Kobiety, które wygrały z rakiem piersi nie chcą żyć w cieniu choroby – CHCĄ ŻYĆ PEŁNIĄ ŻYCIA i CZUĆ SIĘ PIĘKNE. I mają do tego prawo! Zobaczcie niezwykłe zdjęcia kobiet po rekonstrukcji piersi! Fotografie autorstwa Anji Choluy przedstawiają Pacjentki dr Daniela Maliszewskiego, a inicjatorem projektu jest Fundacji Wspierania Rozwoju Medycyny ANIZJA oraz Agnieszka Kośnik-Zając.

 

Maria: „W pewnym etapie leczenia stanęłam przed lustrem, nie było fajnie, bo nie miałam włosów, nie miałam brwi, miałam jakieś wybroczyny dziwnego rodzaju, ogromną bliznę, bez paznokci, szara twarz… To był jakiś etap w życiu, który nie trwał wieczności. Teraz czuję się MEGA! Kobieca"

 

Rekonstrukcja piersi
fot. Anja Choluy

 

Wiktoria: „Potraktuję to dzisiaj jako prezent dla siebie (sesję foto). Chciałabym poczuć się kobietą, że nic się nie zmieniło, że to ciągle jestem JA”

 

Rekonstrukcja piersi
fot. Anja Choluy

 

Julia: „Nikt by nie zauważył, że coś się zmieniło (po rekonstrukcji). To tak, jakby były moje (piersi)"

 

Agnieszka Kośnik Zając - pomysłodawczyni projektu „Brest is the best” podkreśla, że celem zdjęć nie było jedynie pokazanie rekonstrukcji piersi, ale przekaz „Jestem Kobietą. Piękną. Odważną. Świadomą”.  To za jej sprawą Instytut Babiana stał się na moment profesjonalnym studiem fotograficznym z częścią fryzjerską oraz make up. Mimo, że zdjęcia nie obejmowały twarzy, organizatorzy zadbali by Panie poczuły się tego dnia wyjątkowo. A czym dla autorki projektu jest ta sesja?

Komentarz eksperta

mgr inż. Agnieszka Kośnik-Zając
mgr inż. Agnieszka Kośnik-Zając
To sztuka. Nie wyobrażam sobie życia bez niej. Chciałam połączyć ją z medycyną, która jest drugą moją pasją. Zarazić empatią. Wzbudzić zainteresowanie. Dać coś oprócz leczenia, coś co wykracza poza Instytut. Bo przecież jesteśmy dla pacjentów nie tylko w pracy. Cały czas nastawieni na to, co można by było zrobić jeszcze, żeby się dobrze poczuli. Przychodząc do domu, czy jeżdżąc gdzieś po świecie, myślimy o Nich. Inspirują nas. Są obecni, z tyłu głowy… Zrodził się pomysł, że moglibyśmy jeszcze dać wartość, która może nie jest związana stricte z leczeniem, bo taki projekt nikogo nie uleczy, ale będzie, taką mam nadzieję, wsparciem i światełkiem dla innych kobiet i Ich bliskich.

 

Wśród nas jest wiele Kobiet po mastektomii, które marzą o rekonstrukcji piersi. Często nie wiedzą, że mają możliwość leczenia oszczędzającego lub rekonstrukcji piersi, a leczenie jest refundowane przez NFZ. Zapytaliśmy dr Daniela Maliszewskiego o to, jak lekarze medycyny estetycznej i chirurdzy plastycy mogą pomóc kobietom po amputacji piersi?

 

Redakcja Zatoka Piękna: Utrata piersi bądź sutka po przebytej chorobie nowotworowej, dla wielu kobiet staje się koszmarem... Ratunkiem może być rekonstrukcja piersi?

Dr  Daniel Maliszewski: Gdy pacjentka po amputacji trafia do specjalisty chorób piersi, który zajmuje się rekonstrukcją tego typu ubytku, ważne jest to by całościowo zadbać o finalny efekt zabiegu i aby zaplanować cały proces rekonstrukcji piersi. Trzeba pamiętać o tym, że rekonstrukcja piersi to nie zabieg lecz proces. Gdy pacjentka trafi do specjalisty chorób piersi ważne jest dla Niej z jednej strony by odtworzyć wyniosłość piersi, czyli nadać jej odpowiednią objętość, z drugiej strony aby stworzyć odpowiedni kształt, z trzeciej strony aby odtworzyć kompleks brodawka-otoczka. Są to ważne elementy anatomiczne, niezbędne do tego by stworzyć piękną, nową pierś.

 

Rekonstrukcja piersi powinna zakładać, że jedna pierś będzie pasowała do drugiej?

W przypadku, gdy pacjentce rekonstruujemy jedną pierś, od początku należy pamiętać jak będzie wyglądała zrekonstruowana pierś, a z drugiej strony co należy zrobić z drugą piersią, aby obie piersi były symetryczne. Zabieg dopasowania drugiej piersi nazywamy symetryzacją. W obrębie symetryzacji mieści się pojęcie augumentacji (powiększania), możemy też zmniejszyć drugą pierś czyli dokonać redukcji, bądź możemy podnieść drugą pierś czyli dokonać mastopeksji. Oczywiście możemy te zabiegi ze sobą łączyć, np. wykonać augumentację z mastopeksją. Należy tak połączyć te procedury aby pierś wyglądała jak ta rekonstruowana.

 

Implanty piersi to marzenie wielu kobiet, ale też mają swój czarny PR. Słyszy się historie o ich pękaniu, wywoływaniu obrzęków, a nawet nowotworów. Czy jest się czego bać?

Absolutnie nie ma się czego bać jeśli chodzi o chirurgię piersi. Obecne implanty są bezpieczne i bardzo rzadko, incydentalnie zdarzają się pęknięcia. Nie trzeba ich rutynowo wymieniać, więc jeśli pacjentka ma rekonstrukcję czy też zabieg estetyczny, najczęściej nie będzie musiała martwić się tym tematem przez całe życie. Implanty są to oczywiście ciała obce, ale nie wywołują obrzęków. Odrzucenia spowodowane stricte samym implantem nie występują. Najczęstsze powikłania to krwiaki czy infekcje, natomiast są to powikłanie, które mogą wystąpić po każdym zabiegu chirurgicznym. Implanty są całkowicie bezpieczne onkologicznie. Amerykańskie FDA ( Food and Drugs Administration) dopuściło implanty do stosowania u pacjentów onkologicznych i jest to najlepsza gwarancja. Nie ma potrzeby bać się o bezpieczeństwo po rekonstrukcji piersi implantem. Oczywiście trzeba odpowiednio dobrać implanty, wpływa to na finalny efekt estetyczny oraz bezpieczeństwo pacjentki.

 

A co z kobietami, które nie chcą lub nie mogą mieć wszczepionych implantów?

U pacjentek, u których nie zdecydujemy się na wszczepienie implantów, czy to z powodów życzeniowych czy też z powodu budowy dróg piersi, możemy skorzystać z tkanek własnych. Możemy zaproponować pacjentce rekonstrukcję płatami, np. LD z pleców, możemy zaproponować pacjentce rekonstrukcję płatem DIEP z brzucha, czyli odtworzenie piersi z tkanek brzusznych. Metody te możemy też wspierać liposukcją z lipofillingiem. Pobieramy tłuszcze z brzucha czy też z ud i następnie podajemy do piersi w celu powiększania objętości.

 

Odbudowa piersi to często nie tylko nadanie jej kształtu i wielkości, ale również zrekonstruowanie sutka i przywrócenie mu naturalnego kształtu. Jakimi metodami w tym przypadku dysponuje medycyna estetyczna?

Gdy stworzyliśmy już wyniosłość piersi, gdy nadaliśmy jej odpowiedni kształt, zachowaliśmy odpowiednie proporcje pozostaje nam odtworzenie kompleksu brodawka-otoczka. Do wyboru mamy kilka możliwości. Jeśli chodzi o brodawkę mamy bardzo dużo technik. Nacinamy skórę w miejscu, w którym brodawka ma się znajdować. Odpowiednio rotujemy nacięte płaty skórne tworząc nową brodawkę. W przypadku otoczki możemy pobrać tkanki z pachwiny i przenieść je w odpowiednie miejsce. Pacjentce możemy również zaproponować tatuaż medyczny, który daje dobry efekt estetyczny. Brodawkę wytwarzamy w znieczuleniu miejscowym, otoczkę natomiast w znieczuleniu ogólnym. Dlatego najczęściej proponowaną opcją jest wykonanie brodawki w znieczuleniu miejscowym i do tego wytatuowanie otoczki. Tym sposobem mam zakończoną rekonstrukcję kompleksu brodawka-otoczka.

 

W ciągu ostatnich lat rozszerzyła się świadomość kobiet co do zagrożenia genem BRCA1 i BRCA2. Słyszymy, że niektóre z nich poddają się amputacji piersi oraz usunięciu jajników. Czy wszystkie kobiety, u których wykryto niebezpieczny gen - powinny rozważyć taki krok?

U pacjentek, u których wykryto mutację BRCA1, BRCA2 ryzyko raka piersi i raka jajnika jest zdecydowanie wyższe. W przypadku mutacji BRCA1 jest to nawet 50-70% ryzyka wystąpienie raka piersi, dlatego bardzo ważne jest rozważenie profilaktycznej mastektomii i usunięciu przydatków. Zabiegi te znacząco redukują ryzyko wystąpienia raka piersi i raka jajnika poniżej poziomu obecnego u zdrowej, nieobciążonej pacjentki. Dlatego jak najbardziej jest to rekomendowane w powyższej grupie chorych.

 

Kobieta, która zdecyduje się na prewencyjną amputację piersi również może liczyć na jej rekonstrukcję. Na czym polega zabieg?

Profilaktyczna mastektomia polega na całkowitym usunięciu gruczołu i jednoczesnym odtworzeniu objętości i kształtu piersi implantem. Profilaktyczna mastektomia od zabiegu rekonstrukcji odroczonej różni się tym, że usuwamy gruczoł i od razu zastępujemy go implantem, nie usuwamy węzłów chłonnych, nie usuwamy kompleksu brodawka-otoczka,. Staramy się wykonać kosmetyczne cięcie i zrekonstruować pierś, jej objętość, kształt i proporcję.

 

Gdzie kobiety mogą szukać wsparcia, informacji, lekarzy, którzy podejmują się rekonstrukcji piersi?

Wszystkie panie zainteresowane, zapraszam do poradni ArtVein w Gdańsku. Z przyjemnością porozmawiamy o rekonstrukcji piersi, omówimy dostępne techniki i możliwości. W teorii, przy każdym centrum leczenia chorób piersi powinien być specjalista, zajmujący się chorobami rekonstruującymi. Nie zawsze tak jest, a pacjentki tego wymagają i potrzebują.

 

Dr n.med. Daniel Maliszewski

Ukończył Akademię Medyczną w Gdańsku w 2008 r. Po odbyciu stażu podyplomowego rozpoczął specjalizację z chirurgii ogólnej w ramach rezydentury w Klinice Chirurgii Onkologicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. W 2016 r. uzyskał tytuł specjalisty chirurgii ogólnej oraz za pracę z zakresu biologii raka piersi otrzymał tytuł doktora nauk medycznych. Odbył 11 staży zagranicznych i uczestniczył w ponad 40 kursach międzynarodowych z zakresu chirurgii gruczołu piersiowego. Jako jeden z trzech Polaków, posiada europejski certyfikat kwalifikacji z chirurgii piersi – EBSQ in Breast Surgery. Zajmuje się chirurgią rekonstrukcyjną oraz estetyczną gruczołu piersiowego. Pracuje w Oddziale Chirurgii Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie oraz Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Korczaka w Słupsku.