Zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej stają się nie tylko coraz bardziej popularne, ale i skuteczne. Dzieje się tak między innymi dzięki współpracy ginekologów z fizjoterapeutami uroginekologicznymi, która przyspiesza walkę z niejednym problemem intymnym.

 

Nietrzymanie moczu, zredukowanie bolesnych stosunków i miesiączek, praca z blizną po cesarskim cięciu – między innymi z takimi problemami pozwala uporać się współpraca ginekologa z fizjoterapeutką uroginekologiczną. Terapia u obu specjalistów to przede wszystkim liczne korzyści dla pacjentek. Jakie? O to zapytaliśmy mgr Aleksandrę Zachryczek, fizjoterapeutkę uroginekologiczną i dr Mariusza Łukaszuka, ginekologa z gdańskiej kliniki Novique.

 

Fizjoterapia uroginekologiczna, czyli co?

O ile ginekologia jest dla kobiet dziedziną dobrze znaną, o tyle fizjoterapia uroginekologiczna stanowi już pewną nowość. Jak tłumaczy mgr Aleksandra Zachryczek, fizjoterapeutka uroginekologiczna z kliniki Novique, to stosunkowo nowa dziedzina fizjoterapii, która zajmuje się dysfunkcjami struktur ciała z obszaru miednicy.

- Jest to model postępowania diagnostyczno-terapeutycznego oraz jeden z najskuteczniejszych sposobów działania zachowawczego i leczniczego w dolegliwościach takich jak np. nietrzymanie moczu, obniżenie narządów miednicy, bolesne współżycie, bolesne miesiączki, rozejście mięśni brzucha, nawracające infekcje intymne, suchość pochwy, dolegliwości okołomenopauzalne – mówi mgr Aleksandra Zachryczek.

Zadania fizjoterapeutki uroginekologicznej nie ograniczają się do terapii wspomnianych problemów intymnych. Zajmuje się ona także prowadzeniem pacjentki podczas ciąży, porodu, połogu i po nim. Fizjoterapia oprócz działań diagnostyczno-terapeutycznych obejmuje ponadto fizjoprofilaktykę, która ma zadanie edukacyjne i informacyjne oraz zapobiega problemom i dolegliwościom intymnym w przyszłości.

- Fizjoprofilaktyka obejmuje m.in. naukę prawidłowego wykonywania czynności dnia codziennego, naukę nawyków, np. techniki kaszlu, świadomości ciała pacjentki oraz dbanie o kondycję mięśni dna miednicy - dodaje mgr Aleksandra Zachryczek.

Co ważne, do fizjoterapeutki uroginekologicznej mogą zgłaszać się pacjentki w każdym wieku, zwłaszcza, że jak wylicza specjalistka z Novique, zakres dolegliwości i problemów, z którymi pacjentki pojawiają się w gabinecie, jest bardzo szeroki i obejmuje:

  • ginekologię: przygotowanie do ciąży, przygotowanie do porodu, pomoc w połogu, terapię blizn, np po cesarskim cięciu, bolesne miesiączki, obniżenie narządów rodnych,
  • endokrynologię, wspomaganie leczenia niepłodności, wzmożone napięcie mięśni dna miednicy, dolegliwości okresu okołomenopauzalnego,
  • urologię: nietrzymanie moczu, częstomocz, problemy z mikcją,
  • proktologię: nietrzymanie stolca i gazów, zaparcia, wzdęcia,
  • seksuologię: dolegliwości bólowe narządów płciowych, brak satysfakcji seksualnej, ból podczas stosunku,
  • chirurgię: stany po zabiegach chirurgicznych z obszaru miednicy, jamy brzusznej, okolic intymnych.


Z wizytą u fizjoterapeutki uroginekologicznej

Jak wygląda i jakie efekty daje praca fizjoterapeutki z pacjentkami ginekologicznymi? Przede wszystkim wizyta nie wymaga specjalnego przygotowania. Jak wyjaśnia mgr Aleksandra Zachryczek, najpierw przeprowadzany jest szczegółowy wywiad, który pozwala poznać i zdefiniować problem pacjentki. - Jeśli dysponujemy dokumentacją medyczną, badaniami diagnostycznymi, warto zabrać je ze sobą – podkreśla specjalistka.

Następnie przeprowadzone jest badanie przedmiotowe. - Polega ono na oglądaniu miejsc objętych dolegliwościami, badaniu palpacyjnym, testach funkcjonalnych. Warto zaznaczyć, iż nie w każdym przypadku będzie konieczne wykonanie badania przezpochwowego. Jeżeli terapeuta takie badanie będzie chciał przeprowadzić, pacjentka zostanie poproszona o wyrażenie na nie zgody. Fizjoterapeuta zadba o komfort i bezpieczeństwo pacjentki podczas trwania badania oraz terapii – dodaje fizjoterapeutka.

To wszystko pozwala fizjoterapeucie zaplanować terapie i zdecydować o doborze metod terapeutycznych. Częstotliwość i ilość spotkań ustalana jest indywidualnie, ponieważ wynika to z charakteru dolegliwości. Jednak różnica odczuwalna jest przez pacjentkę już po pierwszej wizycie, choć terapia jest oczywiście procesem wymagającym co najmniej kilku spotkań w gabinecie.

Czego można spodziewać się do pełnej terapii? - Efekty fizjoterapii stosowanej np. w ciąży to doskonałe przygotowanie do porodu. Działania mogą znacząco ułatwić poród, zmniejszyć ryzyko komplikacji oraz przyczynić się do szybszej regeneracji bezpośrednio po nim. W przypadku pacjentek z bolesnymi miesiączkami, dzięki profesjonalnej analizie i działaniom fizjoterapeutycznym, można liczyć na ustąpienie lub znaczne złagodzenie dolegliwości i poprawę jakości życia – zachęca mgr Aleksandra Zachryczek.


Fizjoterapeuta w duecie z ginekologiem

Praca fizjoterapeuty uroginekologicznego to nie tylko liczne korzyści dla pacjentek, ale też doskonałe wsparcie dla pracy ginekologa. Pozytywnie do współpracy ginekologa i fizjoterapeutki uroginekologicznej przy rozwiązywaniu intymnych problemów kobiet wypowiada się też lekarz. Jak podkreśla dr Mariusz Łukaszuk, ginekolog z kliniki Novique w Gdańsku, dzięki współpracy lekarz-fizjoterapeuta, istnieje możliwość podejścia do pacjenta w sposób holistyczny.

- Ginekolog bądź urolog w procesie diagnostycznym, oprócz klasycznego badania, wykorzystuje ultrasonografię celem całościowej oceny funkcji struktur miednicy mniejszej. Fizjoterapeuta jest w stanie ocenić dysfunkcje w obrębie całego ciała, które mogą powodować nieprawidłowości w obrębie miednicy mniejszej. Współpraca fizjoterapeuty i lekarza zapewnia pełniejszą diagnostykę, celowaną terapię i bardziej długotrwałe efekty leczenia – ocenia dr Mariusz Łukaszuk.

Wiedza obu specjalistów się uzupełnia, dzięki czemu szybciej i bardziej precyzyjnie można ocenić problem i zaplanować terapię, która da szybsze efekty. - Zdarzają się przypadki, w których problem związany z zaburzeniami funkcjonowania struktur dna miednicy jest zlokalizowany w innej partii ciała. Dlatego tak ważna jest konsultacja doświadczonego fizjoterapeuty – przyznaje ginekolog.

Ginekolog
mgr Aleksandra Zachryczek i dr Mariusz Łukaszuk / fot. Zatoka Piękna

Specjaliści korzystają oczywiście z innych narzędzi i metod terapeutycznych. - W diagnostyce ginekologicznej schorzeń miednicy mniejszej oprócz klasycznego badania ginekologicznego wykorzystujemy badania USG. W tym przypadku zastosowanie ultrasonografii dna miednicy (PFUS - Pelvic Floor Ultrasound) pozwala na dokładne zobrazowanie struktur dna miednicy oraz ocenić ich funkcjonalność – tłumaczy dr Mariusz Łukaszuk. Fizjoterapeuta uroginekologiczny, jak już wcześniej wspomniano, bazuje na badaniu przedmiotowym.

We współpracy ginekologa i fizjoterapeuty uzupełniają się nie tylko metody diagnostyczne, ale i narzędzia wykorzystywane w leczeniu. Jakimi narzędziami dysponuje lekarz, a jakie podczas terapii wykorzystuje fizjoterapeuta? Okazuje się, że na przykład zabiegi laserowe przeprowadzane w ramach ginekologii estetycznej znajdują uzupełnienie w pracy fizjoterapeuty. - W przypadku konieczności terapii można zastosować farmakoterapię, technologie oparte na dostarczaniu różnego rodzaju energii, takie jak lasery, radiofrekwencja czy ultradźwięki. Dzięki badaniu fizjoterapeutycznemu, diagnostyka schorzenia jest pełniejsza, a terapia może być bardziej spersonalizowana. W terapii uroginekologicznej fizjoterapeuta korzysta z terapii manualnej, radiofrekwencji, fali akustycznej, elektromiografii - mówi ginekolog.


Nowe technologie w rękach ginekologa i fizjoterapeuty

Jakie technologie najczęściej odnajdują zastosowanie w pracy ginekologa oraz fizjoterapeuty uroginekologicznego? Podstawą działań pozostaje niezawodny laser MonaLisa Touch, który sprawdza się choćby w terapii eliminujących nietrzymanie moczu. Jak mówi ginekolog, zabieg powtarza się trzykrotnie w 4-6 tygodniowych odstępach. Pożądany efekt uzyskuje się po około dwóch tygodniach od zakończenia leczenia. - Następuje obkurczenie tkanek poddanych zabiegowi, co prowadzi do zmniejszenia kąta nachylenia cewki moczowej i przywraca jej normalną funkcjonalność - tłumaczy lekarz.

Laseroterapia sprawdza się także u pacjentek po porodach i w okresie okołomenopauzalnym w leczeniu suchości pochwy czy rewitalizacji miejsc intymnych. - Laser działa bezpośrednio na ścianki pochwy. Dochodzi do tzw. fototermicznego, nieablacyjnego napięcia i obkurczenia pochwy. Dzięki rekonstrukcji ścianek, zostaje przywrócona funkcjonalność i estetyka waginy sprzed porodu lub okresu menopauzy, wzrasta poziom nawilżenia. W rezultacie pacjentka odczuwa znaczną poprawę komfortu i jakości życia - wyjaśnia dr Mariusz Łukaszuk.

W niektórych przypadkach wymagana jest pogłębiona diagnostyka i współpraca z fizjoterapeutką uroginekologiczną. Mowa tu między innymi o terapiach blizn umożliwiających ich mobilizację i plastyczność, w których wykorzystywana jest fala uderzeniowa Storz Medical. Stosuje się ją na przykład w opiece nad pacjentkami po cesarskim cięciu czy nacięciu krocza. - Terapia przynosi ulgę i swobodę poruszania się. Nie dopuszcza też do powstawania schorzeń wynikających z nieodpowiedniej pielęgnacji blizny. Fala uderzeniowa Storz pomaga też niwelować bolesne napięcia mięśni - przekonuje mgr Aleksandra Zachryczek.

Szerokie zastosowanie w zabiegach ginekologii estetycznej znajduje ponadto radiofrekwencja Sectum, która – poprzez neutralizację suchości i pieczenia pochwy - sprawdza się przy nawracających infekcjach oraz zwiększa satysfakcję ze zbliżeń. - Sectum poprawia estetykę stref intymnych poprzez ujędrnienie zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych partii. Technologię tę można stosować już po połogu, laktacja nie jest przeciwwskazaniem, zatem można szybko pomóc kobietom po porodach. Celowane działanie radiofrekwencji wpływa też na likwidację problemu nietrzymania moczu - mówi ginekolog. W przypadku tej technologii rekomenduje się wykonanie serii czterech powtórzeń w odstępach od 4 do 14 dni. - Co ważne, zabieg nie wyłącza z codziennego funkcjonowania, w żadnym jego aspekcie - dodaje lekarz.

Dzięki współpracy ginekologa z fizjoterapeutą walka z wcale nie tak rzadkimi problemami, bo z nietrzymaniem moczu, bólem podczas stosunku czy blizną po cesarce, jest jeszcze bardziej efektywna. Co więcej, olbrzymie korzyści i długotrwałe efekty można dziś osiągnąć dzięki zabiegom mało inwazyjnym, które przeprowadza się u kobiet w praktycznie każdym wieku.

 

Więcej informacji na temat zabiegów na stronie Klinika Novique

Materiał powstał we współpracy z ITP S.A. itpestetyka.pl