Udział w kongresach i wizyty w klinikach medycyny estetycznej w całej Polsce, a także współpraca z wiodącymi dystrybutorami preparatów i nowych technologii, pozwala mi od lat, na bieżąco obserwować, jak rynek medycyny estetycznej dynamicznie się rozwija i przechodzi ewolucję. Które trendy wysunęły się na pierwszy plan w 2023 roku i co nowego przyniesie nam rok 2024? Oto nasze subiektywne podsumowanie okiem Estery Gabczenko, redaktor naczelnej Zatoki Piękna.

 

Smart-aging 

Procesu starzenia nie da się zatrzymać, ale opóźnić i to w sposób mądry już owszem. Już kolejny rok z rzędu mogliśmy obserwować rosnącą popularność zabiegów biostymulacyjnych, które skupiają się na zdolnościach regeneracyjnych skóry.

Procedury nieinwazyjne spłycają zmarszczki i redukują inne oznaki starzenia się bez konieczności poddawania się dłuższej rekonwalescencji. Co więcej, smart-aging odpowiada na potrzeby większości grup pokoleniowych, również tych starszych, którzy dłużej pozostają aktywni zawodowo i nie tylko. Kobiety i mężczyźni, dbając o swoją aktywność, mają na uwadze również swój wygląd zewnętrzny. Stąd niedaleko już do kolejnego trendu - egzmsomów, które eksperci jednogłośnie ogłaszają trendem 2023 roku.

 

Moda na egzosomy 

Gdyby wskazać grupę produktów, których popularność rośnie najszybciej, byłyby to zdecydowanie egzosomy. To produkty, które pobudzają zdolności regeneracyjne skóry, zapewniając efekt jej odmłodzenia. O egzosomach pisaliśmy w tym roku wielokrotnie, rozmawiając na ten temat z największymi autorytetami ze świata i Polski, takimi jak: dr Íñigo de Felipe, dr Shameema Damree,  Byong Seung Cho czy dr Lidia Majewską. Wszyscy oni jednogłośnie wskazują, że egzosomy to przyszłość medycyny regeneracyjnej.

Egzosomy to nanopęcherzyki zewnątrzkomórkowe (EV), które pośredniczą w lokalnej i ogólnoustrojowej komunikacji międzykomórkowej poprzez transport białek i/lub kwasów nukleinowych (DNA i RNA) do komórek docelowych, zmieniając w ten sposób zachowanie komórek biorców. Ostatnie badania wykazały, że te właśnie pęcherzyki odgrywają kluczową rolę w modulacji i regulacji wielu funkcji biologicznych, takich jak proliferacja komórek, regulacja odporności czy regeneracja tkanek. Egzosomy mają zatem potencjał w leczeniu chorób skóry, ale też neurologicznych czy autoimmunologicznych. Niepodważalny jest także ich wpływ na rozwój medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej.

 

Naturalne zabiegi odmładzające na twarz i ciało

Popyt na naturalne kosmetyki dopełnia dziś moda na naturalne zabiegi odmładzające, często z wykorzystaniem nowych technologii. Coraz bardziej widać, jak wszystko się ze sobą łączy i wbrew pozorom, nie chodzi tutaj o typowe terapie łączone, chociaż i one nadal utrzymują wysoki poziom zainteresowania i skuteczności. W odmładzaniu twarzy i ciała popularność zyskuje łączenie technologii z zabiegami manualnymi. W kolejnych gabinetach medycyny estetycznej do menu zabiegowego dołączany jest chociażby masaż kobido. Natomiast holistyczne podejście do piękna i odmładzania tłumaczy się jako zdrowy styl życia, przy którym zabiegi estetyczne są nie podstawą, a przedłużeniem codziennych zdrowych nawyków.

W dbaniu o ciało, a także samopoczucie, coraz częściej podkreśla się również skuteczność terapii pod okiem fizjoterapeuty. Odpowiedzią na trend są koncepty, których oferta nie ogranicza się do zabiegów medycyny estetycznej czy kosmetologii. W nowych placówkach klientom zapewnia się kompleksową opiekę zdrowotną, która zabiegi odmładzające łączy z rehabilitacją, a także pomocą ze strony dietetyków i psychologów.

 

Pielęgnacja domowa skoncentrowana na kosmeceutykach 

Odchodząc od zabiegów inwazyjnych na rzecz tych, które stymulują procesy regeneracyjne, przypomina się o czymś równie ważnym: pielęgnacji pozabiegowej. Wszystko wskazuje na to, że jednym z wiodących trendów 2023 roku była również profesjonalna pielęgnacja domowa, bazująca na wysoce skoncentrowanych produktach. W zaleceniach pozabiegowych coraz częściej mówiło się o stosowaniu kosmeceutyków. Samo określenie, łączące farmaceutyki i kosmetyki, już sugeruje ich działanie. To produkty o działaniu leczniczym, które z uwagi na wysoką zawartość składników aktywnych, mają właściwości terapeutyczne. Bazujące na witaminach, kwasach i antyoksydantach kosmeceutyki mogą mieć działanie łagodzące, odmładzające skórę czy redukujące trądzik, a także przedłużające efekty zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.

 

Zabiegi i pielęgnacja z myślą o mężczyznach

Trend wzrostowy, jeśli chodzi o mężczyzn w gabinetach medycyny estetycznej, odnotowuje się od lat. W 2023 roku o zabiegach i pielęgnacji dla mężczyzn mówiło się jeszcze więcej i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. W klinikach coraz chętniej prezentuje się ofertę dedykowaną panom, proponując im np. zabiegi - peelingi, mezoterapię i laseroterapię - wygładzające skórę. Menu zabiegowe dla mężczyzn dopełniają oczywiście zabiegi na strefy intymne, jak choćby terapia wykorzystująca technologię fali uderzeniowej przy zaburzeniach erekcji. Na rynku beauty coraz bardziej widoczne są też marki kosmetyczne dla mężczyzn, nastawione na odprężającą pielęgnację domową.  

 

Prognozy na rok 2024 w medycynie estetycznej

W dalszym ciągu będą zyskiwały produkty, zabiegi i terapie, które nie tylko poprawiają wygląd zewnętrzny, ale także wpływają pozytywnie na samopoczucie psychiczne i emocjonalne, ale ważnym trendem 2024 roku będzie... coraz częstsze wykorzystanie możliwości sztucznej inteligencji zarówno w urządzeniach, jak i w analizie oraz dopasowaniu określonych terapii zabiegowych w gabinetach medycyny estetycznej.

Jak wskazuje Mintel, analiza danych, uczenie maszynowe i generowanie spostrzeżeń pozwolą markom na szybsze wdrażanie innowacji i tworzenie produktów dostosowanych do indywidualnych potrzeb klientów, a w przyszłości AI będzie miała kluczowe znaczenie w dostosowywaniu chociażby kosmetyków do preferencji, genetyki i stylu życia konsumenta.

Z całą pewnością innowacje, zastosowanie sztucznej inteligencji i połączenie umysłu z ciałem będą dominującymi tematami w 2024 roku również w medycynie estetycznej. A o tym, co będzie się działo w nadchodzącym roku niezmiennie przeczytacie i zobaczycie na łamach Zatokapiekna.pl. 

Dziękujemy naszym Czytelnikom, Widzom, Partnerom biznesowym za 2023 rok i życzymy PIĘKNEGO 2024 roku!