Ponad 70 łóżek, 4 sale operacyjne, wysokie standardy bezpieczeństwa, wybitni specjaliści, prywatne zabiegi chirurgiczne z wielu dziedzin medycyny - tak możliwie najkrócej można przedstawić Szpital Swissmed, mieszczący się na przy ul. Wileńskiej w Gdańsku.

 

Nowocześnie urządzony odział położniczo-neonatologiczny, wybitni lekarze wielu specjalizacji i innowacyjne technologie dające ogrom możliwości sprawiają, że gdański Szpital Swissmed doskonale uzupełnia ofertę służby publicznej, a także przyciąga pacjentów spoza Polski.

Nasza redakcja postanowiła przyjrzeć się jego działalności z bliska. W ramach projektu Zatoka Piękna i Pomorskie Prestige nie tylko odwiedziliśmy placówkę, ale również porozmawialiśmy z cenionymi lekarzami, którzy na co dzień wykonują skomplikowane zabiegi.

 

Oglądaj naszą fotorelację!

 

Swissmed - 24 lata ciągłego rozwoju

Swissmed to szpital wielospecjalistyczny, który realizuje prywatne zabiegi chirurgiczne z takich dziedzin, jak okulistyka, ortopedia, proktologia, chirurgia naczyń, ogólna, urologia, ginekologia,  leczenie otyłości czy chirurgia plastyczna. W szpitalu mieści się również Centrum Leczenia Przepuklin. Placówka wychodzi naprzeciw wszystkim pacjentom, którzy cenią sobie możliwości nowoczesnego sprzętu medycznego, zapewniającego im dokładniejszą diagnostykę, większe bezpieczeństwo, lepsze efekty leczenia oraz krótszy czas hospitalizacji.

- Szpital Swissmed funkcjonuje na rynku trójmiejskim od ponad 16 lat, a pierwsza przychodnia została otwarta już w roku 1996. Nasz szpital ma powierzchnię ok. 8000 m2, gdzie zlokalizowane są 4 sale operacyjne. Mamy bardzo duże  możliwości związane z diagnostyką, z leczeniem oraz konsultowaniem pacjentów. Jesteśmy skupieni na różnego rodzaju działalności zabiegowej. Stosujemy nowoczesne techniki laserowe i metody małoinwazyjne – mówi nam lek. med. Włodzimierz Piankowski, dyrektor Szpitala Swissmed, specjalista chirurgii naczyniowej.

lek. med. Włodzimierz Piankowski
lek. med. Włodzimierz Piankowski

 

Najlepszą rekomendację dla szpitala stanowi fakt, że 80% pacjentów jest z polecenia. Jak tłumaczy lek. med. Janusz Orzelski, lekarz specjalista II stopnia z zakresu chirurgii ogólnej, szpital praktykuje inny model współpracy z pacjentem. - Po pierwsze, skracamy czas hospitalizacji, bo rany goją się w tym samym tempie w domu, co w szpitalu, co zmniejsza zdecydowanie koszty. Nasza opieka nad pacjentem polega  na stałym informowaniu o przebiegu i rezultatach, pacjent nie czuje się pozostawiony sam sobie ani na chwilę – podkreśla. W gdańskim szpitalu realizowane są przeważnie zabiegi, na które w służbie publicznej są najdłuższe kolejki, w tym laparoskopowe leczenie kamicy pęcherzyka żółciowego, zabiegi na przepukliny oraz zabiegi związane z patologiczną otyłością.

lek. med. Janusz Orzelski
lek. med. Janusz Orzelski

 

W trosce o kobiety

Na uwagę zasługuje na pewno wyjątkowy oddział położniczo-neonatologiczny, będący jedyną placówką komercyjną w tej części Polski. Równie ważny jak bezpieczeństwo i zdrowie jest tutaj komfort pacjentek. - Dbamy bezwzględnie o komfort i bezpieczeństwo naszych pacjentów, zarówno pań, jak i noworodków. Doskonale wyposażone są sale porodowe, posiadają wszelkie pomoce farmakologiczne i niefarmakologiczne. Są to sale pojedyncze, z łazienką, prysznicem, wanną i innymi udogodnieniami. Podobnie wyglądają sale poporodowe. Panie mają do dyspozycji pokoje z łazienkami, z podgrzewanymi stanowiskami dla noworodków, po to, żeby dzieci się nie wyziębiały. Na oddziale jest spokój i zachowana intymność – mówi położna Urszula Łaniewska.

położna Urszula Łaniewska
Urszula Łaniewska, położna 

 

W Swissmedzie przeprowadzane są także zabiegi z zakresu ginekologii i ginekologii estetycznej, w tym plastyka po przebytych porodach m.in. powłok brzusznych i narządów rodnych. Kobiety mogą poddać się także operacjom plastycznym poprawiającym sylwetkę, liposukcji, korekcji nosa, plastyce odstających małżowin usznych, korekcji powiek górnych i dolnych, liftingowi twarzy, a wreszcie i rekonstrukcji piersi po mastektomii. Jak mówi dr n. med. Daniel Maliszewski, chirurg piersi, w szpitalu wykonywane jest pełne spektrum operacji z zakresu chirurgii piersi, są to zarówno zabiegi rekonstrukcyjne jednoczasowe, jak i odroczone.

- Jako jedni z nielicznych dokonujemy amputacji bez naruszenia mięśnia piersiowego mniejszego, które dają pacjentce szybszy powrót do zdrowia. Robimy też pełne spektrum zabiegów estetycznych, czyli symetryzacje drugiej strony, powiększenia, podniesienia, zmniejszenia piersi. Pacjentka może liczyć u nas na kompleksową obsługę i holistyczne podejście do problemu. Wyróżnia nas podejście onkoplastyczne do pacjentek, czyli przy leczeniu nie zapominamy o estetyce piersi – podkreśla dr Maliszewski.

dr Daniel Maliszewski
dr Daniel Maliszewski

 

Zielony laser PVP - ratunek dla mężczyzn

Gdański szpital Swissmed daje nadzieje także mężczyznom, którzy liczą na małoinwazyjne rozwiązanie ich problemów z przerostem prostaty. Standardem leczenia w takich przypadkach są operacje zielonym laserem, które dają natychmiastowy skutek, pozwalają uniknąć działań ubocznych farmakoterapii i zapewniają szybszy powrót do aktywności.

- „Zielony laser” to zabieg dający nadzieję wielu panom, których dotknął problem prostaty. Jest to zabieg endoskopowy, który pozwala na szybszą rekonwalescencję i jest rekomendowany aktywnym mężczyznom. Zabieg praktycznie bezkrwawy po jednodniowej procedurze, bez cewnika i w zasadzie bez dolegliwości. Powrót do zdrowia do ok. 3 tygodni w stosunku do tradycyjnych metod, gdzie to trwa ok 3 miesięcy. Z naszych obserwacji wynika, że pacjenci są zadowoleni i nie mają powikłań oraz nie wracają z reklamacjami. Zabieg jest stosowany już od 2010 roku, wykonaliśmy kilkaset takich zabiegów. Jest to zabieg coraz bardziej popularny, ale niestety nierefundowany przez NFZ – mówi dr n. med. Tomasz Gondek, lekarz urolog specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu gruczołu krokowego.

dr Tomasz Gondek
dr Tomasz Gondek

 

Laser wykorzystywany jest również w innych zabiegach urologicznych. Jak mówi nam dr Gondek, do szpitala Swissmed zgłaszają się pacjenci z całym przeglądem chorób urologicznych, rozpoczynając od kamicy nerkowej aż po nowotwory.

 

„Poprawiamy jakość życia”

Możliwości gdańskiej placówki są naprawdę wszechstronne, o czym świadczy również pomoc kierowana do pacjentów ze schorzeniami okulistycznymi. Na oddziale chirurgii okulistycznej przeprowadza się m.in. laserową korekcję wzroku, wykorzystując w tym celu innowacyjny laser excimerowy. Wykonywane są także operacje zaćmy. - Wszczepiamy soczewki z klasy premium, czyli soczewki w prezbiopii (starczowzroczności). Uwalniamy pacjentów od potrzeby noszenia okularów zarówno do czytania jak i do dali. Korygujemy soczewkami astygmatyzm i robimy plastykę powiek. Jednym słowem poprawiamy jakość życia pacjentów – wylicza lek. med. Piotr Klikowicz, specjalista chorób oczu.

lek. med. Piotr Klikowicz
lek. med. Piotr Klikowicz

 

Nowoczesnych metod operacyjnych nie brakuje także w zakresie proktologii. W szpitalu Swissmed wykonywane są m.in. zabiegi, które służą odżywianiu pacjentów (zakładanie przetok odżywczych do żołądka i jelita cienkiego) czy leczeniu otyłości (terapie endoskopowe, w tym zakładanie balonu żołądkowego). Specjaliści przeprowadzają również zabiegi endoskopowe związane z usuwaniem zmian przednowotworowych i nowotworowych z przewodu pokarmowego. Nowoczesne terapie proponuje się również pacjentom zmagającym się z hemoroidami.

- W przypadku choroby hemoroidalnej, stosujemy bardzo mało inwazyjne zabiegi z zużyciem lasera, jak również z użyciem ultrasonografu Dopplera, gdzie rekonstruujemy aparat hemoroidalny bez jego wycinania - mówi lek. med. Andrzej Drążek, który specjalizuje się w badaniach i zabiegach endoskopowych z zakresu proktologii. Jak dodaje, lekarze zajmują się tu również schorzeniami z zakresu odbytu i odbytnicy. - Szczególnie nasze działania są nastawione na pacjentów, którzy mają uszkodzone zwieracze odbytu. Rozpoczęliśmy już kilka lat temu współpracę z rehabilitantami, którzy zajmują się ćwiczeniami poprawiającymi stan w obrębie odbytu i odbytnicy, dzięki temu możemy wprowadzać elektrostymulację zwieraczy u pacjentów po operacjach – podkreśla lek. med. Andrzej Drążek.

lek. med. Andrzej Drążek
lek. med. Andrzej Drążek

 

Ze Skandynawii do Trójmiasta

Jak mówi dyrektor szpitala, nawet najlepsze technologie nie wykonają same zabiegu, dlatego tym, czym wyróżnia się placówka, jest obecność doskonałych specjalistów z różnych dziedzin. Przekłada się ona także na przygotowanie pod kątem obsługi pacjentów z zagranicy. - Lekarze oraz personel mówią po angielsku i są dobrze przygotowani merytorycznie. Gdańsk jest doskonale skomunikowany i to pomaga naszym pacjentom z zagranicy przylatywać do nas na zaplanowane leczenie, a nawet na same tylko konsultacje – podkreśla lek. med. Włodzimierz Piankowski.

Jak dodaje położna Urszula Łaniewska, zagraniczne pacjentki przyjmuje również Oddział Położniczo-Neonatologiczny Swissmed. – Są to przede wszystkim pacjentki ze Skandynawii, zdarzają się pacjentki z Niemiec, i nasze panie, które zamieszkują w Anglii i wracają tutaj, żeby urodzić – mówi. Na zaufanie do kadry niewątpliwie wpływa fakt, że specjaliści zgromadzeni w szpitalu wykonują także zabiegi z zakresu chirurgii dziecięcej. Lekarze przeprowadzają również operacje w ramach chirurgii onkologicznej, a także – w ramach pakietów dla kobiet, mężczyzn, dzieci, seniorów czy sportowców – oferują szeroki zakres badań diagnostycznych.

Estera Gabczenko, Magdalena Kostecka
Estera Gabczenko (Zatoka Piękna), Magdalena Kostecka (Swissmed)

 

Dziękuję Magdalenie Kosteckiej za doskonałe zorganizowanie naszej redakcyjnej wizyty w Szpitalu Swissmed.

Fotorelacja powstała we współpracy z Pomorskie Prestige