Ostatni weekend lutego minął pod znakiem ginekologii i położnictwa. W dniach 22-24 lutego w Hotelu Copernicus w Toruniu odbyło się XII Ogólnopolskie Spotkanie Ginekologów i Położników, które stało się areną wymiany doświadczeń dla lekarzy z całego kraju.

 

Cukrzyca w ciąży, profilaktyka konfliktu serologicznego, migrena w cyklu płciowym, nowe technologie w skriningu raka szyjki macicy, zatrzymanie moczu u kobiet, nowości kliniczne w profilaktyce raka szyjki macicy w Polsce – to zaledwie kilka z wielu tematów poruszonych podczas XII Ogólnopolskiego Spotkania Ginekologów i Położników, jakie odbyło się w ostatni weekend lutego w Toruniu. Wydarzenie zgromadziło wybitnych specjalistów z klinik z całej Polski, którzy podzielili się nie tylko wiedzą teoretyczną, ale przede wszystkim swoimi doświadczeniami.

 

Oglądaj naszą relację!

   

Nowy protokół w leczeniu nietrzymania moczu

XII Spotkanie Ginekologów i Położników nie pominęło ważnych zagadnień z zakresu ginekologii estetycznej czy uroginekologii. Podczas prelekcji skupiano się nie tylko na estetyce, ale przede wszystkim na leczeniu nietrzymania moczu. Poświęcony temu tematowi wykład poprowadził m.in. ginekolog i położnik dr Tomasz Basta, który osobiście zajmuje się uroginekologią oraz ginekologią regeneracyjną i rekonstrukcyjną. W czasie prelekcji Mikroigłowy RF w leczeniu endowaginalnych zmian poporodowych i pomenopauzalnych podzielił się ze słuchaczami własnym doświadczeniem jako praktyka.

- Na swoim wykładzie przedstawiałem nowe technologie w zastosowaniu ginekologii estetycznej, plastycznej. Skupiłem się dzisiaj bardziej na uroginekologii, bo wiemy, że to problem, który dotyczy tak naprawdę co trzeciej pacjentki w Polsce. Szukamy rozwiązań w uroginekologii z tego względu, że nie ma jednej głównej metody leczenia. Inaczej się leczy wysiłkowe nietrzymanie moczu, inaczej się leczy naglące nietrzymanie moczu – powiedział redakcji Zatoka Piękna dr Tomasz Basta. Podczas wykładu mówił o zastosowaniu RF mikroigłowego.

- Opracowaliśmy protokół leczenia nietrzymania moczu, szczególnie tego mieszanego, polegającego na zastosowaniu RF mikroigłowego, czyli RF frakcyjnych i ablacyjnego. Jednocześnie z kolagenem, które nam tworzy pewien materiał budulcowy do przebudowy tej całej tkanki. Mamy pierwsze świetne rezultaty. Otworzyliśmy program kierunkowy, który ma wdrożyć zastosowanie tego protokołu do badania klinicznego – dodał w rozmowie z naszą redakcją dr Tomasz Basta.

 

Holistycznie, czyli jak najmniej inwazyjnie

Głos podczas konferencji ginekologicznej zabrała również dr n. med. Anna Horbaczewska, ginekolog, uroginekolog ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, która omówiła zastosowanie preparatów iniekcyjnych w ginekologii. Jak przyznała naszej redakcji, obserwuje się coraz większe zainteresowanie tym, jak można pomóc pacjentkom w sposób minimalnie inwazyjny.

- Nie zawsze jest tak, że musimy od razu planować jakieś wielkie procedury medyczne, zabiegi operacyjne, żeby realnie wyleczyć pacjentkę z problemu nietrzymania moczu, żeby poprawić jej estetykę oraz dolegliwości związane z obecnością blizn, blizn pooperacyjnych, poporodowych, zarówno po cięciach cesarskich, jak i po nacięciu krocza. Faktycznie obserwujemy, że coraz więcej kolegów, zwłaszcza młodszych, szuka informacji na temat tego, jak takie pacjentki potraktować holistycznie – potwierdziła w rozmowie z Zatoką Piękna dr n. med. Anna Horbaczewska.

D.Gabczenko, A..Horbaczewska, T. Basta, E.Gabczenko
D.Gabczenko, A..Horbaczewska, T. Basta, E.Gabczenko

Jak dodała ekspertka, takie spotkania, jak minione, są doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, ale i nabrania inspiracji. - Konferencje są świetnym miejscem, żeby spotkać się, wymienić doświadczeniami, zainspirować, zainteresować, w którą stronę chcielibyśmy swoje umiejętności zgłębić. Także ja ze swojej strony mogę serdecznie zaprosić do Krakowa na szkolenia, które współorganizujemy z panem dr Bastą, gdzie oferujemy lekarzom taką praktyczną dawkę umiejętności – powiedziała nam dr n. med. Anna Horbaczewska.

Podczas konferencji wiele uwagi poświęcono również innym zagadnieniom. Zastanawiano się choćby, dlaczego diagnostyka endometriozy jest tak trudna i omówiono nowe możliwości nieinwazyjnej diagnostyki, a także innowacje w leczeniu endometriozy. W programie wydarzenia nie zabrakło również kursów czy wreszcie prelekcji poświęconych prowadzeniu ciąży, porodom i opiece okołoporodowej.