Jednym z wiodących trendów tego roku jest interdyscyplinarna współpraca badaczy, lekarzy, kosmetologów i trychologów w zakresie pielęgnacji skóry głowy. O przyszłości kosmetologii i trychologii porozmawialiśmy z Claudią Musiał, specjalistką kosmetologii bioestetycznej i trychologiem.

 

Co według Pani stanowi przyszłość kosmetologii i trychologii?

Claudia Musiał: W mojej ocenie, przede wszystkim przyszłość stanowi nauka translacyjna i multidyscyplinarna współpraca wielu specjalistów. Nauka translacyjna w myśl from bench to bedside oznacza od stołu laboratoryjnego do łóżka chorego. Wskazuje to wpływ badań laboratoryjnych in vitro, badań przedklinicznych, badań klinicznych i implementacyjnych na rozwój zdrowia publicznego. Pozwala to na opracowanie nowych metod diagnostycznych, leków czy protokołów pielęgnacyjnych, stąd też translacja ma ogromne zastosowanie praktyczne. Stąd też wskazuję na potrzebę rozwoju nurtu trychologii i kosmetologii translacyjnej. Termin nauki translacyjnej znany jest już specjalistom od wielu lat, niemniej to na łamach drugiej książki mojego autorstwa Rola Komórek Macierzystych we Współczesnej Medycynie Estetycznej i Kosmetologii (PZWL, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2023) po raz pierwszy zastosowałam termin trychologii i kosmetologii translacyjnej. Przyszłość stanowi tu interdyscyplinarna współpraca badaczy, lekarzy, kosmetologów i trychologów.

W nawiązaniu do książki Pani autorstwa Rola Komórek Macierzystych we Współczesnej Medycynie Estetycznej i Kosmetologii (PZWL, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2023), co stanowi jej nurt przewodni?

Jak wielokrotnie powtarzam, holistyczne podejście zaczyna się od biologii komórki. Książka ta przekazuje pełne spektrum wiedzy odnośnie znaczenia komórek macierzystych z biologicznego punktu widzenia, odnośnie kondycji skóry, procesu starzenia się, dermatoz czy łysienia. Wychodzę z założenia, że dobierając odpowiednią terapię leczniczą, zabiegi estetyczne/pielęgnacyjne lub też preparaty przeznaczone do pielęgnacji skóry, należy znać mechanizmy molekularne i komórkowe, aby wybrane działania przez specjalistów było możliwie jak najbardziej celowane w potrzeby skóry.

Książka przedstawia tematykę komórek macierzystych w bardzo szerokim zakresie. Zarówno pod kątem mechanizmów biologicznych w organizmie człowieka, jak również odnośnie zabiegów estetycznych czy ich zastosowania w pielęgnacji skóry, w postaci ekstraktów z roślinnych komórek macierzystych. Stąd też, rola komórek macierzystych została przedstawiona na wielu poziomach. Została również poruszona tematyka egzosomów.

Terapie oparte na egzosomach zyskują na popularności. Co możemy o nich powiedzieć z biologicznego punktu widzenia?

Przede wszystkim, egzosomy w medycynie znane są już od czterech dekad.  Zastosowanie terapeutyczne egzosomów leży w zainteresowaniach wielu badaczy na całym świecie. W naukach medycznych, dotychczas znajdowały zastosowanie w postaci nośników środków terapeutycznych bądź leków, immunomodulatorów lub biomarkerów. Egzosomy to pęcherzyki zewnątrzkomórkowe mierzone w nano skali, których zasadniczą funkcją jest komunikacja międzykomórkowa. Pod względem ich składu, są bardzo różnorodne. Obejmują kwasy nukleinowe, aminokwasy, białka, jak również lipidy. Ciągły postęp technologiczny dostarcza nam wiele informacji na temat ich funkcji biologicznych, dzięki czemu stanowią przyszłość zarówno w zakresie terapeutycznym, jak i diagnostycznym. W zakresie kosmeceutyków, na szczególną uwagę zasługują egzosomy pochodzące z komórek macierzystych róży.

Niedawno brała Pani udział w Światowym Kongresie Dermatologicznym w Singapurze (25th World Congress of Dermatology Singapore 2023), który jest najważniejszym wydarzeniem w dziedzinie dermatologii na świecie. Co było tematem przewodnim Kongresu?

Tematem przewodnim World Congress of Dermatology w Singapurze było hasło Dermatology Beyond Borders, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza dermatologię poza granicami. Moim zdaniem, jest to odpowiedni kierunek działań odnośnie multidyscyplinarnej współpracy wielu specjalistów, zarówno w zakresie naukowców, klinicystów, jak również kosmetologów czy trychologów, w myśl nauki translacyjnej. Światowy Kongres Dermatologiczny wskazywał na możliwości współpracy specjalistów w obszarze naukowym, w zakresie pielęgnacji skóry, co sugeruje poszerzenie horyzontów i zwiększa różnorodność. Stanowi to nową erę globalnej pielęgnacji skóry.

Celem WCD 2023 było przedstawienie najnowszych osiągnięć naukowych, społecznych oraz klinicznych w odniesieniu do dermatologii i dziedzin pokrewnych. Działania te mają na celu wskazać nową drogę w rozwoju branży.

Jakie zagadnienia były poruszane podczas WCD 2023?

Przede wszystkim, byłam pod wrażeniem wielu sesji naukowych poświęconych wynikom badań laboratoryjnych in vitro w zakresie dermatologii doświadczalnej. Dla mnie jako naukowca, sesje te miały nieocenioną wartość. Podczas Kongresu zaprezentowano również najnowsze innowacje w dziedzinie pielęgnacji skóry oraz nowoczesnych środków terapeutycznych w dziedzinie dermatologii. WCD jest największym i najbardziej prestiżowym Kongresem w dziedzinie dermatologii, który ma ponad 100-letnią tradycję. Wobec czego, udział w Kongresie pozwolił na wymienienie poglądów na temat pielęgnacji skóry z czołowymi światowymi ekspertami. Niemniej podczas Kongresu poruszano między innymi tematykę zastosowania egzosomów, zastosowanie nutraceutyków z holistycznego punktu widzenia, rolę inhibitorów JAK w leczeniu atopowego zapalenia skóry czy przedstawiono innowacyjne opatentowane składniki aktywne w preparatach do pielęgnacji skóry.

Claudia Musiał

Specjalista kosmetologii bioestetycznej, trycholog; wykładowca akademicki, doktorantka nauk medycznych wydziału lekarskiego; naukowiec w dziedzinie onkologii eksperymentalnej, autorka publikacji naukowych o zasięgu międzynarodowym oraz publikacji popularnonaukowych, członkini International Trichoscopy Society oraz Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. Laureatka nagrody „Człowiek Roku 2023” w konkursie art of Beauty Prestige Awards 2023 za innowacyjne badania naukowe  i promowanie rozwoju trychologii w Polsce. Popularyzatorka nauki prowadząca działalność woluntarystyczną na rzecz pacjentów onkologicznych w województwie pomorskim. Autorka książki Trychologia Kosmetologiczna i Lekarska (PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2022) oraz Rola Komórek Macierzystych we Współczesnej Medycynie Estetycznej i Kosmetologii (PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2023).