Laparoskopia ginekologiczna to profesjonalny zabieg chirurgiczny, który umożliwia dokładne zbadanie narządów rodnych kobiety. Charakteryzuje się niską inwazyjnością i dużą precyzją. Najczęściej przeprowadza się ją w przypadku podejrzenia niepłodności, a także innych problemów, w tym m. in. endometriozy, dolegliwości bólowych w okolicach miednicy oraz podejrzenia ciąży pozamacicznej. Zabieg jest bezbolesny, gdyż wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym. 

 

Na czym polega laparoskopia ginekologiczna? Jakie są wskazania do jej przeprowadzenia?

Laparoskopia ginekologiczna to zabieg chirurgiczny, który przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Polega na nacięciu skóry brzucha i wprowadzeniu poprzez nie sprzętu z mikrokamerą oraz specjalnej rurki, za pomocą której podawany jest dwutlenek węgla. Jego zadaniem jest zwiększenie objętości powłok brzusznych, co pozwala lekarzowi wykonywującemu zabieg na bezpieczne i precyzyjne operowanie mikronarzędziami diagnostycznymi i zabiegowymi.
Laparoskopia ginekologiczna jest jedną z najczęściej stosowanych metod w diagnostyce niepłodności. Pozwala na precyzyjne ocenienie staniu narządów płciowych i wykrycie nieprawidłowości w ich budowie oraz funkcjonowaniu. Dzięki laparoskopii lekarz jest w stanie zlokalizować zrosty, torbiele i inne problemy mogące uniemożliwiać naturalne poczęcie lub donoszenie ciąży. Laparoskopia ginekologiczna jest przeprowadzana także w przypadku podejrzenia endometriozy, dolegliwości bólowych o nieznanej przyczynie, ciąży pozamacicznej, a także w celu wykrycia zmian w obrębie narządów rodnych – guzków, mięśniaków, torbieli, zrostów i innych.

Laparoskopia ginekologiczna
Laparoskopia ginekologiczna


Laparoskopia ginekologiczna diagnostyczna i zabiegowa

Laparoskopia jest zabiegiem, który może zostać przeprowadzony w dwóch celach. Pierwszym z nich jest diagnostyka – w czasie zabiegu lekarz może dokładnie obejrzeć narządy rodne pacjentki i wykryć wszelkie nieprawidłowości w ich budowie i funkcjonowaniu. To ważne badanie, dzięki któremu można precyzyjnie poznać podłoże dolegliwości oraz wdrożyć postępowanie lecznicze, mające na celu ich wyeliminowanie. Laparoskopia ginekologiczna nie jest jednak przeprowadzana wyłącznie w celach diagnostycznych – wykonuje się ją również w celu zabiegowym.
Dzięki temu zabiegowi możliwe jest usuwanie wodniaków i ropni jajowodów oraz innych ognisk chorobowych zlokalizowanych w obrębie kobiecych narządów rodnych. Jest to technika bardzo ceniona w środowisku medycznym, ze względu na wysoką precyzję i niską inwazyjność, zwłaszcza w porównaniu z klasyczną metodą chirurgiczną. Laparoskopia ginekologiczna pozwala na bezpieczne usunięcie ognisk endometriozy, ciąży pozamacicznej, mięśniaków macicy, torbieli i guzków, a także zrostów.
Zabieg nie wymaga od pacjentki hospitalizacji – od razu po jego wykonaniu kobieta może opuścić klinikę, pamiętając jednak o zachowaniu ostrożności i prowadzeniu oszczędnego trybu życia przez kolejnych 7-14 dni, na które przypada okres rekonwalescencji. Co istotne dla wielu pacjentek, laparoskopia ginekologiczna nie pozostawia po sobie widocznych śladów, za wyjątkiem niewielkich blizn w miejscu nacięcia skóry.