Długotrwała ekspozycja na słońce nie jest zdrowa dla skóry. Oprócz ryzyka oparzeń, które zwiększają ryzyko nowotworów, przez nadmiar kąpieli słonecznych bez odpowiedniego zabezpieczenia naraża się skórę na przedwczesne starzenie się. Silny filtr zabezpiecza więc nie tylko przed nieestetycznymi zaczerwienieniami. Latem jest niezbędny, aby zachować młodą i jędrną skórę: dotyczy to zwłaszcza twarzy.

 

Dlaczego warto używać kremów do twarzy z filtrem?

Wybierając się na plażę, większość z nas pakuje do torby lub plecaka balsam do ciała z filtrem. Wiemy, że w innym wypadku kilkugodzinne wylegiwanie się na słońcu może nam zaszkodzić. Jednak stosowanie kremów z filtrem do twarzy na co dzień nie jest już tak oczywiste. Tymczasem o skórę należy dbać zawsze, nie tylko na wakacjach! A przebywanie na słońcu, nawet przez krótszy czas, przyśpiesza starzenie się skóry. I problem ten nie dotyczy tylko lata. Promienie słoneczne są szkodliwe przez cały rok. Powinny o tym pamiętać zwłaszcza osoby z wrażliwą, podatną na przebarwienia cerą.

Idealnym sposobem na zabezpieczenie skóry przed szkodliwym działaniem promieni UVA i UVB jest regularne używanie kremu do twarzy z wysokim filtrem: najlepiej sprawdza się w tym celu SPF 50 np. od Cerave: https://www.superpharm.pl/cerave-spf50-33919.html. Taki krem oprócz ochrony przeciwsłonecznej pełni też szereg innych funkcji: w zależności od wybranej marki i typy kosmetyk nawilża, ujędrnia lub matuje skórę.

Przeciwstarzeniowe działanie kremów SPF 50

Wiele osób dąży latem do atrakcyjnej, ciemnej opalenizny. Jednak jak ostrzegają dermatolodzy, opalenizna to rodzaj uszkodzenia skóry, która pod wpływem ekspozycji na promieniowanie UV zmienia barwę, wydzielając zwiększone ilości melatoniny. Skóra opalona ma nie tylko inny kolor. Jest też grubsza i bardziej szorstka w dotyku. Z wymienionych powodów długotrwały kontakt z promieniami słonecznymi skutkuje fotostarzeniem.

Oczywiście nie znaczy to, że należy unikać słońca jak ognia. Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu zawsze jest wskazana, kontakt z promieniami słonecznymi wiosną i latem pozwala też naszym organizmom na wytwarzanie naturalnej witaminy D. Lepiej jest jednak pamiętać o kilku zasadach, w tym szukaniu cienia w środku dnia, zakrywaniu głowy w upał i regularnym stosowaniu kremów z filtrem, by wyglądać młodo i mieć zdrową skórę. Dobry krem do twarzy SPF 50 kupisz w aptece Super-Pharm np. na warszawskim Natolinie (ul. Belgradzka - https://maps.app.goo.gl/ab98zXUcYbQawcyv9.)