IV sympozjum naukowe OFF LABEL odbyło się 29 stycznia w hotelu Sofitel Warsaw Viktoria. Organizatorzy wydarzenia razem z ekspertami OFF LABEL po raz kolejny zaprezentowali wysoki poziom merytoryczny w dyskusjach o zabiegach medycyny estetycznej.  Panele eksperckie tradycyjnie poprowadziły dr Barbara Walkiewicz-Cyrańska i dr n. med. Edyta Adamczyk-Kutera. 

 

Eksperci Off Label to wybrane grono doświadczonych lekarzy, cieszących się autorytetem w kraju i na świecie, którzy nie tylko śledzą najnowsze osiągnięcia medycyny, lecz przy tym czuwają nad ich weryfikacją i wdrożeniem w praktykę. A regularnie odbywające się sympozja OFF LABEL przyciągają lekarzy z całej Polski po to, aby dzielić się doświadczeniem oraz tworzyć nowe metody leczenia pacjentów.

- Wielkim wyróżnieniem był mój udział w Konferencji OFF LABEL Experts, gdzie w panelu i kwasie hialuronowym dzieliłam się doświadczeniem w iniekcji kwasu hialuronowego i jego możliwości stymulacji tkankowej. Niekonwencjonalność tej konferencji, szereg pytań płynących z Sali oraz dyskusja wśród tak doświadczonych lekarzy pokazuje jak bardzo tego spotkania są nam medykom potrzebne - powiedziała redakcji Zatoki Piękna dr Katarzyna Grudzień.

Harmonogram IV sympozjum naukowego OFF LABEL wypełniony był tematami, które zostały ułożone w IV panele eksperckie.

 

I panel: kwas hialuronowy

Na początek dr. hab. n. med. Joanna Czuwara zaprezentowała wykład: Rola kwasu hialuronowego w skórze. A następnie w gronie ekspertów: dr Przemysław Styczeń, dr Katarzyna Kwarecka, dr Katarzyna Grudzień, dr n . med. Magdalena Boczarska-Jedynak, dr n. med. Tomasz Pniewski, dr Marek Pitucha rozmawiali na temat zastosowania kwasu hialuronowego nieusieciowany oraz stabilizowanego, o stymulatorach złożonych na bazie kwasu hialuronowego, o preparatach rekomendowanych do zabiegów na ciało, o możliwych do uzyskania efektach, jak również omówili trudne tematy powikłań.

Biostymulatory i stymulacja dermalna to nowa era w medycynie estetycznej. Sekretem tych terapii jest stymulacja fibroblastów i produkcja nowego kolagenu, dysponujemy niezliczoną ilością preparatów i technik co pozwala na dobranie indywidualnych terapii. Dużą grupę stanowią preparaty kwasu hialuronowego, ich powierzchowne zastosowanie istotnie wpływa na poprawę kondycji skóry. - mówił dr Marek Pitucha.

 

II panel: aminokwasy, kolagen, polinukleotydy

Kolejny panel otworzył wykład Optymalizacja terapii biostymulatorami tkankowymi zaprezentowany przez dr D. Kuczyńską-Schulz, a następnie Rola macierzy zewnątrzkomórkowej w procesach naprawczych, który wygłosiła dr n. med. E. Adamczyk-Kutera.

W gronie panelistów tym razem mogliśmy posłuchać: dra Łukasza Preibisza, dr n.med. Magdalenę Korwin, dr Romę Zielińską, dr n. med. Agnieszkę Nalewczyńską i dr Dominikę Posłowską.

Eksperci rozmawiali o terapiach na skórze i błonie śluzowej, o wspomaganiu procesu gojenia, o tym czy i jakimi dysponują skutecznymi terapiami na ciało i oczywiście omówili przypadki powikłań.

 

III panel ekspercki: chemiczne i fizyczne metody stymulacji tkanek

Główne zagadnienia III części dotyczyły tematu: Hydroksyapaptyt wapnia - rekomendacje, różne rozcieńczenia i techniki przygotowania dla różnych obszarów skóry, Polikaprolakton - wskazania, przeciwwskazania, chemiczne stymulatory aplikowane na skórę "peelingi", stymulacja fizyczna tkanek za pomocą urządzeń.

W dyskusji wzięli udział: dr Krzysztof Kaczyński, dr Bartosz Pawlikowski, dr n. med. Monika Łącka, dr Ewa Rybicka, dr Iwona Radziejewska-Choma, dr n. med. Agnieszka Nalewczyńska, dr n. med. Marcin Wiśniowski i dr Bożena Czekańska-Smykalla. Panel tradycyjnie zamykała dyskusja na temat powikłań u pacjentów oraz sposób zapobiegania potencjalnym wystąpieniom niekorzystnych skutków ubocznych.

- Bardzo miło było mi wziąć udział w tym panelu dyskusyjnym dotyczącym zastosowania urządzeń w rewitalizacji skóry. Umiejętne ich połączenie ze stymulatorami daje efekt napięcia i odmłodzenia skóry z minimalizowaniem powikłań oraz czasu regeneracji – podzieliła się wrażeniami dr n. med. Agnieszka Nalewczyńska.

 

Panel IV: stymulatory autologiczne i na bazie kwasu polimlekowego

Wykład wprowadzający na temat Losów kwasu polimlekowego w skórze wygłosiła dr hab. n.med. J. Czuwara, a wykład na temat Stymulatory autologiczne - co wiemy? zaprezentował dr n. med. R. Śmigielski

Do prelegentów dołączyli paneliści: dr Jarosław Rządkowski, dr Krzysztof Widerkiewicz, dr Mirosław Piekarski, dr Bożena Jendrysik i dr n. med. Maria Noszczyk

Wśród tematów znalazły się zagadnienia: rekomendacji dla PRP, dyskusja dotyczyła również PRP czy PRF, zostały omówione różne techniki i różne systemy pobrań i podawania tłuszczu. Temat kwasu polimlekowego - rekomendacje, protokoły iniekcyjne i nici, wskazania i przeciwwskazania.

- Warto stosować w swojej praktyce preparaty, które są doskonale przebadane, z ogromną bazą badań klinicznych. Polecam znaleźć te które „nam leżą”. Na rynku mamy kilka firm, które mają mocne pozycje produktowe w swojej ofercie, które korzystają z badań naukowych, wprowadzają nowości – możemy je porównywać w naszych praktykach, sprawdzić, jak działają i wybierając niekoniecznie wszystkie produkty z portfolio jednej firmy. Doskonale wiemy, które produkty działają w jakich obszarach. My lekarze powinniśmy być pewni i bezpieczni stosując preparaty, bo wtedy również nasi pacjenci są bezpieczni – podsumowując debatę, powiedziała dr Barbara Walkiewicz-Cyrańska.

Sympozjum było również świetną okazją do spotkań lekarzy z producentami i dystrybutorami technologii oraz produktów do zabiegów medycyny estetycznej. Wśród wystawców mogliśmy odwiedzić stoiska: ITP. S.A., Neauvia, Sinclaire Pharma, Galderma, Croma Pharma, BTL, Beauty Derm, Etancelle, IBSA, Beauty Europe, Mesoestetic, Massmedica, Lutronic.