Dr n. med. Edyta Kutera w rozmowie z redakcją Zatoki Piękna wyjaśnia czym jest toksyna botulinowa i jakie ma zastosowania w medycynie.

 

Oglądaj reportaż wideo!

 

- Mimo że toksyna botulinowa stosowana jest w medycynie od ponad 40-stu lat, to jej rola i udział w terapiach różnego rodzaju, jest nadal bagatelizowany. Słowo botoks najczęściej jednak kojarzy się z mniej czy bardziej udanymi zabiegami estetycznymi. - wyjaśnia dr n. med. Edyta Kutera

- Po raz pierwszy na początku XIX w. niemiecki lekarz Justyn Kerner opisał ponad 200 przypadków pacjentów, którzy umarli z powodu zatrucia. Zidentyfikował przyczynę tego zatrucia, nazywając ją toksyną jadu kiełbasianego. Po wielu latach toksyna została wyizolowana. Od tego momentu rozpoczęły się intensywne prace nad wykorzystaniem toksyny w medycynie. W latach 60-tych pilotażowe badania nad zastosowaniem toksyny botulinowej przeprowadził amerykański okulista Allan Scott i wykorzystał w terapii zeza w 1978 r. Od tego czasu rola toksyny, jej zastosowanie w medycynie stale rosną.

- Wykorzystywana jest w medycynie estetycznej, ale również w urologii, gastroenterologii, pediatrii, ginekologii, stomatologii i oczywiście w okulistyce.

Toksyna botulinowa w rękach osób niewykwalifikowanych może być bardzo groźnym narzędziem. Natomiast wykorzystywana przez lekarzy jest cudownym lekiem. Po przez jej selektywne właściwości możemy wyłączać dokładnie te mięśnie, które tego wyłączenia wymagają, zarówno w odniesieniu do zastosowań estetycznych, jak również tych z szerszych wskazań medycznych.