O holistycznym podejściu do leczenia, także w gabinetach medycyny estetycznej, z roku na rok mówi się coraz więcej. Kiedyś traktowane jak chwyt marketingowy, dziś postrzegane jest raczej jako obietnica długoterminowych efektów. Aby sprawdzić, jak holistyczne podejście do pacjenta postrzegają specjaliści, odwiedziliśmy klinikę Bella Clinica w Gdańsku, pozycjonującą się jako miejsce, w którym na takie indywidualne i kompleksowe spojrzenie na problemy natury estetycznej może liczyć dosłownie każdy pacjent.

 

Mądre podejście często rozciąga się na rok lub dwa lata zmian, a na wygląd i zdrowie pracujemy latami – przekonują specjaliści z Bella Clinica w Gdańsku. Podczas wizyty w klinice nasza redakcja dowiaduje się, czym tak naprawdę jest holistyczne podejście w medycynie estetycznej i dlaczego jest ono tak korzystne dla pacjentów.

Lekarze różnych specjalności, poczucie komfortu i bezpieczeństwa, regularny udział w szkoleniach, dostęp do najwyższej jakości sprzętu – między innymi tym przyszłych pacjentów zachęca do wizyt gdańska klinika. Holistyczne podejście na liście jej wartości zajmuje zaszczytne pierwsze miejsce. Jak postrzegają je specjaliści Bella Clinica? - Podstawą holistycznego podejścia w medycynie estetycznej jest indywidualizacja planu leczenia każdego pacjenta. Mówiąc o tym, mam na myśli uwagę skierowaną zarówno na objawy, jak i na przyczyny problemów estetycznych – tłumaczy Zatoce Piękna lek. Iwona Cimaszkiewicz, lekarz medycyny estetycznej.

Komentarz eksperta

lek. Iwona Cimaszkiewicz
lek. Iwona Cimaszkiewicz
Podstawą holistycznego podejścia w medycynie estetycznej jest indywidualizacja planu leczenia każdego pacjenta.

 

Podejście holistyczne dla dobra pacjenta

Podejście holistyczne wynika z troski o pacjenta, ponieważ daje mu ono wiele korzyści. - Zintegrowanie różnych metod i terapii specjalistycznych oraz dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb wpływa na jakość i rezultaty wdrożonego leczenia. W filozofii slow aging, którą kieruję się w pracy z pacjentami, nie chodzi tylko o redukcję zmarszczek czy poprawę owalu twarzy, ale również dbanie o zdrowie, optymalną regenerację, utrzymanie równowagi hormonalnej oraz dobrostanu psycho-fizycznego – podkreśla lek. Iwona Cimaszkiewicz.

O postrzeganie zjawiska, jakim jest holistyka, zapytaliśmy również innych specjalistów z Bella Clinica. - Sama koncepcja holistyki ma zadanie odbudować biologiczne zasoby pacjenta, czyli prawidłowa dieta czy prawidłowy zakres wysiłku fizycznego. To samo tyczy się skóry, skóra nie żyje samym kwasem hialuronowym ani potrzebą relaksacji mięśni – opowiada dr Renata Kneba-Krupińska, lekarz medycyny estetycznej oraz neonatolog z Bella Clinica. Jak tłumaczy, u zdrowego człowieka, który prowadzi zrównoważony tryb życia, sama dieta może wystarczyć, jednak nie u każdego pacjenta niedobory da się uzupełnić dietą. - Wtedy należy dostarczyć suplementy potrzebne urodzie. Mam tu na myśli koenzym Q10, witaminę C, szalenie ważną dla skóry i zdrowia witaminę D – wylicza.

W Bella Clinica, jak podkreśla dr Renata Kneba-Krupińska, pracuje się od podstaw, a konsultacja nie ogranicza się jedynie do zaopatrzenia pacjenta w obszarze, w którym tego wymaga.

Bella Clinica
Bella Clinica

Lekarze planują całościowo, zaczynając od ogólnych chorób, wykonując diagnostykę, także ewentualnych niedoborów i problemów hormonalnych. - Natomiast później zajmujemy się faktycznie budowaniem stanu estetycznego. Staram się uzyskać od pacjenta jak najwięcej informacji, aby miał on później czas do tego, żeby przepracować w swojej głowie zmiany, które nadejdą. Budując taki plan, nie umawiam się z pacjentem na gwałtowną/spektakularną renowację w ciągu 3 dni. Takie metamorfozy są promowane na Instagramie, a efekty bywają różne, ponieważ wraz z upływem czasu okazuje się, że po trzech miesiącach tego efektu już nie widać i pacjent wraca do punktu wyjścia – wyjaśnia.

Komentarz eksperta

dr Renata Kneba-Krupińska
dr Renata Kneba-Krupińska
Koncepcja holistyki ma za zadanie odbudowanie biologicznych zasobów pacjenta, czyli prawidłowa dieta czy prawidłowy zakres wysiłku fizycznego.

- Mądre podejście często rozciąga się na około roczny plan terapeutyczny. Wiele zależy też od samego pacjenta. - Są pacjenci, którzy się obawiają zabiegów medycyny estetycznej i idą do lekarza, który będzie podchodził holistycznie, spojrzy na niego całościowo i zaproponuje plan terapii rozłożony na kilka, kilkanaście miesięcy, niektórzy pacjenci nie są gotowi, by udźwignąć ciężar zmian rozłożonych w przeciągu miesiąca i obawiają się, jak zareaguje otoczenie – dodaje dr Renata Kneba-Krupińska. Terapia oparta o holistyczne podejście jest więc rozłożona w czasie, gdzie pacjent również podejmuje wysiłek w dbaniu o siebie.

 

Spersonalizowany plan leczenia i praca zespołowa

Holistyczne i indywidualne podejście z pewnością się ze sobą łączą, ale nie oznaczają tego samego. Indywidualne spojrzenie na problemy pacjenta skutkuje stworzeniem spersonalizowanego planu terapii. - Każdy pacjent wymaga analizy i opracowania indywidualnego spersonalizowanego planu leczenia, który będzie uwzględniał jego indywidualne cechy, stan zdrowia oraz preferencje. Planowanie długofalowych terapii w Bella Clinica jest kluczowe, aby móc zadbać o naszych pacjentów. Uważam, że polskie społeczeństwo jest gotowe na taką współpracę z lekarzem. Jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, że każdy z nas jest odpowiedzialny za własne zdrowie i wygląd, na który pracujemy latami i potrzebujemy ukierunkowania przez specjalistów - opowiada lek. Iwona Cimaszkiewicz.

Kolejnym efektem holistycznego podejścia w Bella Clinica jest współpraca różnych specjalistów.

- Dzięki wielu współpracującym ze sobą specjalistom w Belli jest możliwość zadbania o zdrowie i wygląd kompleksowo w jednym miejscu – podkreśla lekarka. Wtóruje jej lek. dent. Sonia Janusz, która ściśle współpracuje z lekarzem medycyny estetycznej. Jak tłumaczy dentystka, twarz składa się z wielu elementów i bardzo ważne jest, by zadbać też o piękny uśmiech. Jako przykład podaje pacjentów, którzy z problemem bruksizmu i bardzo startymi zębami przychodzą albo do lekarza medycyny estetycznej, albo do stomatologa, a bardzo ważne jest, żeby to połączyć.

- Oczywiście leczenie jest prowadzone głównie przez stomatologa, które polega na hamowaniu ścierania zębów, mamy tutaj też fizjoterapeutę, który prowadzi terapię mięśni żucia, który pomaga nam od strony fizjoterapeutycznej, ale pomaga też lekarz medycyny estetycznej, który wykonuje na przykład zabiegi iniekcji toksyny botulinowej w mięsień żwacz, co tak naprawdę jest ostatnim etapem leczenia bruksizmu – opowiada lek. dent. Sonia Janusz. Jak przekonuje, problemy stomatologiczne mogą być tylko objawem chorób pacjenta, który przychodzi z problemami ogólnymi i potrzebuje właśnie holistycznego podejścia.

Komentarz eksperta

lek. dent. Sonia Janusz
lek. dent. Sonia Janusz
W naszej klinice mamy możliwość konsultacji między sobą i często nawet na jednej wizycie udaje się nam rozwiązać problem pacjenta.

- Myślę, że jako klinika wyróżniamy się tym, że mamy wielu specjalistów jednocześnie. W naszej klinice mamy możliwość konsultacji między sobą i nawet na jednej wizycie udaje się nam ten problem pacjenta często rozwiązać. Podam przykład pacjenta, który przychodzi z guzem w obrębie głowy do stomatologa, bo nie wiadomo skąd pochodzi problem, możemy równocześnie odbyć konsultację radiologiczną w gabinecie obok, gdzie możemy zbadać tkanki aparatem do wykonywania USG – tłumaczy lek. dent. Sonia Janusz.

Praca stomatologa w klinice medycyny estetycznej nie jest bezcelowa. Wiedzą o tym choćby pacjentki, które przychodzą z brakiem symetrii w uśmiechu lub decydują się na modelowanie ust. - Aby te usta wyglądały pięknie, muszą się na czymś podpierać, ważny jest brak wady zgryzu, symetria. Czasami wystarczy zadbać o uzębienie, by usta wyglądały lepiej i medycyna estetyczna w takich przypadkach jest dopełnieniem tego efektu. Pięknie wykonane usta, podkreślone kwasem hialuronowym, nie będą się pięknie prezentować bez zadbanych zębów – podkreśla stomatolog z Bella Clinica.

Bella Clinica
Bella Clinica

Praca zespołowa, spersonalizowane terapie, diagnostyka problemów zdrowotnych, skupianie się na długoterminowych efektach zamiast wybierania drogi na skróty – czy takie holistyczne podejście przekonuje każdego pacjenta? - Są pacjenci, którzy do terapii holistycznych podchodzą z dużą rezerwą i chcą mieć wszystko tu i teraz. To nie do końca realne oczekiwania i taki pacjent faktycznie jest trudny do usatysfakcjonowania, ma po prostu wyobrażenia odbiegające od realiów. Natomiast my jesteśmy od tego, żeby temu pacjentowi wytłumaczyć istotę sprawy – podsumowuje dr Renata Kneba-Krupińska.

Materiał powstał we współpracy z Bella Clinica