4 i 5 marca w w Hotelu Sofitel Victoria w Warszawie po raz pierwszy odbył się dwudniowy Kongres Naukowy Off Label: Możliwość wyboru - off label w medycynie estetycznej i funkcjonalnej. Od pół roku na polskim rynku medycznym zaistniała nowa jakość spotkań naukowych lekarzy - Off Label Experts. Lekarze – eksperci tworzący Off Label to profesjonaliści zajmujący się medycyną estetyczną, którzy spotykając się, wymieniają się swoimi doświadczeniami i nadają nowy kierunek rozwoju tej dziedziny.

 

Od września 2021 r. odbyły się cztery sympozja, a w marcu dwudniowy Kongres: Możliwość wyboru - off label w medycynie estetycznej i funkcjonalnej. W wydarzeniu 4 i 5 marca 2022 r. wzięło udział 180 uczestników, 23 firmy i 44 wykładowców.

 

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się panel o toksynie botulinowej i nowych wskazaniach – nie estetycznych, a klinicznych – w tym zagadnienia związane z trądzikiem różowatym, a także panele związane z medycyną regeneracyjną, zgodne z maksymą medyczną: Primum non nocere. - Jako lekarze dbamy o jakość skóry i profilaktykę starzenia, stąd ogromne zainteresowanie możliwościami tkanki tłuszczowej, biostymulatorami i wypełniaczami biostymulującymi. - powiedziała dr Barbara Walkiewicz-Cyrańska, inicjatorka spotkań Off Label Experts.

W trakcie Kongresu było omawiane również zagadnienie otyłości. Lekarze odpowiadali na pytania jak ją leczyć bariatrycznie, psychiatrycznie i farmakologicznie, a także jak mogą pomóc zabiegi medycyny estetycznej w uzyskaniu pożądanych efektów. Panel dotyczący urządzeń wysokoenergetycznych oraz ich roli w chorobach i regeneracji skóry podsumowała konkluzja nawiązująca do pytania z tytułu panelu: „Urządzenia wysokoenergetyczne – ręka czy sprzęt? Nie, głowa.”

Lekarze z Off Label Experts obejmują pacjentów nie tylko opieką estetyczną, ale też dbają o stan i jakość ich życia, dlatego program zawierał również wystąpienia o znaczeniu stresu oksydacyjnego i możliwościach ich łagodzenia, a także roli spacerów, które są najlepszą aktywnością fizyczną w regulacji procesów starzenia.

Po zakończeniu części merytorycznej programu odbyła się uroczysta gala w Hotelu Sofitel Victoria. Ceremonię uświetnił pokaz tańca Stefano Terrazzino i jego partnerki - Pauli Biernat. Uczestnicy Kongresu mogli zobaczyć tango, rumbę, a także zatańczyć razem z nimi na parkiecie tańce latynoamerykańskie.

Edyta Adamczyk-Kutera, Barbara Walkiewicz-Cyrańska

Podczas Kongresu, wszyscy uczestnicy mogli wspomóc uchodźców z Ukrainy dokładając się do zbiórki leków zorganizowanej przez organizatorów wydarzenia.