Terapie oparte na produktach zawierających egzosomy stają się coraz bardziej popularne i dostępne w Polsce. To oczywiście rodzi wiele pytań, zarówno ze strony lekarzy, jak i pacjentów. Na nurtujące pytania dotyczące produktów zawierających egzosomy specjalnie dla Zatoki Piękna odpowiada dr n. med. Lidia Majewska.

 

Oglądaj wywiad wideo!


Film ma charakter informacyjny, wykonany został zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 kwietnia 2022 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. poz. 974). Ulotki oraz szczegółowe informacje dotyczące prezentowanych treści (m. in. preparatów, technologii i urządzeń), dostępne są u podmiotu przedstawiającego informacje w filmie.

Czym są egzosomy?

Egzosomy są nanopęcherzykami wykorzystywanymi przez komórki do komunikacji i wymiany informacji. Najczęstszym źródłem egzosomów są komórki macierzyste. Działanie egzosomów zależy od ich zawartości, pochodzenia tkankowego i zastosowanej technologii.

Na rynku dostępne są produkty skoncentrowane na działaniu na skórę, takie jak działanie przeciwstarzeniowe, przeciwzapalne, stymulujące gojenie ran. Egzosomy mają również zastosowanie w leczeniu chorób skóry i medycynie estetycznej, ale przyszłość ich zastosowania leży głównie w leczeniu chorób onkologicznych i neuroregeneracyjnych.

 

Co jest ważne w wyborze produktów z egzosomami?

Przy wyborze produktów z egzosomami należy zwrócić uwagę na technologię produkcji i przede wszystkim na bezpieczeństwo. Produkt musi być wysokiej jakości i dobrze oczyszczony. Ważne jest, aby istniały badania i publikacje potwierdzające skuteczność produktu. Warto zapoznać się z materiałami dołączonymi do produktu, aby dokładniej poznać jego skład i działanie. Produkt powinien zawierać egzosomy w policzalnej ilości, ponieważ kwantyfikacja jest istotna. Należy unikać produktów opartych na kondycjonowaniu, które mogą być cytotoksyczne i wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

 

Czym charakteryzują się egzosomy ASCE Plus?

Egzosomy ASCE Plus charakteryzują się tym, że są oparte na opatentowanej technologii EXO SCRT®, będącej własnością firmy ExoCoBio. Są to wysoko oczyszczone produkty zawierające określoną ilość egzosomów, które zostały przebadane pod kątem skuteczności terapeutycznej w różnych wskazaniach terapeutycznych. Mają wysoką jakość i działają przeciwzapalnie, stymulują gojenie ran i łagodzą świąd, zwłaszcza w kontekście skóry.

Dr n. med. Lidia Majewska

Certyfikowany lekarz medycyny estetycznej, absolwentka Collegium Medicum UJ w Krakowie, Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia oraz Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego w Warszawie. Wykładowca w Krakowskiej Wyższej Szkole Promocji Zdrowia na kierunku Medycyna estetyczna i kosmetologia dla lekarzy. Tłumaczka anglojęzycznej literatury fachowej z zakresu medycyny estetycznej.

Jest redaktorem naukowym wydawnictwa Kwintesencja w zakresie publikacji dotyczących medycyny estetycznej. Właścicielka gabinetów medycyny estetycznej ESME Clinic w Krakowie.

 

Materiał powstał we współpracy z dystrybutorem Egzosomów ASCE firmą Innmedis, więcej informacji na egzosom.pl oraz asceplus.pl