Upłynęło już kilka dni od XIII Ogólnopolskiej Konferencji Trychologicznej w Warszawie. Taki dystans pozwolił każdemu z nas spojrzeć na to wydarzenie obiektywnie: konfrontując swe cele z efektami. Jakakolwiek nie byłaby ich różnorodność jestem przekonana, że wielu uczestników konferencji wyjechało z niej w pełni usatysfakcjonowanych, ale także zmotywowanych do dalszego rozwoju, stabilniej podążając w zawodowym nurcie trychologii.

 

Podsumowując konferencję chciałabym odnieść się do życiowego motta jednej z prelegentek – dr Sławy Połoczańskiej Godek, której słowa Jerzego Vetulaniego towarzyszą w życiu, ale również doskonale wpisują się w konwencję tej jesiennej edycji konferencji. „Kreatywność jest integralną częścią naszej osobowości”. Tak, taki właśnie był ten czas. Za tę kreatywność bardzo dziękuję niezwykłym Osobowościom – wykładowcom, ludziom nauki, praktykom, pasjonatom.

Alicji Gondek-Urtnowskiej – prezes PST, trychologowi, jedynemu biegłemu sądowemu w dziedzinie trychologii dziękuję za charyzmę, którą zelektryzowała publiczność warsztatów, gdy dzieliła się swoim doświadczeniem, łącząc przy tym w niezwykły sposób wszystkie nurty trychologii w jeden klucz - skuteczność.

Wielką uważnością, dokładnością, profesjonalną oceną problemu - tak ważną w trichoskopii zachwyciła nas Magdalena Plichta– trycholog, dietetyk. Dzieliła się z nami przypadkami, z którymi na co dzień ma do czynienia w gabinecie trychologicznym.

Podczas warsztatów dr Sława Połoczańska – Godek jakże z niezwykłą oryginalną lekkością słowa i dłoni dotykała ciężkich technik neuromasażu. Praktyka czyni mistrza, a tu Mistrz czynił z nas praktyków.

Weronika Słupek to profesjonalista w każdym obszarze – doświadczony trycholog i wykładowca, autorka wielu książek i publikacji. Analizując przypadki nieoczywiste, uzmysłowiła odbiorcom, że nabyte już umiejętności i wiedzę zawsze należy aktualizować łącząc je z praktyką. Ukierunkowała nasze potrzeby, potwierdzając że, dobry trycholog analizuje, bo każdy przypadek jest inny, a takich trychologów jak ona właśnie nam potrzeba.

Claudia Musiał, doktorantka nauk medycznych
Claudia Musiał, doktorantka nauk medycznych

Claudia Musiał, doktorantka nauk medycznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, wykładowca w Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku, kosmetolog, trycholog - dotknęła tematu bardzo ważnego i wciąż „nowego” – onkotrychologii, bo pomimo wciąż narastających problemów nowotworowych w społeczeństwie pielęgnacja skóry głowy pacjenta onkologicznego wciąż jest odkrywana i aktualizowana. Profesjonalizm prelegentki, lekkość w przekazywaniu tak trudnych tematów przy jej wielkim zaangażowaniu, pokazała nam w jasny, czytelny sposób prawdziwy obraz trychologii pacjenta onkologicznego. 

 

Oglądaj reportaż wideo

Ilona Junga - założyciel, wieloletni prezes Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego, trycholog, honorowy członek PST zaszczyciła nas swoją obecnością nie tylko w roli wystawcy, ale przede wszystkim prelegenta. Jej wielkie doświadczenie, umiejętności, którymi od lat dzieli się ze słuchaczami kursów były dla nas praktyków bardzo znaczące (szczególnie, gdy mogliśmy wysłuchać, jak ocenić obraz widziany w trichoskopii).

Prof. dr Fred Harms to wybitny specjalista, szczególnie w zarządzaniu innowacjami, zarządzaniu przedsiębiorstwem farmaceutycznym. Nie sposób w kilku słowach opisać jego dorobku naukowego. Nagrodzony Top Innovator Made in Switzerland 2021 podzielił się z nami innowacyjnością w obszarze skuteczności i wykorzystania nutraceutyków na zdrowie i piękno. Innowacyjność to przyszłość, którą należy wdrażać również w obszar trychologii.

Z wdzięcznością wysłuchaliśmy wykładu dr hab. n. med. Magdaleny Górskiej-Ponikowskiej, która również z trychologią łączy swoje zawodowe i naukowe pasje – powierzono jej bowiem kierowanie jedyną w Polsce Pracownią Kosmetologii i Trychologii Medycznej (GUMed). To kobieta naukowiec, która z wielką pasją przybliżyła rolę stresu oksydacyjnego w patogenezie dermatoz i starzenia się skóry głowy i włosów. A po wykładach każdy odwiedzający stoiska wystawców mógł zapoznać się z jej innowacyjnymi kosmetykami Skin Science. Dziękujemy za twórcze, motywacyjne rozmowy, to budujące i fascynujące doświadczenia.

Agnieszka Tarasiuk-Wilczewska znana większości osób jako Arwii zaraziła nas energią i pokazała alternatywne metody wykorzystywane w problemach chorób autoimmunologicznych. Mikropigmentacja skóry głowy wykonywana przez Arwii to mistrzostwo, za które i Arwii odebrała mistrzowskie nagrody na całym świecie. My liczymy na to, że Arwii wnosząc magię w świat trychologii będzie wspomagać nas i naszych pacjentów. Życzymy, by pisany przez nią pierwszy na świecie doktorat oparty o zabiegi medycznej mikropigmentacji był kolejną inspiracją do przygotowania przyszłych prelekcji.

Agnieszka Tarasiuk-Wilczewska, Arwii
Agnieszka Tarasiuk-Wilczewska, Arwii

Za przybliżenie tematu pielęgnacji skóry głowy objętej łuszczycą dziękuję Julicie Gulko-Ziuzia. Tak profesjonalny, poparty długoletnią praktyką wykład był dla nas swoistą procedurą trychologiczną, którą należy tylko wdrażać, bo tylko skuteczne rozwiązania przynoszą efekty, a osoby z problemem łuszczycy stanowią duży odsetek klientów trychologicznych.

Autor ponad kilkudziesięciu publikacji, farmakolog dr Tadeusz Frankiewicz dał nam tytułową - kompleksową dawkę wiedzy przybliżając rolę kompleksowego dostarczania różnych grup składników, które prowadzić mogą do optymalnej drogi rewitalizacji osłabionych włosów. To była wiedza w „optymalnej pigułce nauki” o składnikach.

Za trychologiczną pracę endokrynologa dziękuję dr n. med. Marii Krajewskiej. Dr Krajewska z wielką starannością, szczegółowo i rzetelnie omówiła pracę trychologa z problemami endokrynologicznymi przybliżając wagę ziół i ich znaczenie w naszej codziennej praktyce zawodowej.

Za rozwijanie w trychologii wrażliwości na rzetelną analizę wyników badań laboratoryjnych dziękuję Monice Gackowskiej-Lisińskiej. Dzięki jej pracy, ogromnej wiedzy, którą dzieli się z nami od lat mam pewność, że rozwijamy również w trychologii nurt diagnostyki funkcjonalnej szukając przyczyny problemu i jego źródła. Liczymy na kontynuację poruszanych problemów podczas kolejnych edycji konferencji.

Kolejne innowacyjne osiągnięcia to EXCIPLEX system. Przybliżyła jego działanie Cécilia Flaissier. To wielka radość móc słyszeć o nowych innowacyjnych metodach walki z Alopecia Areata. Nowe rozwiązania w leczeniu łysienia plackowatego zyskują skuteczność wśród leczonych klientów, pacjentów na całym świecie.

Dobra współpraca to dobre rozwiązania, o których opowiedziała Dorota Gilis Dyrektor Działu Sprzedaży Badania PL .

Do naszych gabinetów trafiają także dzieci. Czy suplementacja u dzieci z problemami trychologicznymi jest istotna? Odpowiedział nam na to pytanie Sebastian Kumorek, dietetyk kliniczny, który w swej praktyce często doradza w zakresie żywienia chorym i zdrowym pacjentom. Jakość jego prelekcji to dla nas „dobra suplementacja holistycznego postrzegania problemów trychologcznych” w tej grupie klientów.

Adekwatne do tytułu wykładu dr n med. Karoliny Marcinkowskiej były nasze odczucia. Uaktywniliśmy zmysły, bowiem zmysł zapachu odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu mieszka włosowego. Kto mógłby nam lepiej przybliżyć ten aspekt jak analityk medyczny, wykładowca akademicki, szkoleniowiec, kosmetolog, diagnosta trychologii.

dr n. med. Karolina Marcinkowska
dr n. med. Karolina Marcinkowska

O tym jak ważna jest współpraca trychologa z dermatologiem wie każdy praktykujący trycholog. Tym bardziej wdzięczni jesteśmy za tę współpracę, otwartość, profesjonalizm i jakość popartą wieloletnią praktyką dr n. med. Tomaszowi Wasyłyszynowi. Jeden z najlepszych dermatologów w kraju wygłosił wykłady o patogenezie łysienia, rozpoznaniu i leczeniu łysienia plackowatego i bliznowaciejącego. To nie był wykład, to był dialog lekarza dermatologa z trychologiem. Dziękuję panie doktorze, że w poczuciu odpowiedzialności lekarskiej czujemy się potrzebni i także odpowiedzialni, by wspomagać swą pracą Pana pacjentów - a naszych klientów w procesie terapii.

Energię w świat trychologii wnoszą rośliny i ich aktywne działanie, a w nas tę energię jako aktywnych słuchaczy wlała dr Beata Kamińska – Kolat, doktor nauk farmaceutycznych, kosmetolog, trycholog. Wykład pasjonujący jak i jego autorka - pasjonatka farmakognozji i nowoczesnej fitoterapii schorzeń skóry i włosów.

dr Beata Kamińska – Kolat
dr Beata Kamińska – Kolat

Częste pytania w gabinecie trychologa, to pytania o pielęgnację łodygi włosa. Wiele rozwiązań kondycjonowania i regeneracji trzonu włosa przedstawiła dr n. med. Katarzyna Pytkowska, która jak nikt inny na biologii skóry i chemii kosmetologicznej zna się najlepiej. Jesteśmy wdzięczni, że możemy korzystać z jej doświadczenia. Pani dr podzieliła się z nami również informacjami o biochemicznych mechanizmach wpływu substancji czynnych na wzrost włosów.

Konferencję zakończył wykład Eweliny Gajlich, dyplomowanego dietetyka, która swoimi zawodowymi doświadczeniami dzieli się nie tylko na naukowych konferencjach, ale także prowadzi bardzo wartościowe spotkania- webinaria w mediach społecznościowych, z których każdy może skorzystać. To dla nas bardzo duża pomoc. Na konferencji wprowadziła nas w tematykę zależności poziomu progesteronu i wypadania włosów.

XIII Ogólnopolska Konferencja Trychologiczna była także okazją do podziękowań i nagród. Zarząd PST uhonorował pamiątkowymi grawerami, certyfikatami wieloletnich aktywnych członków stowarzyszenia, którzy przez ośmioletni, pięcioletni, trzyletni czas realizowali zadania i aktywnie uczestniczyli w życiu stowarzyszenia. Kolejno przydzielono nagrody „Złotego Pióra” za tworzenie i współtworzenie artykułów prasowych, branżowych w prasie i mediach społecznościowych.

A gdzie trycholog może pisać? Wielką niespodzianką i radością dla każdego z nas była informacja o nowym czasopiśmie „Trychologia okiem specjalisty”, którego pomysłodawcą i wydawcą jest pani Monika Szymikowska, a redaktorem naczelnym Alicja Gondek – Urtnowska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. Dziękuję za tę inicjatywę, ponieważ wielki wysiłek zaowocował profesjonalnym, merytorycznym czasopismem, które kierowane jest nie tylko do trychologów, ale też naszych klientów. Pozostaje mi życzyć siły i entuzjazmu na kolejne wydania i czerpania samej radości i satysfakcji, że nowe drogi propagowania nauki trychologii są możliwe i są pożądane.

Monika Szymikowska
Monika Szymikowska

O tym, że trychologia to dziedzina nauki blisko związana z medycyną mogli przekonać się jej uczestnicy. Patronat Honorowy XIII Ogólnopolskiej Konferencji Trychologicznej w Warszawie objął Gdański Uniwersytet Medyczny oraz Wydawnictwo Lekarskie - Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich.

Każdy z nas, gdy zdecydował się być tu razem z nami obrał jakiś cel: podnoszenie wiedzy, możliwość wymiany doświadczeń, zdobycia nowych kontaktów, wdrażania nowych i innowacyjnych rozwiązań w swoich firmach, poznania nowości rynkowych, nowych produktów i usług. Nie mniej, każdy cel jest dobry, gdy jego efekty nam służą. Pokładam dużą nadzieję, że obrany przez Państwa cel został w pełni zrealizowany, zasoby wiedzy poszerzone, a zasoby zdobytych nowości rynkowych - produktów w pełni wykorzystane w Państwa pracy, jestem także przekonana, że obecność na warsztatach i konferencji była dla Państwa czystą przyjemnością, bo wiedzą dzielili się z Państwem wybitni naukowcy, praktycy, ludzie pracujący w poczuciu zawodowej misji, którzy swą empatią i otwartością potrafili zaskarbić sobie nasze serca równie skutecznie jak zarazić nas wiedzą – za co bardzo im dziękuję.

Dziękuję Wam, uczestnikom konferencji za przyjazną atmosferę, za to, że na dwa dni zamknięci w świecie trychologii nie widzieliście trudności czy niedogodności, by razem z nami być. Po każdej konferencji wyciągamy wnioski. Liczę na to, że wyciągnięte wnioski pozwolą Państwu zbudować jeszcze większe zaufanie w to, że to co robicie ma sens, a miejsce w którym jesteście (nasze stowarzyszenie) daje Państwu poczucie pewności, że macie nasze wsparcie, by pracować na najwyższym poziomie.

Od kilku miesięcy pełnię funkcję Public Relations Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. Celem działań public relations jest dbałość o dobry wizerunek, akceptację i życzliwość wobec działań wszystkich osób i organizacji w społeczeństwie. Dziś po XIII Ogólnopolskiej Konferencji Trychologicznej mam pewność, że PR PST tworzymy wszyscy, bowiem wszystko co Państwo robicie, mówicie jest Waszym Public Relations. Bądźcie wizytówką swojej dobrej pracy, nie tracąc przy tym najlepszej recepty na świecie – że we wszystkim co robicie najważniejszy jest człowiek. Przed nami kilka miesięcy wyzwań, by już w kwietniu, tym razem Kraków mianować stolicą polskiej trychologii.

Z pozdrowieniami i ogromem dobrych życzeń dla Wszystkich oraz zaproszeniem na kolejna edycję w  2023 roku!

Autor tekstu: Joanna Błońska
Materiał wideo: Prestige Photo
Zdjęcia: PR Stowarzyszenia

Więcej informacji na stronie Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego