Rola mikrobioty jelitowej w leczeniu łysienia, współpraca trychologów, dermatologów, ginekologów czy dietetyków, właściwa pielęgnacja owłosionej skóry głowy – to zaledwie część tematów, jakie poruszono podczas XV Ogólnopolskiej Konferencji Trychologicznej, która odbyła się 25-26 listopada w Warszawie. Udział w wydarzeniu, jako jeden z patronów medialnych, wzięła udział także redakcja Zatoki Piękna. 

 

Oglądaj naszą relację!

Wypadanie włosów to jeden z częstszych problemów estetycznych dokuczających dorosłym w każdym wieku. Budzi ono jednak coraz większe zainteresowanie specjalistów, którzy pod koniec listopada zgromadzili się na XV Ogólnopolskiej Konferencji Trychologicznej, zorganizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Trychologiczne. Udział lekarzy różnych specjalności, uznanych trychologów z całego kraju, a także kosmetologów i dietetyków klinicznych pozwolił spojrzeć na problem łysienia holistycznie i zaprezentować temat z różnych perspektyw.

Alicja Gondek-Urtnowska
Alicja Gondek-Urtnowska

- Spotkaliśmy się dzisiaj na XV Ogólnopolskiej Konferencji Trychologicznej organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Trychologiczne. Zaczęliśmy warsztatami. To jest taka forma dodatkowa, gdzie spotykamy się i rozmawiamy na tematy nas interesujące. Tym razem była to diagnostyka trichoskopowa, rozmawialiśmy również o zaburzeniach w mikrobiomie jelitowym, bo to często wiąże się z niedoborami, które mają wpływ na wypadanie włosów, na problemy, z którymi trafiają do nas klienci – powiedziała naszej redakcji Alicja Gondek-Urtnowska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego, która podczas wydarzenia wygłosiła m.in. prelekcję na temat zaburzeń mikrobiomu skóry głowy u chorych na łysienie plackowate.

  

O egzosomach w trychologii

Trychologia – Nowe Perspektywy i Innowacje - tak brzmiał temat minionej konferencji, jaka odbyła się w Hotelu AirPort Okęcie w dniach 25-26 listopada w Warszawie. Na zaproszenie Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego, podczas licznych warsztatów i wykładów, głos zabrali wybitni specjaliści z zakresu nie tylko trychologii, ale i dermatologii, ginekologii, endokrynologii, onkologii czy dietetyki. Dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem, zaprezentowali oni najnowsze odkrycia oraz innowacje w dziedzinie trychologii. Jednym z wykładowców była Claudia Musiał, kosmetolog i trycholog, która wygłosiła m.in. wykłady na temat wykorzystania egzosomów w trychologii.

- Trychologia jest prężnie rozwijającą się dyscypliną nauki, która wchodzi w skład zarówno dermatologii, rzecz jasna, z medycznego, lekarskiego punktu widzenia, ale także kosmetologii. Wyróżniamy tutaj nurt pielęgnacji owłosionej skóry głowy, która wspiera proces leczniczy, dermatologiczny. Natomiast musimy zwrócić uwagę na fakt, że dyscyplina ta bardzo rozrasta się, jeśli chodzi o inne gałęzie nauki, stąd też wyróżniamy trychologię translacyjną. Aktywnie w leczeniu prym wiodą egzosomy, komórki macierzyste i medycyna regeneracyjna – mówiła Claudia Musiał naszej redakcji.

Claudia Musiał
Claudia Musiał

Egzosomy w trychologii to oczywiście nie jedyna innowacja, jakiej poświęcono czas podczas XV Ogólnopolskiej Konferencji Trychologicznej. Swoje prelekcje nowoczesnym rozwiązaniom w trychologii poświęciły m.in. Agata Dawidczyk, która mówiła o transdermalporacji jako nieinwazyjnej stymulującej terapii zapobiegającej wypadaniu włosów oraz Ewelina Dziedzic-Setlak, która podzieliła się własnym doświadczeniem w bezdotykowej alternatywie dla mezoterapii igłowej skóry głowy. Na zakończenie pierwszego dnia konferencji zaplanowano z kolei warsztaty poświęcone protokołom łączonym w leczeniu łysienia, uwzględniającym m.in. egzosomy, stymulatory i terapie autologiczne.

 

Jelita a wypadanie włosów

Głos podczas konferencji zabrała również dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska, wygłaszając wykład na temat problemów jelitowych i codziennych nawyków pielęgnacyjnych. Jakie zdrowe nawyki mogą sprawić, że włosy będą ładne? - Przede wszystkim, oprócz pielęgnacji, pamiętajmy o tym, że musimy wyleczyć czy zadbać o nasze jelita. Tych porad, jak zadbać o jelita jest kilka, ale najważniejsze, jeżeli mamy wzdęcia, dysbiozę, problemy jelitowe, to to wszystko trzeba mocno zaadresować, dlatego, że wówczas nawet najlepsza pielęgnacja nam nie pomoże. Trzeba też pamiętać, że czasami wypadanie włosów może być oznaką innych chorób, jak na przykład chorób tarczycy czy też nadmiernego stresu w życiu – podsumowała w rozmowie z nami.

dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska
dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska

O mikrobiocie jelitowej podczas wykładu „Zastosowanie fermentów w pielęgnacji owłosionej skory głowy” opowiadała również dietetyk kliniczna Karolina Czyżowska. Jak wyjaśniła naszej redakcji, mikrobiotę skóry należy wspierać od wewnątrz i zewnątrz, skupiając się na istnieniu osi jelita-mózg-skóra. - Naprawę skóry głowy możemy wesprzeć przede wszystkim działaniem od wewnątrz, więc poprzez wsparcie bariery jelitowej i mikrobioty jelitowej, ponieważ mamy istnienie tzw. osi jelita-mózg-skóra, która realnie przekłada się na stan skóry głowy, przede wszystkim przez spożycie prebiotyków, błonnika i kiszonek, natomiast możemy ją także wesprzeć zewnętrznie, chociażby poprzez zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji. Tutaj warto zwrócić uwagę na takie składniki, jak fermenty, czyli właśnie postbiotyki, składniki, które są wytwarzane przez mikroorganizmy, ale też unieczynnione, nieożywione mikroorganizmy, również prebiotyki, jak chociażby inulina i alfaglukan – doradziła Karolina Czyżowska.

Karolina Czyżowska
Karolina Czyżowska

W rozbudowanym programie konferencji nie zabrakło ponadto miejsca na omówienie wewnętrznych stanów zapalnych w organizmie wpływających na owłosioną skórę głowy. Swoją prelekcję temu tematowi poświęcił prof. dr Fred Harms.

prof. dr Fred Harms
prof. dr Fred Harms

Lekarz i trycholog grają do jednej bramki

Na XV Ogólnopolskiej Konferencji Trychologicznej nie mogło zabraknąć także kosmetologów i porad pielęgnacyjnych. Drugiego dnia wydarzenia głos zabrała trycholog i kosmetolog Ewelina Szendzielorz, która podjęła się analizy skuteczności szamponów w najczęściej występujących problemach owłosionej skóry głowy. - Szampon to jest podstawowy kosmetyk i naprawdę każdy z nas musi go używać, czy nam się to podoba czy nie, natomiast świadomość nas specjalistów trychologów ma polegać nie tylko na tym, jak dobrać szampon, tylko na świadomości, co te szampony mogą robić, a czego robić nie mogą. Ogrom preparatów, który jest na rynku dostępny ma to do siebie, że utrudnia zadanie naszym konsumentom, a naszym zadaniem jest pokierować ich i w tym całym galimatiasie i zamieszaniu, wyjaśnić, w co warto inwestować pieniądze, a w co nie – podkreśliła Ewelina Szendzielorz.

Podczas konferencji poruszono również temat łysienia pozapalnego, m.in. w przebiegu Covid, o którym uczestnikom opowiedział dermatolog dr n. med. Tomasz Wasyłyszyn. W rozmowie z naszą redakcją odniósł się również do coraz częściej omawianego problemu łysienia wśród mężczyzn. - Wielu zwłaszcza młodych mężczyzn cierpi chociażby na łysienie typu męskiego i jest bardzo duża presja, żeby jednak coś z tym robić. Chyba jest presja społeczeństwa na to, żeby dobrze wyglądać, a włosy wiążą się z jakimś statutem społecznym, wystarczy spojrzeć na to, co się dzieje w internecie, większość portali społecznościowych opiera się jednak na informacji wizualnej – powiedział nam dr n. med. Tomasz Wasyłyszyn.

dr n. med. Tomasz Wasyłyszyn
dr n. med. Tomasz Wasyłyszyn

Miniona konferencja, co potwierdzili sami wykładowcy i uczestnicy, pokazała, jak dużą wagę ma współpraca lekarzy i trychologów. - Moja obecność tutaj myślę, że jest wyrazem tego, jak ważna jest współpraca lekarza oraz trychologa. Chciałbym zaznaczyć, że nie są to zawody, które powinny ze sobą konkurować, lecz współpracować, szczególnie w kontekście chorób zapalnych skóry głowy, takich jak łuszczyca oraz łojotokowe zapalenie skóry głowy – powiedział nam lek. Dariusz Jasonek, który na forum wygłosił prelekcję na temat diagnostyki, różnicowania i leczenia najczęstszych chorób zapalnych skóry głowy.

W podobnym tonie, choć z punktu widzenia ginekologii, wypowiedziała się dr n. med. Monika Łukasiewicz. - Myślę, że bez współpracy ginekologa i trychologa nie można mówić o leczeniu pacjenta. Chciałabym, żeby ta współpraca była jeszcze większa niż teraz jest i myślę, że ta konferencja pokazuje to, że to jest bardzo ważne, bo bez tak naprawdę właściwej regulacji hormonów i bez tej trychologicznej części pomocy pacjentkom ciężko osiągnąć sukces – przyznała ginekolog dr n. med. Monika Łukasiewicz, która w swoim wykładzie odniosła się do zaburzeń hormonalnych u klienta trychologicznego.

 

Nagrody dla trychologów licencjonowanych

Jak powiedziała Zatoce Piękna prezes Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego, podczas konferencji nagrodzono ponad 30 trychologów, którzy zdali w tym roku pierwszą edycję egzaminu na trychologa licencjonowanego. - To egzamin, który ma weryfikować wiedzę specjalistów, którzy świadczą swoje usługi na rynku trychologicznym. Jesteśmy dumni z tej pierwszej grupy i liczymy na kolejne osoby w kolejnych edycjach egzaminu – mówiła nam Alicja Gondek-Urtnowska. Do egzaminu odniósł się w rozmowie z nami również Michał Kranc, członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego.

- Z roku na rok obserwujemy, że osób zainteresowanych trychologią jest coraz więcej. Widać, że to grono się poszerza, tym bardziej, że wprowadziliśmy egzamin na trychologa licencjonowanego. Widać, że można zweryfikować wiedzę, potencjał, doświadczenie diagnostyczne, wszystkie te elementy, na których zależy klientowi końcowemu, a de facto o niego najbardziej chodzi. Certyfikat trychologa licencjonowanego przede wszystkim daje tę informację na rynek osobom, które są zainteresowane taką wiedzą specjalistyczną, że ta osoba tę wiedzę posiada – powiedział Michał Kranc.

Michał Kranc
Michał Kranc

XV Ogólnopolska Konferencja Trychologiczna okazała się ogromnym sukcesem, nie tylko ze względu na bogaty program wydarzenia, ale i z uwagi na frekwencję. Jak wyliczała prezes PST, w wydarzeniu udział wzięło prawie 300 uczestników, kilkadziesiąt firm i prawie 30 wykładowców. - Trycholodzy to jest takie środowisko bardzo chłonne wiedzy, my się chcemy uczyć cały czas i myślę, że już renoma konferencji organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Trychologiczne też ma na to ogromny wpływ – podsumowała Alicja Gondek-Urtnowska.

Jak zapowiedziano, kolejna XVI edycja konferencji, połączona z 10-leciem Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego, odbędzie się w 2024 roku.

Organizatorem wydarzenia było Polskie Stowarzyszenie Trychologiczne