Rozwój badań nad składnikami aktywnymi kosmetyków wciąż przynosi kolejne nowości i odkrycia. Jednym z nich, choć nie najnowszym, jest tripeptyd miedziowy, który nie bez powodu stał się hitem pielęgnacji anti-aging.

 

Peptydy miedziowe to coraz częstszy składnik wymieniany w recepturze kremów, serum i masek do pielęgnacji skóry twarzy. Ze względu na działanie przeciwstarzeniowe tripeptyd miedziowy znajduje zastosowanie szczególnie w pielęgnacji anti-aging. Miedź jest bowiem niezbędna do produkcji kolagenu, dlatego określa się ją jako substancję mającą udział w redukcji zmarszczek, poprawie elastyczności skóry i naturalnych procesach regeneracyjnych.

 

Jak peptydy miedziowe wpływają na skórę?

Tripeptyd miedziowy swoją rosnącą popularność zawdzięcza m.in. markom The Ordinary czy BasicLab, które uczyniły ten nowy składnik jednym z „bohaterów” swoich produktów z kategorii serum do twarzy. Peptydy miedziowe w rzeczywistości występują naturalnie w ludzkim osoczu i już kilka dekad temu udowodniono, że działają przeciwzapalnie i przyspieszają gojenie się ran.

Przez długi czas po wyizolowaniu tripeptydu miedziowego stosowano go w terapii ran, jednak badania wykazały, że zawierający go krem znacznie zwiększa produkcję kolagenu. Jakie dokładnie właściwości mają peptydy miedziowe wykorzystywane w kosmetykach do pielęgnacji anti-aging?

  • Stymulacja produkcji kolagenu, przekładająca się na poprawę elastyczności i napięcia skóry,
  • Wsparcie procesów regeneracyjnych, skutkujące redukcją stanów zapalnych i przebarwień,
  • Właściwości antyoksydacyjne, w tym ochrona przed promieniowaniem UV.

Z czasem tripeptyd miedziowy zadomowił się więc i w przemyśle kosmetycznym, przede wszystkim jako składnik pobudzający fibroblasty do produkcji kolagenu. Kolejne badania dowodziły, że regularna aplikacja kremu z peptydami miedziowymi przyspiesza też procesy regeneracyjne, wspomagając tym samym redukcję stanów zapalnych skóry czy terapię przebarwień pozapalnych. Co więcej, tripeptyd miedziowy jest składnikiem delikatnym, który można stosować nawet przy skórze wrażliwej i skłonnej do reakcji alergicznych.