Sztuczna inteligencja, longevity i co jeszcze? O aktualnych trendach w klinikach medycyny estetycznej opowiadają eksperci Kliniki Dermalogica w Koszalinie.

 

Doktor nauk medycznych Mariusz Borkowski – lekarz, absolwent II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; certyfikowany lekarz medycyny estetycznej. Za swą działalność trzykrotnie odznaczony przez Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżami Zasługi – brązowym, srebrnym i złotym. W Parlamencie Europejskim prelegent sesji poświęconej medycynie.

Dr n.med. Mariusz Borkowski
Dr n.med. Mariusz Borkowski

Nowe preparaty, nowe technologie, rozwój protokołów łączonych – rozwój medycyny estetycznej to nie tylko efekt intensywnej pracy naukowców, którzy dostarczają m.in. dowodów na skuteczność innowacyjnych terapii, ale i odpowiedź na zmieniające się potrzeby pacjentów. Popyt na odmłodzenie twarzy przy zachowaniu naturalnego wyglądu oraz nacisk na bezpieczeństwo zabiegów i krótszy okres rekonwalescencji – właśnie tego po zabiegach estetycznych spodziewają się dziś pacjenci.
Trendy dominujące w medycynie estetycznej zdają się na ich potrzeby w pełni odpowiadać, dlatego w nadchodzących miesiącach należy spodziewać się nie przełomu, a większego udziału procedur, które w ubiegłym roku gwałtownie zaczęły zyskiwać na popularności. Miniony rok upłynął pod znakiem medycyny regeneracyjnej i prognozuje się, że nie inaczej będzie w kolejnych miesiącach. Wykorzystanie komórek macierzystych w medycynie estetycznej pozwala stymulować procesy naprawcze, które przywracają tkankom młody wygląd przy zachowaniu naturalnych rysów twarzy.

Choć ostatnio uwaga skupia się głównie na preparatach i medycynie regeneracyjnej, niemało dzieje się również na rynku technologii dla medycyny estetycznej. Wykorzystanie sztucznej inteligencji w obrębie medycyny estetycznej będzie pozwalało przede wszystkim na pokazywanie pacjentom, jakie mogą być efekty terapeutyczne zabiegów i będzie w stanie obiektywizować te efekty.
Trendem na rok 2025 w sztucznej inteligencji będą programy stworzone dla klinik medycyny estetycznej, które pozwalają na skalowanie i pytania pacjentów, zanim trafią do klinik medycyny estetycznej, o to, czy mają wskazania, czy przeciwwskazania do zabiegu. Sztuczna inteligencja rozwija się tak szybko, jak żadna inna technologia na świecie do tej pory, dlatego powinniśmy wykorzystać ten potencjał.

 

Edyta Słupczewska – absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi na Wydziale Farmaceutycznym, magister kosmetologii. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego, a także do Międzynarodowego Stowarzyszenia Mezoterapii, International Association od Mesotherapy, zrzeszającego wybitnych specjalistów w dziedzinie medycyny estetycznej z całego świata.

Edyta Słupczewska
Edyta Słupczewska

W 2025 roku największym trendem w medycynie estetycznej staje się nurt LONGEVITY, który jest mi szczególnie bliski, czyli wszelkie działania mające na celu wsparcie długowieczności w zdrowiu. Jest to tematyka, która niesamowicie mnie fascynuje i poświęcam jej zagłębianiu każdą wolną chwilę.
Dzięki zaawansowanym badaniom prowadzonym w wysoce wyspecjalizowanych laboratoriach na całym świecie, coraz lepiej rozumiemy procesy starzenia, aby kontrolować je z coraz większą skutecznością, podnieść witalność oraz szeroko rozumiany dobrostan, zarówno fizyczny, jak i psychiczny. A wszystko po to, byśmy mogli poczuć się zdrowiej, młodziej i mieli więcej energii każdego dnia.

Kolejną rzeczą, na którą chcę zwrócić szczególną uwagę, jest nacisk na terapie przywracające równowagę układu nerwowego i obniżające poziom stresu, czyli kortyzolu. Mają one na celu choćby poprawę jakości snu, który ma niebagatelne znaczenie także dla utrzymania młodego wyglądu.

Zarówno nurt Longevity, jak i terapie obniżające poziom stresu są odpowiedzią na współczesne potrzeby nas wszystkich, a w Klinice Medycyny Estetycznej Dermalogica posiadamy technologię, która zmienia życie pacjentów na lepsze. Przykładem jest tu rewolucyjne urządzenie do zabiegów endermologii, opracowane przez francuską markę LPG Systems – CELLU M6 INFINITY. Badania przeprowadzone przez beScored Institute potwierdziły skuteczność urządzenia Infinity w siedmiu kluczowych obszarach, takich jak redukcja tkanki tłuszczowej, poprawa jędrności skóry, redukcja cellulitu oraz poprawa samopoczucia w różnych aspektach.

Efektem zabiegu jest nie tylko modelowanie sylwetki, ale również intensywna regeneracja i odprężenie. Zabiegi redukują poziom stresu o 50%, poprawiają jakość snu o 54,7% oraz zmniejszają uczucie ciężkości nóg o 50% po zaledwie jednej sesji. Według mnie jest to technologia przyszłości, która już teraz zmienia życie pacjentów na lepsze. Endermologia Infinity to mój ulubiony zabieg, który regularnie wykonuję.


Doktor Sebastian Łopato – lekarz dentysta, absolwent Wydziału Lekarsko – Stomatologicznego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie oraz dyplomowany lekarz medycyny estetycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Ekspert w nieinwazyjnym liftingu twarzy i szyi, a także specjalista niechirurgicznej korekty kształtu nosa i uszu za pomocą nici liftingujących Aptos. W 2025 roku jako jeden z pierwszych lekarzy w Polsce uzyskał potwierdzenie swoich umiejętności zawodowych z zakresu medycyny estetyczno-naprawczej.

Lek. Sebastian Łopato
Lek. Sebastian Łopato


Medycyna estetyczna rozwija się w kierunku naturalnych efektów zabiegowych. Priorytetem coraz częściej będą zabiegi intensywnie odmładzające, ale nieingerujące w naturalne rysy twarzy, a także procedury dające subtelne efekty podniesienia tkanek.
Popyt na naturalne efekty zabiegowe, z uwagi choćby na ogromny potencjał, jeszcze bardziej zwiększy zainteresowanie stymulatorami kolagenu, które dzięki stymulacji komórek do regeneracji dają naturalny efekt wypełnienia. Zainteresowanie tego rodzaju preparatami widać szczególnie u pacjentów, którzy chcą jak najdłużej cieszyć się swoim młodzieńczym wyglądem.
W 2025 roku przewidywany jest również wzrost zainteresowania zabiegami niechirurgicznego liftingu twarzy i szyi. Jest on odpowiedzią na coraz częściej pojawiające się oznaki starzenia w obszarze szyi, które wynikają z nadmiernego pochylania się nad telefonami, ale również z faktu, że szyja przeważnie pomijana jest w codziennej pielęgnacji. Prognozuje się, że w 2025 roku wzrośnie zainteresowanie zabiegów ukierunkowanych na szyję.
Bezoperacyjny lifting twarzy i szyi zachęca pacjentów również tym, co ostatnio jest dla nich bardzo istotne – jest zabiegiem małoinwazyjnym. Stanowi alternatywną procedurę leczenia względem chirurgicznego liftingu, którą można przeprowadzić w klinice medycyny estetycznej.

Materiał powstał we współpracy z kliniką Dermalogica w Koszalinie