Za nami XII Ogólnopolska Konferencja Trychologiczna, która w tym roku odbyła się wyjątkowo w Gdańsku w Hotelu Novotel Gdańsk Marina. Konferencja obfitowała w merytoryczne wykłady i warsztaty, nowe doniesienia z dziedziny nauki i medycyny, diagnostyki i kosmetologii. Redakcji Zatoka Piękna udało się porozmawiać z Panią Prezes Stowarzyszenia PST Alicją Gondek-Urtnowską.

 

Redakcja Zatoki Piękna: Pani Prezes, Konferencja Stowarzyszenia PST po raz pierwszy zagościła w Trójmieście. Na co postawili organizatorzy, aby to wydarzenie stało się wyjątkowym?

Alicja Gondek-Urtnowska: Dla mnie jako Prezesa Stowarzyszenia PST kluczowe znaczenie przy organizacji każdej konferencji ma jakość wykładów i warsztatów. Mam takie szczęście, że współprowadzę stowarzyszenie z ludźmi pełnymi pasji i zaangażowanymi w swoją pracę. Nasi słuchacze nastawieni są na zdobywanie nowych doświadczeń, podnoszą swoje umiejętności również na zajęciach warsztatowych; i w tym roku takie warsztaty wzbogaciły naszą ofertę szkoleniową: zaproponowaliśmy słuchaczom tematykę dot. postępowania diagnostycznego u klienta z chorobami autoimmunologicznymi: szczególnie – kryptopirolurii. Warsztaty poprowadziła Monika Gackowska-Lisińska – zaprzyjaźniony z nami od lat analityk medyczny, dietetyk kliniczny, z której to rad i wiedzy czerpiemy niejednokrotnie w naszej zawodowej praktyce.

Na warsztatach postawiliśmy też na działanie i marketing. Odwaga w biznesie to początek do osiągnięcia luksusu zawodowego – komfortu napędzającego biznes poprzez skupienie się na pasji. Tego było można nauczyć się na warsztacie „Jak sprzedawać, nie sprzedając”, które poprowadziła trener biznesu Ewa Wojciechowska.

Jak reagowali uczestnicy na dobrany program konferencji?

Członkowie stowarzyszenia to bardzo wymagająca publiczność, która żywo reaguje na stawiane tezy i nowe wnioski prelegentów, ale także bardzo komunikatywna, dająca poczucie synergii w działaniu. Dla mnie to istota tych spotkań, ponieważ konstruktywne rozmowy uważam za najlepsze źródło wymiany doświadczeń. Możemy się różnić w poglądach, ale mamy jeden cel – człowiek i jego problem. To co my dajemy naszym uczestnikom, zwraca nam się kilkukrotnie w jakości pracy naszych trychologów. Mimo, że konferencje mają zasięg ogólnopolski, proszę pamiętać, że trychologia to, póki co bardzo hermetyczny „świat”, nadal niszowa branża, znamy siebie nawzajem, a klienci znają nas i chętnie dzielą się opiniami. Mam też takie poczucie, że dynamika zmian, nowo proponowane ogólnokrajowe uregulowania prawne nie są w stanie zmienić istoty naszego zawodu, ponieważ budujemy swój wizerunek na jakości, która daje nam profesjonalizm, a profesjonalizm to już taki luksus życia, bo wynika z pewności, że to co robimy, robimy dobrze i w słusznym celu.

Każda konferencja wnosi coś nowego, innowacyjnego.

Innowacyjne podejście ukierunkowuje nas do tego, by zakres tematyczny każdej z nich zbudować na bazie wiedzy naukowej i praktycznej - praktycznej w aspekcie kontaktu z klientem i wypracowania sztuki koordynacji diagnozy i leczenia w kontaktach trycholog-lekarz- lekarz-trycholog. Okazuje się, że nie tylko jest to możliwe, ale też przynosi najbardziej spektakularne efekty naszym klientom.

Jednym z głównych wydarzeń wiosennej konferencji była promocja książki „Trychologia kosmetologiczna i lekarska” napisana przez Claudię Musiał, wykładowcę Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku, nad którą Polskie Towarzystwo Trychologiczne objęło swój patronat. Pani Claudia Musiał uświetniła to wydarzenie swoją obecnością jako gość specjalny wydarzenia. Monografia przez nią napisana prezentuje pełne spektrum trychopatologii, niezbędnej do właściwego zrozumienia obrazu klinicznego pacjenta. To po prostu branżowe „must have” na półce każdego trychologa.

W trakcie konferencji spotkaliśmy wielu ekspertów z różnych dziedzin, również medycyny estetycznej.

Nie sposób wymienić wszystkich znamienitych gości: naukowców, lekarzy, diagnostów, którzy nie tylko wygłaszali prelekcje, ale czynnie uczestniczyli w wykładach przez cały dwudniowy cykl spotkań. To dla nas również dowód, że warto z nami być, jesteśmy dla siebie wsparciem i uzupełniamy się w działaniach.

Jakiś czas temu, jako wykładowca akademicki postawiłam sobie cel, by pozyskiwanie wiedzy czy to na wykładach na uczelni czy szkoleniach inspirowało słuchaczy do poszukiwania tego co dobre, merytoryczne, zweryfikowane i poparte naukowymi badaniami, ale też by wpisywało się w kanon tego, na co zwracają uwagę słuchacze social media. W dobie social mediów łatwo bowiem się zagubić i wybierać tylko te wartościowe treści. Sama wsłuchiwałam się w jakże fascynujące dawki wiedzy na dobrze poprowadzonych webinarach Eweliny Grajlich - dietetyka klinicznego, absolwentki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, która na co dzień pracuje głównie z kobietami zmagającymi się z szeroko pojętymi zaburzeniami hormonalnymi.

Zaintrygowała mnie jej osoba, poprosiłam ją o wygłoszenie prelekcji. O problemach zespołu policystycznych jajników w trychologii uczestnicy przekonali się osobiście, a o fakcie jak ważne tematy porusza pani Ewelina, mogą tylko świadczyć postulaty, by problematykę zaburzeń gospodarki hormonalnej kontynuować podczas kolejnych edycji.

Nie chciałabym pominąć nikogo z naszych prelegentów, bo nie da się zbudować hierarchii ważności poruszanych problemów ani dorobków naukowych każdego z nich. Jedno co mogę podkreślić to fakt, że ich otwartość na chęć współpracy z nami, profesjonalizm i pomoc w budowaniu wizerunku naszego stowarzyszenia oddaje ich obraz – wielkich profesjonalistów, wybitnych naukowców, ale i ludzi o wielkim sercu, oddanym pracy dla innych.

Swoją obecnością konferencję zaszczycili:

 • Oczywiście moja skromna osoba z wykładem „Wpływ leków na wypadanie włosów - holistyczne spojrzenie na klienta trychologicznego”
 • Ewelina Wysoczańska - trycholog, założyciel PST, która wygłosiła wykład „Od komórki do tkanki - obszar owłosionej skóry głowy” oraz „Kwas GLA - znaczenie w trychologii”
 • Marcin Maciąg - Prezes Zarządu Lifeline Diag przedstawił problem „Siwienie, suchość, łamliwość - jaką rolę w utrzymaniu najwyższej jakości włosów odgrywają pierwiastki”
 • Dr n. o zdr. Wioletta Tomaszewicz – trycholog, kosmetolog, specjalista zdrowia publicznego wystąpiła z wykładem „Ocena skuteczności suplementacji nutrikosmetykami w postaci tabletek i żelków - badanie pilotażowe”
 • Ilona Junga - trycholog, założyciel i Honorowy Członek PST z wykładem „Aromaterapia w trychologii”
 • Ewelina Grajlich - dietetyk kliniczny z wykładem „Zespół policystycznych jajników”
 • lek. Aleksandra Strobel-Pytel z wykładem „Inhibitory 5⍺ reduktazy w terapii nadmiernego wypadania włosów u kobiet” 
 • Dorota Gilis - Dyrektor działu sprzedaży „Badania.pl - platforma do współpracy”
 • Monika Gackowska-Lisińska - dietetyk kliniczny, diagnosta laboratoryjny, z wykładem „Diagnostyka parazytologiczna - problemy pasożytnicze w gabinecie trychologicznym”
 • Edyta Pawluś - trycholog, założyciel PST „Łysienie bliznowaciejące. Diagnostyka i postępowanie w gabinecie trychologicznym. Studium przypadków”
 • Denim Jan Sporny - trycholog, dietetyk, psycholog „Siwienie włosów w perspektywie interdyscyplinarnej”.
 • Dr n. med. Paweł Rajewski „Zastosowanie palmy sabałowej jako skutecznej terapii w łysieniu androgenowym”
 • lek. Jowita Machnica z wykładami „Hidradenitis Suppurativa w gabinecie trychologa” i „Cenna współpraca trychologa i lekarza. Jak wypracować dobre relacje na linii trycholog-lekarz”.
 • Dr n. med. inż. Katarzyna Pytkowska z prelekcją „Łojotok skóry głowy - aspekty endokrynologiczne” oraz „Wpływ czynników fizycznych i chemicznych na stan trzonu włosa”
 • Dr Sława Połoczańska-Godek w prelekcją „Neuromasaż - (nie) ważny aspekt terapeutyczny w trychologi”
 • Dr Joanna Rutkowska - analityk medyczny, trycholog z wykładem „Pocovidowe wypadanie włosów - jak sobie z nim radzić”
 • Agnieszka Sadziak - kosmetolog, trycholog, z wykładem „Karboksyterapia trychologiczna - zalety i zagrożenia w kuracjach trychologicznych”
 • Dr n. med. Katarzyna Osipowicz – dermatolog z prelekcją „Nowoczesne terapie łysienia plackowatego”
 • Barbara Butwin - fryzjer, trycholog, kosmetolog z prelekcją „Zastosowanie niskoenergetycznego promieniowania laserowego LLLT w terapiach trychologicznych”
 • Piotr Śliski – linergista, specjalista mikropigmentacji skóry głowy z wykładem „Mikropigmentacja skóry głowy jako alternatywa dla osób z łysieniem”
 • Weronika Słupek - trycholog, kosmetolog z wykładem „Brwi, rzęsy broda - jako jeden z ważnych a często pomijanych obszarów w trychologii”
 • Anna Podgórska – dietetyk, z prelekcją „Suplementacja przy nadmiernym wypadaniu włosów - praktyka w gabinecie trychologa”.

Faktycznie to było doborowe towarzystwo i również istotne tematy, nie pozostaje nic jak podsumować i zaprosić na kolejną, tym razem jesienną konferencję.
Dokładnie, to był ogrom przekazanej wiedzy, a zatem jak się tą wiedzą nie zarazić, skoro receptę na zawodowy rozwój wystawiają tacy specjaliści? Konferencja to też relacje, przyjaźnie, fascynujące rozmowy, dobry czas i dobre emocje.

Przytoczę słowa Jacka Walkiewicza, niech będą one zaproszeniem na jesienną edycję XIII już konferencji PST w dniach 24-25 września w Warszawie: „Ze wszystkiego, co robimy, pomaganie innym jest najbardziej szlachetnym zajęciem, zarówno w życiu osobistym, kiedy pomagamy jako zwykli ludzie, jak i w życiu zawodowym, kiedy pomaganie jest częścią naszej profesjonalnej usługi.

Więcej informacji o wydarzeniach Stowarzyszenia na stronie PST