Uroginekologia to dynamicznie rozwijająca się dziedzina, także dzięki technologiom, które pozwalają osiągać znakomite efekty w leczeniu dolegliwości w obrębie narządów kobiecych. Można było się o tym przekonać podczas XI Łódzkich Dni Uroginekologicznych, gdzie głos zabrał m.in. prof. Stefano Salvatore. Ekspert, który przyjechał do Łodzi na zaproszenie firmy Shar-Pol, opowiedział o wykorzystaniu radiofrekwencji.

 

Technologie od lat stanowią nieodłączny element ginekologii estetycznej, w której istotna jest nie tylko szeroko rozumiana estetyka, ale przede wszystkim komfort pacjentek. Ogromne możliwości daje choćby wykorzystanie dobrze znanych urządzeń, a więc nie tylko laserów, ale i radiofrekwencji. To właśnie na niej w swojej prelekcji „Wykorzystanie radiofrekwencji do leczenia dolegliwości uroginekologicznych” wygłoszonej podczas XI Łódzkich Dni Uroginekologicznych skupił się prof. Stefano Salvatore. Podczas konferencji odbywającej się 20-22 marca w Łodzi specjalista znalazł czas nie tylko na wykład, ale również na rozmowę z Zatoką Piękna.

Oglądaj naszą rozmowę!

 

Film ma charakter informacyjny, wykonany został zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 kwietnia 2022 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. poz. 974). Ulotki oraz szczegółowe informacje dotyczące prezentowanych treści (m. in. preparatów, technologii i urządzeń), dostępne są u podmiotu przedstawiającego informacje w filmie.

Jakie są największe wyzwania w leczeniu uroginekologicznym i w jaki sposób nowoczesne technologie, takie jak lasery i radiofrekwencja, zmieniają podejście do terapii? - Największe wyzwania, jakie stawia przed nami uroginekologia, związane są obecnie z leczeniem operacyjnym wypadania narządów rodnych i wysiłkowego nietrzymania moczu. Używanie materiałów syntetycznych jest obecnie w wielu państwach zakazane i nie można ich już używać. Dlatego też uważam, że rozwiązaniem są lasery i fale radiowe, które ze względu na ich efekt regenerujący, mogą przywracać prawidłową histologię i budowę tkanki oraz prawidłowe działanie dolnych dróg moczowych i dróg rodnych – mówił nam prof. Stefano Salvatore.

Radiofrekwencja w leczeniu uroginekologicznym

Spektrum zastosowań technologii w leczeniu uroginekologicznym jest bardzo szerokie. Doskonale pokazuje to urządzenie izraelskiej firmy Inmode z portfolio dystrybutora Shar-Pol, zaprezentowane podczas Konferencji Uroginekologicznej w Łodzi. Platforma z aż sześcioma różnymi aplikatorami działa w oparciu kombinację kilku technologii, takich jak wewnętrzna elektryczna stymulacja mięśni EMS, podśluzówkowa koagulacja frakcyjna czy radiofrekwencja bipolarna. Pozwala ona proponować pacjentkom spersonalizowane zabiegi, mające na celu eliminację różnych przyczyn nietrzymania moczu, poprawę napięcia mięśni dna miednicy czy regenerację zewnętrznych narządów kobiecych.

Jakie są główne korzyści ze stosowania radiofrekwencji w leczeniu nietrzymania moczu i innych dolegliwości uroginekologicznych, w porównaniu z metodami chirurgicznymi? - Radiofrekwencja to bardzo zaawansowana technologia, która rozwinęła się na przestrzeni ostatnich paru lat, dzięki zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa. Za pomocą efektu termicznego, można nią odbudować ścianę pochwy, która uległa atrofii, wzmacniając tym samym efekty operacyjnego leczenia wypadania narządów rodnych. A w leczeniu nietrzymania moczu, działa ona na dwa sposoby: odbudowując tkankę łączną i unaczynienie ściany pochwy przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu, oraz modulując unerwienie pęcherza przy nietrzymaniu moczy z naglącym parciem – tłumaczył Zatoce Piękna prof. Stefano Salvatore.

Przyszłość laserów i radiofrekwencji w uroginekologii

Wszechstronność platformy od Inmode, ukazana podczas konferencji, idealnie podkreśla potencjał, jaki tkwi w technologiach wykorzystywanych w ginekologii estetycznej. Jedno urządzenie wyposażone jest bowiem w trzy aplikatory dopochwowe (do stymulacji mięśni EMS, do frakcyjnej, mikroigłowej przebudowy podśluzówkowej i do dopochwowegp ujędrniania) oraz trzy aplikatory do zabiegów na narządach zewnętrznych (do zabiegów frakcyjnych, makroigłowych, emitujący energię EMS i bazujący na technologii RFAL), pozwalając prowadzić kompleksowe terapie w zakresie uroginekologii. Co więcej, zdaniem eksperta zastosowanie technologii w tej gałęzi medycyny w przyszłości jeszcze bardziej się rozwinie.

Jak przyszłość laseroterapii i radiofrekwencji w uroginekologii widzi prof. Stefano Salvatore? Jakich innowacji możemy się spodziewać w nadchodzących latach? - Uważam, że urządzenia wykorzystujące energię (EBD), lasery oraz RF, mogą okazać się kluczowe w leczeniu dysfunkcji dna miednicy u kobiet. Dodając poprawę tkanki łącznej do treningu wzmacniającego mięśnie dna miednicy, czyli stosując fizjoterapię z urządzeniami EBD, będziemy w stanie wyjść naprzeciw wielu, wielu potrzebom związanym z nietrzymaniem moczu oraz wzmocnić efekty chirurgicznego leczenia wypadania narządów rodnych – przewidywał w rozmowie z naszą redakcją prof. Stefano Salvatore.

Materiał powstał we współpracy z firmą Shar-Pol www.shar-pol.pl