W połowie kwietnia Kraków przez dwa dni był polską stolicą trychologii. Stało się tak za sprawą XIV Ogólnopolskiej Konferencji Trychologicznej PST, którą swoim patronatem medialnym objęła Zatoka Piękna. 

 

Zainteresowanie trychologią rośnie z roku na rok, co widać tak po stronie osób zmagających się z wypadaniem włosów, jak i po stronie specjalistów, nie tylko trychologów, ale i dermatologów czy dietetyków klinicznych. Najlepszym dowodem na rosnącą popularność tej dziedziny była miniona XIV Ogólnopolska Konferencja Trychologiczna Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego, która odbyła się w dniach 15 i 16 kwietnia w Centrum Kongresowym Fabryczna w Krakowie. Jak przyznała w rozmowie z Zatoką Piękna prezes PST, ostatnia edycja konferencji była pod wieloma względami wyjątkowa.

Oglądaj wideo relację!

  

- Zebraliśmy ponad 300 uczestników, co świadczy o tym, że zainteresowanie trychologią cały czas rośnie. Wśród uczestników mamy specjalistów różnych dziedzin, są tutaj lekarze, są dietetycy, są kosmetolodzy, psycholodzy. To jest niesamowite, bo trychologia jest taką nauką holistyczną i to nas bardzo cieszy, że coraz więcej osób chce tę naukę rozwijać i poznawać. Szczególnie cieszy nas to, że udało nam się zaprosić reprezentację The Institute of Trichologists w Londynie – powiedziała nam Alicja Gondek-Urtnowska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego.

Shilrley McDonald i Alicja Gondek-Urtnowska
Shilrley McDonald i Alicja Gondek-Urtnowska

Współpraca PST z The Institute of Trichologists London podkreśla profesjonalizację zawodu trychologa, obserwowaną w Polsce od co najmniej kilku lat. - Przyjazd tutaj jest dla nas bardzo ważny, ponieważ chcemy podnosić profesjonalizm trychologii. Chcemy mieć pewność, że właściwie służymy społeczeństwu i jest bardzo ważnym, aby rozwijać naszą wiedzę. The Institute of Trichologists jest bardzo dumny z nawiązanej współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Trychologicznym – powiedziała Zatoce Piękna Shirley McDonald z The Institute of Trichologists London.

Shirley McDonald The Institute of Trichologists London
Shirley McDonald The Institute of Trichologists London

Trycholog, dermatolog i dietetyk kliniczny grają do jednej bramki

PST, które zorganizowało już XIV edycję konferencji, od 2014 roku prowadzi prace związane z rozwojem trychologii kosmetycznej, a także dba o tworzenie pozytywnego wizerunku trychologów kosmetycznych, rozwijanie wiedzy i podnoszenie poziomu naukowego i kwalifikacji zawodowych członków stowarzyszenia czy prowadzenie działalności medialnej i popularyzatorskiej. Już samo wydarzenie, z uwagi na bogaty program, pokazało, że trychologia to wciąż nowe odkrycia i nowości rynkowe, które znajdują się w kręgu zainteresowań rozmaitych specjalistów.

Alicja Gondek-Urtnowska
Alicja Gondek-Urtnowska

- Jeżeli chodzi o tematy, przeważają tematy dotyczące tego, czym się zajmujemy, czyli głównie pielęgnacja skóry. Musimy potrafić jako specjaliści zauważyć cechy, które są niepokojące, tak żebyśmy wiedzieli, kiedy odesłać chociażby do dermatologa, natomiast głównie są to tematy dotyczące pielęgnacji skór problematycznych – powiedziała nam Alicja Gondek-Urtnowska. Harmonogram konferencji był niesamowicie urozmaicony, głos zabrali zarówno lekarze, jak i dietetycy kliniczni i oczywiście specjaliści z zakresu trychologii.

Konferencja pozwoliła m.in. podkreślić, jak istotna jest współpraca trychologów oraz dermatologów. - Pomiędzy trychologiem a dermatologiem powinna istnieć nierozerwalna nić porozumienia i powinna istnieć współpraca, dlatego że pomoc pacjenta to nie tylko farmakoterapia, nie tylko przypisywanie leków, ale także nauczenie go odpowiedniej pielęgnacji i prawidłowego traktowania swoich włosów – podkreśliła w rozmowie z naszą redakcją dermatolog dr hab n. med. Aleksandra Szlachcic.

dr hab n. med. Aleksandra Szlachcic
dr hab n. med. Aleksandra Szlachcic

Od komórek macierzystych do diety w praktyce trychologicznej

Podczas XIV Ogólnopolskiej Konferencji Trychologicznej poruszono takie tematy, jak diagnostyka wypadania włosów, wpływ zaburzeń rytmu dobowego na problemy trychologiczne, następstwa i powikłania po przeszczepie włosów, problemy endokrynologiczne w gabinecie trychologa, problemy trychologiczne u dzieci czy nowości w leczeniu łysienia. Podczas jednej z prelekcji zaprezentowano także ogromne znaczenie, jakie w problemach trychologicznych ma wykluczenie IBS i SIBO.

Jednym z poruszonych zagadnień było zastosowanie komórek macierzystych. - Tematem mojej prelekcji było zastosowanie komórek macierzystych jako innowacji biotechnologicznych w branży trychologicznej, dermatologicznej, ale także kosmetologicznej. Zwróciłam uwagę m.in. na terapię egzosomalną w terapii łysienia, np. łysienia androgenowego – powiedziała Zatoce Piękna jedna z prelegentek, trycholog Claudia Musiał.

Claudia Musiał, doktorantka nauk medycznych
Claudia Musiał, doktorantka nauk medycznych

W programie konferencji nie zabrakło także wykładów poświęconych antyoksydantom, mikronakłuwaniu w świetle badań naukowych czy łojotokowemu i atopowemu zapaleniu skóry w gabinecie trychologa. Wydarzenie umożliwiło też dokonanie przeglądu najnowszych doniesień i badań naukowych związanych z trychologią. Uczestnicy wysłuchali ponadto licznych prelekcji na temat roli diety w praktyce trychologicznej, w tym suplementacji czy zaburzeń dietetycznych w zapaleniu mieszków włosowych.

Osobne wykłady poświęcono chorobom alergicznym i diagnostyce łupieżu, łojotokowego zapalenia skóry oraz łuszczycy. Bogaty program konferencji docenili specjaliści. - Wykłady są bardzo merytoryczne, prowadzone przez specjalistów z dziedziny zarówno medycyny, jak i kosmetologii i trychologii. Jestem bardzo usatysfakcjonowana poziomem merytorycznym, który tutaj zaobserwowałam – podkreśliła w rozmowie z nami dr hab. n. med. Magdalena Górska-Ponikowska, która wygłosiła wykład na temat antyoksydantów w trychologii.

dr hab. n. med. Magdalena Górska-Ponikowska
dr hab. n. med. Magdalena Górska-Ponikowska

Kolejna Ogólnopolska Konferencja Trychologiczna jesienią

Entuzjazm ekspertów, z którymi rozmawiała nasza redakcja, podziela także trycholog Aleksandra Paliszewska, wieloletni członek PST i wieloletni uczestnik konferencji trychologicznych. - Wydarzenie to z roku na rok staje się coraz bardziej prestiżowe. Oczywiście jest to zasługą bardzo prężnie działającego zarządu stowarzyszenia, ale również jest to zasługą samej trychologii, która bardzo mocno się rozwija, która sama wyznacza trendy i kierunki rozwoju – oceniła.

trycholog Aleksandra Paliszewska
Trycholog Aleksandra Paliszewska

Trychologia jest nieustannie rozwijającą się dziedziną, podobnie jak sam rynek trychologiczny. - Widzimy, że rynek trychologiczny jest bardzo chłonnym rynkiem. To nie są zwykłe targi, tylko to jest konferencja naukowa. To jest kluczowe, więc nie są to osoby „krążące”, to są osoby, które są żywo zainteresowane poszerzaniem swojej wiedzy. Przez te dwa dni nasi partnerzy mają dostęp do ludzi, którzy mogą poszerzyć ofertę, wprowadzić coś nowego i przekonać do nowych rozwiązań – powiedział nam Michał Kranc, wiceprezes PST.

- Z wydarzenia na wydarzenie praktycznie bijemy rekordy, jest nas coraz więcej, to nas bardzo cieszy. Chciałbym podziękować wszystkim wystawcom, naszym partnerom biznesowym, jak również gościom zagranicznym, którzy do nas przyjechali. - podsumował konferencję Dariusz Urtnowski Koordynator PST.

Dmitrij Gabczenko, Dariusz Urtnowski, Michał Kranc
Dmitrij Gabczenko, Dariusz Urtnowski, Michał Kranc

XIV Ogólnopolska Konferencja Trychologiczna PST za nami. Wydarzenie jest jednak cykliczne, a kolejna konferencja odbędzie się już jesienią w Warszawie.  

Materiał powstał we współpracy z Polskim StowarzyszeniemTrychologicznym