Zatoką Piękna prof. Alexandre Mendonca Munhoz.
 

Oglądaj relację!

Film ma charakter informacyjny, wykonany został zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 kwietnia 2022 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. poz. 974). Ulotki oraz szczegółowe informacje dotyczące prezentowanych treści (m. in. preparatów, technologii i urządzeń), dostępne są u podmiotu przedstawiającego informacje w filmie.

 

Mistrzowie chirurgii rekonstrukcyjnej

O operacjach z użyciem implantów opowiedział także dr n. med. Daniel Maliszewski, który w jednej z prelekcji zaprezentował przykłady trudnych przypadków klinicznych, a podczas warsztatów Aesthetic Breast Reconstruction także swoje umiejętności w praktyce.

- Będziemy zajmować się estetyczną rekonstrukcją piersi, czyli z jednej strony bezpieczeństwo onkologiczne, z drugiej strony tak, żeby ten efekt estetyczny był optymalny dla pacjentki. Pokażemy bardzo nowoczesne implanty, jedyne umożliwiające wykonanie rezonansu, co u pacjentów onkologicznych jest bardzo ważne, żeby tego etapu diagnostyki nie blokować – zapowiedział jeszcze przed warsztatami dr Daniel Maliszewski.

Wśród wybitnych chirurgów z Polski, którzy podzielili się z uczestnikami warsztatów swoją wiedzą i doświadczeniem, znaleźli się również prof. dr hab. n. med. Henryk Witmanowski oraz dr n. med. Marek Budner.

- Każda kobieta zasługuje na piękne piersi, w związku z tym pacjentki, które poddawane są zabiegom rekonstrukcyjnym, oczekują, że te piersi będą co najmniej takie, jak przed zabiegiem, a najlepiej, gdyby były one jeszcze piękniejsze. I to jest dążenie wszystkich chirurgów rekonstrukcyjnych, żeby temu zadaniu sprostać – opowiadał naszej redakcji prof. Henryk Witmanowski.

Podczas Aesthetic Breast Reconstruction 2023 omawiano m.in. techniki rekonstrukcji i różne rodzaje implantów, a także powikłania oraz ryzyko związane z operacjami rekonstrukcyjnymi.


Chirurgia rekonstrukcyjna na żywo

Po pierwszym dniu wykładowym odbyła się część warsztatowa. Uczestnicy mogli oglądać na żywo transmisję z sali operacyjnej, gdzie przeprowadzono m.in. wymianę lewego implantu z lipofillingiem i symetryzacją prawej piersi.

- Śmiało można powiedzieć, że dr Maliszewski i prof. Munhoz to specjaliści od trudnych przypadków. Operacje, które zostały wykonane są operacjami bardzo trudnymi, wymagającymi dużego kunsztu chirurgicznego i dużego doświadczenia, ponieważ są to operacje swego rodzaju hybrydowe, oprócz czystej chirurgii wykonywane są także zabiegi konturujące poprzez przeszczepy tkanki tłuszczowej – skomentował po warsztatach prof. Henryk Witmanowski.

Jak tłumaczył naszej redakcji dr Marek Budner, przeprowadzone podczas warsztatów operacje były trudne z wielu powodów. Wykonano je u pacjentek, które już wcześniej poddały się rekonstrukcji piersi, ale doszło u nich do powikłań. - Nie są to pierwotne operacje rekonstrukcyjne, tylko operacje po rekonstrukcji, gdzie doszło do zaburzeń konturu piersi, do powikłań i asymetrii, które spowodowały, że trzeba tę operację teraz na nowo zrobić i odtworzyć tę pierś – powiedział Zatoce Piękna dr Marek Budner.

Dwudniowe wydarzenie obfitowało w ciekawe wykłady i dyskusje, a punktem kulminacyjnym warsztatów były transmitowane na żywo operacje. To właśnie one zrobiły największe wrażenie na uczestnikach, zwłaszcza że nie były to łatwe przypadki, a przy stole operacyjnym stanęli wybitni chirurdzy. - Nie bez przyczyny te warsztaty miały nazwę Master Class. Właśnie mieliśmy okazję zobaczyć, jak mistrzowie chirurgii, m.in. prof. Budner i prof. Witmanowski radzą sobie z takimi najtrudniejszymi wyzwaniami chirurgii onkologicznej i rekonstrukcyjnej – skomentował prof. dr hab. n. med. Rafał Matkowski.

Warsztaty Aesthetic Breast Reconstruction 2023 były wydarzeniem na światowym poziomie, które docenili również uczestnicy. - Dzięki firmie Vitaco Health mieliśmy wielką przyjemność wziąć udział w tym workshopie. Jest to duża okazja nie tylko do uczestniczenia w wykładach i chirurgii na żywo, ale oczywiście rozmowy w kuluarach między nami kolegami i koleżankami chirurgami są naprawdę wartościowe i każdy może skonsultować swoje wątpliwości czy problemy – oceniła wydarzenie dr n. med. Katarzyna Ostrowska-Clark.

Warsztaty Aesthetic Breast Reconstruction 2023 zorganizowała firma Vitaco Health, dystrybutor unikatowych technologii i produktów światowych marek wykorzystywanych m. in. w chirurgii plastycznej i medycynie estetycznej. W I konferencji uczestniczyło ponad 50 chirurgów, którzy obejrzeli 4 operacje na żywo.

Materiał powstał we współpracy z firmą Vitaco Health