Pacjenci klinik medycyny estetycznej, decydując się na zabiegi, kierują się nie tylko ich skutecznością czy komfortem w czasie wykonywania procedur, ale również bezpieczeństwem. Jak dba o nie dr Ewa Rybicka z kliniki Estetica Nova w Warszawie?

 

Nie tylko skuteczność, ale i komfort oraz bezpieczeństwo zabiegów są priorytetem pacjentów, którzy zgłaszają się do klinik medycyny estetycznej. Od lat kładzie się nacisk, by tworząc plan zabiegowy, proponować im procedury, które są jak najmniej inwazyjne, a jednocześnie dają jak najlepsze efekty. 

Przekonuje nas o tym dr Ewa Rybicka, lekarz medycyny estetycznej, właścicielka kliniki Estetica Nova w Warszawie. O to, jak ona sama dba o bezpieczeństwo swoich pacjentów, zapytaliśmy ją podczas minionej gali IBSA Valuance Icons skupionej wokół filarów firmy IBSA - odpowiedzialność, ludzie, innowacja i jakość - nastawionych właśnie na dobro pacjentów. Kwestia bezpieczeństwa zabiegów estetycznych idealnie wpisywała się więc w tematykę wydarzenia.

 

Dr Ewa Rybicka o bezpieczeństwie pacjentów

Jak zatem o bezpieczeństwo pacjentów dba dr Ewa Rybicka? - Oczywiście rozwijam się, cały czas szkolę, śledzę to, co się dzieje na szeroko rozumianym rynku medycyny estetycznej i absolutnie nie mam na myśli w tej chwili nowych technologii, ale mam na myśli badania, które są prowadzone przez badaczy z całego świata, które pokazują nam różne aspekty naszej pracy. Wyciągam z nich wnioski, które wcielam w życie – tłumaczyła nam właścicielka kliniki Estetica Nova. Lekarka, choć sama ma już ogromną wiedzę i doświadczenie, jest częstą uczestniczką kongresów medycznych. Udział w prelekcjach i szkoleniach przekłada się choćby na możliwość uniknięcia powikłań, jakie mogą pojawić się wskutek zabiegów.

 

Dobre efekty zabiegów estetycznych bez powikłań

Powikłania to zresztą coraz częściej poruszany temat podczas kongresów medycyny estetycznej. Mówi się o nich bardziej otwarcie, właśnie z myślą o tym, jak dbać o bezpieczeństwo pacjentów. Nawiązuje do nich w swojej wypowiedzi także dr Ewa Rybicka. - Leczę pod kontrolą USG powikłania, z którymi zgłaszają się do mnie pacjenci, przyjeżdżając do mnie często z całej Polski. Przede wszystkim oczywiście używam preparatów najwyższej jakości. To jest to, co mogę od siebie dać moim pacjentom, co mogę zrobić na co dzień i mam nadzieję, że zawsze to będzie owocowało po prostu wspaniałą współpracą właśnie z pacjentami – powiedziała w rozmowie z redakcją Zatoki Piękna lekarka.

Udział w szkoleniach oraz kongresach, stosowanie sprawdzonych, przebadanych preparatów od autoryzowanych sprzedawców, wybieranie jak najmniej inwazyjnych zabiegów – to zaledwie część starań, jakie podejmują lekarze z myślą o bezpieczeństwie swoich pacjentów. Nie bez powodu w programach wielu konferencji pojawiają się warsztaty na temat iniekcji wybranych preparatów toksyny botulinowej i hydroksyapatytu wapnia w wybranych obszarach twarzy, terapii łączonych czy wykonywania zabiegów u pacjentów z problemami dermatologicznymi lub nawet chorobami autoimmunologicznymi.

Ważne pozostaje oczywiście podejście samego pacjenta, który wybierając osobę wykonującą zabieg, powinien kierować się nie ceną czy wyłącznie obietnicą szybkich efektów, a przede wszystkim rozsądkiem. Osiągnięcie zamierzonych rezultatów niekiedy wymaga cierpliwości, a bezpieczeństwo zabiegów medycyny estetycznej zapewnić może tylko kompetentny lekarz, dysponujący wiedzą, doświadczeniem i wyłącznie certyfikowanymi urządzeniami oraz preparatami, pochodzącymi z pewnych autoryzowanych źródeł.