Z zabiegów ginekologii estetycznej i fizjoterapii uroginekologicznej korzystają kobiety na każdym etapie życia. Do gabinetów trafiają zarówno dziewczyny, które dopiero chcą rozpocząć życie seksualne i wstydzą się swoich niedoskonałości, jak i panie borykające się z problemami pojawiającymi się po porodzie czy w czasie menopauzy. Dzięki ginekologii estetycznej kobiety mogą poradzić sobie z wieloma intymnymi problemami: nietrzymaniem moczu, przerostem warg sromowych, blizną po cesarce, bólem w czasie współżycia, bliznami i deformacjami poporodowymi. Więcej dowiecie się z naszego materiału filmowego. Zapraszamy do oglądania!

 

Oglądaj zabiegi!

Komu pomaga ginekologia estetyczna?

Jak mówi dr Mariusz Łukaszuk, ginekolog w klinice Novique w Gdańsku: - Najczęstszą przyczyną wizyt w gabinecie ginekologa estetycznego jest zespół urogenitalny związany z okresem okołomenopauzalnym. Kolejnymi grupami pacjentek, które odwiedzają gabinet, są pacjentki które zgłaszają się z problemem nietrzymania moczu, jak również nieakceptowalnym dla pacjentek wyglądem stref intymnych.

Dzięki szeregowi zabiegów kobiety mogą poradzić sobie z wieloma intymnymi problemami. Do najpopularniejszych i bardzo skutecznych należy laseroterapia:

- Najbardziej przebadanym do tej pory źródłem energii, który wykorzystujemy w ginekologii estetycznej jest zastosowanie laseroterapii. W naszej klinice wykorzystujemy laser CO2 firmy Deka, który zapoczątkował erę laseroterapii w ginekologii estetycznej. - mówi dr Mariusz Łukaszuk. - Zabiegi MonaLisa Touch wykorzystujemy w zakresie terapii trzymania moczu, w zakresie terapii zespołu urogenitalnego, jak również chirurgicznej korekcji zewnętrznych narządów płciowych. Zabieg MonaLisa Touch jest zabiegiem mało inwazyjnym, wykonywanym ambulatoryjnie i większość pacjentek nie zgłasza dolegliwości po tym zabiegu i w trakcie tego zabiegu. - dodaje ginekolog.

Dzięki współpracy ginekologa z fizjoterapeutką uroginekologiczną efekty terapii są jeszcze lepsze.

- W naszej klinice staramy się podchodzić do problemu kompleksowo, dlatego też wykorzystujemy różne technologie i różne techniki terapii. Jednym z najważniejszych jest współpraca z fizjoterapeutą. - podkreśla dr Mariusz Łukaszuk.

 

Na czym polega fizjoterapia uroginekologiczna? 

- Fizjoterapeuta uroginekologiczny ma cały wachlarz możliwości i technik pracy z pacjentem indywidualnie. Wykorzystujemy terapię manualną, terapię falą uderzeniową Storz Medical, terapię powięziową, terapię przy wykorzystaniu kinesiology tapingu, igłoterapię, wszystko w zależności od potrzeb naszego pacjenta. - wyjaśnia mgr Aleksandra Zachryczek, fizjoterapeutka uroginekologiczna Novique.

Częstą technologią wykorzystywaną w fizjoterapii uroginekologicznej jest fala uderzeniowa. 

- Falę uderzeniową Storz Medical możemy stosować bardzo szeroko w terapii z pacjentkami uroginekologicznymi np. u pacjentek po porodzie jest to doskonała terapia do pracy z punktami spustowymi, napięciowymi, taśmami powięziowymi, blizną po cesarce oraz wszelkimi innymi napięciami, które chcemy po tym okresie zlikwidować. Już po pierwszej wizycie u fizjoterapeuty pacjentka odczuje różnicę i poprawę, natomiast na pewno będzie wymaganych kilka następnych spotkań w gabinecie. - mówi fizjoterapeutka.

 

Jak przygotować się do wizyty u fizjoterapeutki uroginekologicznej?

- Wizyta u fizjoterapeuty nie wymaga większego przygotowania z naszej strony. Jeżeli dysponujemy dokumentacją medyczną, aktualnymi badaniami mówiącymi o naszym stanie zdrowia, warto je zabrać ze sobą. Zaopatrzmy się również w wygodny strój. Nie przy każdej terapii uroginekologicznej wykorzystujemy badanie przezpochwowe. Pacjentki, które nie mają wcześniej wymienionych przeze mnie objawów, również są mile widziane w gabinecie fizjoterapeuty z uwagi na tak istotny aspekt jakim jest fizjoprofilaktyka. - podsumowuje Aleksandra Zachryczek

 

Materiał powstał we współpracy z kliniką novique.pl i ITP S.A. itpestetyka.pl