Wielu mężczyzn zgłasza się obecnie do urologów z problemami natury seksualnej. Wbrew pozorom nie są to jedynie starsi panowie, ale także osoby młode - dwudziestokilkulatki. Problemy, z jakimi najczęściej zmagają się mężczyźni dotyczą zarówno zaburzeń samej erekcji, czyli uzyskania wzwodu i utrzymania go jak i zaburzeń wytrysku, w tym m.in. przedwczesnego i opóźnionego wytrysku. Jak sobie z nimi radzić mówi lek. Maciej Kmita – urolog, androlog z krakowskiej Intima Clinic.

 

Jak mówi lek. Maciej Kmita – urolog, androlog przyjmujący pacjentów w krakowskiej Intima Clinic, przyczyny zaburzeń erekcji najczęściej są psychogenne. – Gdy taki pacjent zgłasza się do mnie, zwykle zalecam również konsultację z seksuologiem i psychoterapeutą. Obecny styl życia często przekłada się na problemy z potencją u mężczyzn. Stres, przemęczenie, do tego rzadkie kontakty seksualne i problemy w relacji w związku są bardzo destrukcyjne dla potencji męskiej. Wykazano także, że nadużywanie pornografii ma związek z zaburzeniami erekcji i opóźnieniem wytrysku. To wszystko wymaga pomocy seksuologicznej – wyjaśnia lekarz.

Należy jednak wiedzieć, że zaburzenia seksualne u mężczyzn mogą mieć także inne podłoże.  - Mogą być objawem poważnych chorób w tym metabolicznych np. cukrzycy, zaburzeń hormonalnych czy niedoborów witaminowych. U mężczyzn w średnim lub starszym wieku zaburzenia erekcji mogą być np. pierwszym objawem miażdżycy. Zaburzenia wzwodu w tym przypadku pojawiają się bowiem z powodu zmian naczyniowych. Wypełnianie się krwią ciał jamistych znajdujących się w męskim prąciu, powoduje usztywnienie się prącia i erekcję. Jeśli mężczyzna cierpi na choroby krążenia może mieć także problemy ze wzwodem

Także otyłość jest związana z zaburzeniami erekcji. W tkance tłuszczowej testosteron pod wpływem działaniu enzymu aromatazy zamienia się w estrogeny. Im większa otyłość, tym ilość testosteronu może być po prostu mniejsza.

Innymi czynnikami podwyższającymi ryzyko zaburzeń erekcji u starszych mężczyzn są zaburzenia hormonalne i postępujący wraz z wiekiem niedobór testosteronu w ramach szeroko pojętej andropauzy.

Również duże urazy albo choroby neurologiczne – dyskopatia czy stwardnienie rozsiane mogą być przyczyną problemów. Podobnie choroba Peyroniego, która powoduje zwłóknienia w obrębie osłonki białawej prącia. Konsekwencją jest zaburzenie funkcjonalności penisa i jego deformacja (charakterystycznym objawem jest skrzywienie członka), co utrudnia erekcje i współżycie. Całkowity brak wytrysku, który wcześniej występował może być związany natomiast z chorobami, które toczą się w obrębie miednicy np. nowotworami, ale są to już bardzo rzadkie przypadki – tłumaczy lek. Maciej Kmita.

Diagnostyka i leczenie problemów z erekcją i wytryskiem

W diagnostyce zaburzeń erekcji i wytrysku u mężczyzn kluczowy jest wywiad z Pacjentem. Lekarz pyta o schorzenia i przyjmowane leki, zawraca uwagę na styl życia mężczyzny, dietę i używki. Pyta o relacje z Partnerką. Następnie zlecane jest oznaczenie w krwi podstawowych badań diagnostycznych: m.in.: poziomu glukozy, hormonów tarczycy, witaminy D, testosteronu, morfologii, lipidogramu. W trakcie diagnostyki typowej dla zaburzeń erekcji badania obrazowe takie jak USG prącia wykonywane jest rzadko.

Na podstawie zebranego wywiadu i po analizie wyników badań Pacjenci często kierowania są właśnie do seksuologa, psychiatry, kardiologa czy diabetologa. Często tylko w ten sposób można wyleczyć podłoże i na stałe rozwiązać problem. - Bardzo ważny jest zdrowy tryb życia – prawidłowa dieta, wysypianie się, ograniczenie stresu, używek. Pamiętajmy, że, nawet jeśli Pacjent ma zaburzenia erekcji na tle innych chorób np. cukrzycy, to może dochodzić także czynnik psychogenny– mówi urolog Intima Clinic.

Równolegle niezależnie od przyczyny zaburzeń erekcji urolog zleca przyjmowanie leków. - Są doustne leki z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5. Ułatwiają one rozkurcz naczyń w obrębie prącia i napływ krwi do zatok ciał jamistych. Niektóre leki działa długo, nawet do 36 godzin, więc dla części Pacjentów wygodne jest stosowanie go w małych codziennych dawkach.

Jeśli leki nie pomagają można zastosować terapię różnymi urządzeniami m.in. próżniowymi, które wytwarzają ujemne ciśnienie wewnątrz aparatu, do którego należy wprowadzić członek. Inne tego typu narzędzia to krążki zaciskające zakładane na nasadę prącia, co uniemożliwia odpływ krwi z ciał jamistych. To bezpieczne metody. Mogą być stosowane zarówno pojedynczo, jak i w połączeniu z innymi sposobami.

Pewną opcją jest stosowanie preparatów prostaglandynowych w iniekcjach doprąciowych, które podaje się tuż przed stosunkiem do ciała jamistego. Natomiast te preparaty nie są dostępne w Polsce i trzeba je sprowadzać.

Sposobem opracowanym do leczenia zaburzeń erekcji na tle naczyniowym jest także terapia falą uderzeniową o niskim natężeniu (ESWT). Jej działanie ma na celu przywrócenie mechanizmu spontanicznej erekcji. Powoduje ona tworzenie nowych niezmienionych chorobowo naczyń w obrębie prącia z późniejszą poprawą dopływu krwi na obszarze poddanym terapii

Ostatecznym rozwiązaniem, w przypadku, kiedy wcześniejsze terapie nie przyniosły efektu jest wczepienie protezy prącia. Dostępnych jest wiele modeli protez zarówno półsztywnych jak i hydraulicznych. Protezy hydrauliczne mają ukrytą pompkę w obrębie moszny. Po jej naciśnięciu proteza wypełnia się płynem co wywołuje wzwód – opisuje lek. Maciej Kmita.

Gdy problemem jest przedwczesny wytrysk można stosować specjalne prezerwatywy lub specjalny preparat, który jest jedynym zarejestrowanym lekiem wydłużającym czas potrzebny do wytrysku oraz pomaga utrzymać kontrolę nad wytryskiem. Dostępne są także żele i spreje znieczulające żołądź, które można stosować przed stosunkiem oraz krążki na prącie, które po wytrysku nie wpuszczają nasienia na zewnątrz i utrzymują erekcję.

W przypadkach długotrwałych zaburzeń można wykonać również zabieg mikrochirurgicznej denerwacji prącia, podczas którego przecina się część nerwów w obrębie penisa. Może to zmniejszyć unerwienie żołędzi, a przez to doznania u tych osób, które mają przedwczesny wytrysk.

Natomiast opóźnienie wytrysku jest najczęściej problemem natury psychogennej i jak mówi lek. Maciej Kmita nie ma zarejestrowanych leków na tę przypadłość. Opisuje się możliwość zastosowania pseudoefedryny przed stosunkiem co może przyspieszyć wytrysk.

Jak widać zaburzenia seksualne u mężczyzn to nie rzadkość. Wbrew panującym stereotypom cierpią na nie, nie tylko starsi mężczyźni, ale także Ci w sile wieku lub wręcz dopiero wchodzący w dorosłość. Kiedy zgłosić się do specjalisty? Jak przekonuje lekarz, najlepiej nie zwlekać i udać się na konsultację zawsze, gdy problem nie jest jednorazowy i od pewnego czasu powtarza się regularnie.