Gośćmi XXIII Międzynarodowego Kongresu Dermatologii Estetycznej i Medycyny Anti-Aging, który odbywał się w dniach 17-19 marca w Warszawie, byli doświadczeni specjaliści nie tylko z Polski, ale z całego świata. Drugiego dnia kongresu wykłady wygłosił m.in. prof. dermatologii Firas Al-Niaimi, który podczas kongresu znalazł także czas, by odpowiedzieć na pytania redakcji Zatoki Piękna.

 

XXIII Międzynarodowy Kongres Dermatologii Estetycznej i Medycyny Anti-Aging już dawno za nami, jednak jego echa nie milkną. Wydarzenie zorganizowane przez Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych zgromadziło w jednym miejscu cenionych specjalistów z całego świata. Jeden z nich, światowej sławy profesor dermatologii Firas Al-Niaimi, przyjechał na zaproszenie firmy Nova Group i w sobotę 18 marca wygłosił trzy wykłady poświęcone zabiegom laserowym. Podczas prelekcji omówił choćby wielowymiarowe zabiegi fotoodmładzania, terapię naczyń laserem barwnikowym oraz możliwości zabiegowe laserów aleksandrytowych i Nd:YAG firmy Candela.

 

Oglądaj wywiad!

  

Film ma charakter informacyjny, wykonany został zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 kwietnia 2022 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. poz. 974). Ulotki oraz szczegółowe informacje dotyczące prezentowanych treści (m. in. preparatów, technologii i urządzeń), dostępne są u podmiotu przedstawiającego informacje w filmie.

Lasery alternatywą dla zabiegów iniekcyjnych

Prof. Firas Al-Niaimi, mimo napiętego grafiku, poświęcił chwilę naszej redakcji, by porozmawiać z nami nie tylko o urządzeniach Candela, ale również o zabiegach iniekcyjnych i trendach w obszarze urządzeń dedykowanych zabiegom dermatologicznym. Jak powiedział w wywiadzie z Zatoką Piękna, wprowadzanie technologii laserowych warto rozważyć także w placówkach, w których wykonuje się głównie zabiegi iniekcyjne. - Zabiegi z zastosowaniem iniekcji mogą na pewno być pomocne dla wielu pacjentów, ale nie są to jedyne dostępne zabiegi. Mają one swoje ograniczenia: zabiegi wykonywane za pomocą technologii laserowej oferują efekty, które są nie do osiągnięcia poprzez zabiegi oparte na zastrzykach – podkreślił.

Jako przykład prof. Firas Al-Niaimi podał odmładzanie skóry oraz wypełnianie głębokich zmarszczek, któremu sprzyja zwiększenie produkcji kolagenu osiągane właśnie przez zastosowanie technologii laserowej. - Weźmy też pod uwagę schorzenia takie jak trądzik czy trądzik różowaty, a także dolegliwości takie jak blizny po trądziku, po wypadku lub po operacji, które mogą wpływać na kondycję psychiczną pacjenta. Nie są one leczone poprzez wstrzykiwanie, potrzebne jest użycie lasera. Tak więc zabiegi laserowe zajmują szczególną rolę zarówno w leczeniu medycznym, jak i medycynie estetycznej – powiedział w rozmowie z Zatoką Piękna.

 

Urządzenia laserowe łatwiejsze w obsłudze

Podczas wywiadu zapytaliśmy również o nowe trendy w obszarze urządzeń i laserów dedykowanych zabiegom dermatologicznym. Jak wskazał dermatolog, trend ukierunkowany jest na produkcję urządzeń, które nie są zbyt skomplikowane w obsłudze, także z uwagi na wielu nowych lekarzy, którzy dopiero wkraczają w obszar medycyny estetycznej. - Uważam, że postęp będzie zauważalny w sposobie, w jakim urządzenia laserowe staną się łatwiejsze w obsłudze, łatwiej będzie wykonywać nimi zabiegi i będą miały większy margines bezpieczeństwa. Myślę też, że będzie można zaobserwować szersze połączenie w zastosowaniu technologii i częstotliwości fal – dodał prof. Firas Al-Niaimi.

M.Piwiński, Prof. Firas Al-Niaimi, E.Gabczenko, A.Chmielewski, D.Gabczenko
M.Piwiński, Prof. Firas Al-Niaimi, E.Gabczenko, A.Chmielewski, D.Gabczenko

Prof. Firas Al-Niaimi, podróżując do różnych krajów, ma możliwość identyfikowania ich priorytetów i różnych warunków. Jak tłumaczył, w Azji jednym z głównych problemów jest pigmentacja, dlatego urządzenia i oferowane zabiegi skupiają się tam właśnie na efektywnym leczeniu przebarwień. Co stanowi w jego opinii częste wskazanie do zabiegów laserowych w naszym kraju? Jak przyznał w rozmowie z naszą redakcją, w Polsce, podobnie jak w Wielkiej Brytanii, wiele kobiet zmaga się z trądzikiem różowatym. Nie jest to jednorazowa obserwacja dermatologa, ponieważ prof. Firas Al-Niaimi odwiedził nasz kraj już trzeci lub czwarty raz.

- Dzisiaj wybrałem się na spacer i zauważyłem parę osób z trądzikiem różowatym, który wydaje się być dość powszechną dolegliwością w Polsce z racji tego, że ludzie w większości mają jasną cerę, na której widać zaczerwienienia. Jest to porównywalne z tym, na co natrafiam w swojej pracy w Londynie, gdzie spotykam wiele kobiet z Wielkiej Brytanii z trądzikiem różowatym. Tak więc jest on dość powszechną dolegliwością w Polsce i aby leczyć go efektywnie, potrzeba bardzo dobrego sprzętu do laserowego leczenia zmian naczyniowych. Sprzętu, który nie tylko leczy zaczerwienienie, ale łagodzi też stan zapalny i wrażliwość skóry – powiedział nam prof. Firas Al-Niaimi. 

Materiał powstał we współpracy z Nova Group dystrybutorem urządzeń firmy Candela