Nacięcia ukryte w linii włosów, pozwalające unieść końcówki brwi i poprawić wygląd okolic oczu – współczesny lifting brwi wydaje się być popularny jak nigdy wcześniej. Nie stałoby się tak, gdyby nie fakt, że chirurgia plastyczna rozwija się w kierunku minimalnej inwazyjności, długotrwałych efektów i zachowania naturalnego wyglądu. Jak przekonuje prof. dr hab. n. med. Paweł Szychta, jednym z przełomowych osiągnięć w tej dziedzinie jest Dual Plane Hairline Brow Lift – innowacyjna technika chirurgicznego liftingu brwi, którą ekspert zaprezentuje podczas światowego kongresu ISAPS w Singapurze.
Czym dokładnie jest Dual Plane Hairline Brow Lift i co odróżnia ją od innych metod? Dlaczego technikę nazywa się metodą przyszłości?
Czym jest Dual Plane Hairline Brow Lift?
Dual Plane Hairline Brow Lift zdaniem eksperta jest jedną z najbardziej innowacyjnych metod liftingu brwi w 2025 roku. Jest to nowoczesna metoda, która łączy precyzyjne odpreparowanie tkanek na dwóch poziomach z wielokierunkowym podniesieniem, co spełnia oczekiwania współczesnych pacjentów, ponieważ zapewnia naturalny wygląd i trwałość.
- Dual Plane Hairline Brow Lift to zaawansowana technika chirurgiczna, której celem jest precyzyjne i długotrwałe uniesienie bocznej części brwi, co skutkuje odmłodzonym, świeżym wyglądem. Procedura ta opiera się na dwupłaszczyznowej korekcji tkanek – zarówno na poziomie skóry, jak i głębokich struktur anatomicznych (powięzi i SMAS), dzięki czemu możliwe jest uzyskanie trwałego wsparcia dla tkanek brwi – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Paweł Szychta, specjalista chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej. Jak dodaje, kluczowym elementem metody Dual Plane Hairline Brow Lift jest wielowektorowe uniesienie tkanek, które naśladuje naturalne linie napięcia twarzy.
To właśnie wielokierunkowe uniesienie (multi-vector lift) pozwala uniknąć sztucznego efektu „podciągnięcia”. - Brwi są podnoszone w strategicznych kierunkach, naśladujących naturalny przebieg anatomiczny. Wielokierunkowe uniesienie pozwala na równomierne i zbalansowane efekty, unikając nienaturalnych rezultatów, takich jak "przerysowane" uniesienie brwi w jednym kierunku – mówi chirurg.
Na efekt końcowy zabiegu wpływa ponadto trichofityczne nacięcie wzdłuż linii włosów, dzięki któremu blizny po zabiegu są praktycznie niewidoczne, co stanowi znaczną przewagę nad klasycznymi metodami liftingu brwi. - Nacięcia są wykonywane wzdłuż linii włosów, co minimalizuje widoczność blizn i pozwala zachować naturalny układ włosów oraz proporcje twarzy. Możliwe jest obniżenie linii włosów, pozostawienie w tej samej pozycji lub uniesienie, w zależności od sytuacji pacjentki i jej preferencji – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Paweł Szychta.
Jakie są alternatywne metody liftingu brwi?
Choć omawiając lifting brwi, mówi się obecnie przede wszystkim o liftingu skroniowym, w minionych latach opracowano więcej technik zabiegowych. Do pewnego momentu za jedną z nowocześniejszych metod uważano endoskopowy lifting brwi, jednak nawet on ma swoje ograniczenia. - Endoskopowy lifting brwi polega na wykonaniu niewielkich nacięć w linii włosów i uniesieniu tkanek przy pomocy endoskopu. Choć metoda ta charakteryzuje się krótkim okresem rekonwalescencji, często nie zapewnia długotrwałych efektów, a brwi mogą powrócić do pierwotnej pozycji w ciągu kilku lat – tłumaczy chirurg.
W chirurgii plastycznej za podstawę uważa się klasyczny lifting czołowy, który obejmuje usunięcie nadmiaru skóry na czole, co skutkuje uniesieniem brwi. - Niestety, może prowadzić do nienaturalnego wyglądu i powodować niepożądane podwyższenie linii włosów – zauważa prof. dr hab. n. med. Paweł Szychta. Alternatywę dla zabiegu klasycznego stanowi kolejna metoda, bezpośredni lifting brwi, polegający na wycięciu fragmentu skóry tuż nad brwiami. - Daje trwałe efekty, ale wiąże się z widocznymi bliznami, co dla wielu pacjentek stanowi istotny problem estetyczny – nadmienia ekspert.
Przewaga Dual Plane Hairline Brow Lift nad tradycyjnymi metodami
Naturalny efekt, długotrwałe rezultaty, niewidoczne blizny, krótszy okres rekonwalescencji – to największe zalety Dual Plane Hairline Brow Lift, które odróżniają technikę od innych metod liftingu brwi. - Dzięki zastosowaniu stabilizacji powięziowej, rezultaty utrzymują się znacznie dłużej w porównaniu z klasycznymi metodami. 5-letnie badania wykazały, że efekty Dual Plane Hairline Brow Lift utrzymują się dłużej niż w przypadku endoskopowego liftingu brwi, przy minimalnym ryzyku nawrotu opadania brwi – podkreśla prof. dr hab. n. med. Paweł Szychta.
Z punktu widzenia pacjentów równie ważna jest naturalność efektu, uzyskiwana dzięki wielokierunkowemu uniesieniu brwi, które daje subtelny efekt odmłodzenia, bez ryzyka nienaturalnego wyrazu twarzy. Jak dodaje specjalista, Dual Plane Hairline Brow Lift wiąże się również z niższym ryzykiem powikłań. - Precyzyjna technika chirurgiczna minimalizuje ryzyko komplikacji, takich jak asymetria, przemieszczenie linii włosów czy uszkodzenie nerwów – tłumaczy.
To wszystko sprawia, że Dual Plane Hairline Brow Lift jest rozwiązaniem dla osób, które oczekują naturalnych rezultatów i poszukują metody o długotrwałych efektach i minimalnym ryzyku powikłań, takich jak zbyt wysokie przemieszczenie linii włosów czy nadmierne napięcie skóry. Sam zabieg wykonywany tą metodą zalecany jest natomiast pacjentom, którzy zmagają się z opadaniem bocznej części brwi, nadającym twarzy zmęczony lub smutny wyraz.
Chirurgia plastyczna podąża w kierunku precyzji i personalizacji. Dual Plane Hairline Brow Lift pod tym względem stanowi przyszłość chirurgicznego liftingu brwi. Metoda ta idealnie wpisuje się w trend naturalnego odmładzania. Jak podkreśla chirurg, Dual Plane Hairline Brow Lift to krok w przyszłość chirurgii estetycznej, który wyznacza nowe standardy w dziedzinie liftingu brwi.
- Dzięki zaawansowanej technice dwupłaszczyznowej korekcji i wielowektorowego uniesienia Dual Plane Hairline Brow Lift stanowi nowy złoty standard w chirurgicznym liftingu brwi. To metoda, która nie tylko odmładza, ale również podkreśla naturalne piękno twarzy, oferując pacjentkom długotrwałe efekty i minimalną ingerencję chirurgiczną – puentuje prof. dr hab. n. med. Paweł Szychta.
Komentarz eksperta
Prof. dr hab. n. med. Paweł Szychta