Gdy świat mówił: „poczekaj”, on odpowiadał: „spróbujmy już teraz”. Gdy inni chcieli jedynie nauczyć się leczyć – on ponadto zapragnął również zobaczyć i rozumieć wyzwania, kształtować ich rozwiązanie i ulepszać aktualny stan wiedzy medycznej. Dziś, jako najmłodszy profesor chirurgii plastycznej w Polsce, prof. dr hab. n. med. Paweł Szychta łączy skalpel z nauką, a wiedzę z wizją – tworząc nową jakość poprzez wyznaczanie nowych horyzontów w chirurgii plastycznej.

 

Choć jego nazwisko od dawna pojawia się wśród światowych autorytetów w dziedzinie chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej, tytuł profesora, przyznany decyzją Prezydenta RP 5 marca 2025 roku, jest ukoronowaniem drogi, którą sam nazwał „nieustannym dążeniem do doskonałości – z pokorą wobec natury i wdzięcznością wobec pacjenta”.

Skąd pasja do chirurgii plastycznej?

Prof. dr hab. n. med. Paweł Szychta: Z potrzeby. Potrzeby niesienia dobra i tworzenia idei, trwałej, pięknej i mądrej. Chirurgia plastyczna to nie tylko zawód – to dialog z ciałem i emocjami pacjenta. To sztuka w służbie drugiego człowieka. Fascynowało mnie od zawsze, że jedna procedura może zmienić nie tylko wygląd, ale i życie. Że można odbudować uśmiech, poczucie wartości, czasem – utraconą nadzieję.

A jak długo trwa droga do tego miejsca?

To kilkanaście lat edukacji po studiach. Specjalizacja z chirurgii plastycznej, stypendia zagraniczne, doktorat, habilitacja, granty, publikacje, patenty. Ale nie chodzi o same lata – chodzi o tysiące godzin w salach operacyjnych w wielu krajach, laboratoriach, bibliotekach i... rozmowach z pacjentami, bez wolnych wieczorów, weekendów, wakacji.

Co jest w tym wszystkim najpiękniejsze?

Efekt wspólnej pracy – ja i pacjent gramy do jednej bramki. Uwielbiam moment, w którym widzę błysk w oczach pacjentki po ujrzeniu swojego odbicia w lustrze. Albo pierwszy głęboki oddech po operacji nosa. To są chwile, które zostają z Tobą na zawsze.

Rozwój?

To filozofia, nie strategia.

Profesor Szychta to chirurg plastyczny, naukowiec i innowator, łączący integralnie pracę kliniczną z ich naukową analizą skutkującą innowacjami, dla nieustannego przekraczania barier dostępnych możliwości uwypuklania naturalnego piękna. Jest autorem pionierskich technik z zakresu chirurgii plastycznej piersi, nosa, brwi, ust, a także prowadzi badania dotyczące elastografii, planowania 3D, mikrochirurgii i nowoczesnych implantów. Jako jedyny Polak jest członkiem Global Leadership Forum Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej. Jak to możliwe w tak młodym wieku?

Z pasji, z dyscypliny, ale też z dobrych ludzi wokół. Miałem szczęście do nauczycieli, pacjentów, zespołu – a w szczególności Żony, dzięki której każdy cel zyskuje sens, a każdy dzień – kierunek. Profesorem zostaje ten, kto wierzy bez wahania, pracuje skutecznie bez końca, uczy się od każdego i oddaje wszystko, nie oczekując nic – bo wie, że wielkość to efekt codziennych wyborów, nie chwilowych triumfów.