Działają w oparciu o badania i doniesienia naukowe, a celem sympozjów jest nauka poprzez wymianę doświadczeń. Choć Off Label Experts kierują się głównie wiedzą, nazywają siebie grupą pasjonatów. Jak OFF LABEL zmienia branżę medycyny estetycznej i jak inicjatywę oceniają sami lekarze? O tym w rozmowie z dr Barbarą Walkiewicz-Cyrańską oraz dr Edytą Adamczyk-Kuterą.  

 

Estera Gabczenko: Co oznacza off-label w medycynie estetycznej i dermatologii?

Dr Barbara Walkiewicz-Cyrańska: Off-label w medycynie estetycznej to procedury, techniki zabiegowe oraz stosowanie produktów czy urządzeń poza rejestracją przeprowadzoną przez firmę, która to produkuje, wytwarza i dystrybuuje. Świetnym przykładem jest toksyna botulinowa. Mamy w tej chwili kilka firm, które dystrybuują toksynę botulinowa. Natomiast rejestracja dotyczy obszaru czoła i kurzych łapek. 99% lekarzy, jeżeli nie 100% używa jej w takich obszarach, jak dolna powieka, nos, nad górną wargą, w leczeniu bruksizmu, odmładzaniu szyi czy facial muscles relaxation. Tych wskazań jest naprawdę bardzo dużo i my to robimy od lat – to wszystko są działania off-label. Jeżeli jakiś lek jest zarejestrowany w danym wskazaniu, a wiadomo, że się go stosuje o wiele szerzej, to jest również leczenie off-label, czyli poza wskazaniami. Wykonywanie praktyk off-label to standardowa procedura w zawodzie lekarza.

OFF LABEL to również cykl jednodniowych sympozjów, których jest Pani inicjatorką. Skąd pomysł i potrzeba stworzenia takich spotkań?

Dr Barbara Walkiewicz-Cyrańska: Wiemy, jakie są wytyczne Unii Europejskiej i że powodują one ogromne ograniczenia przekazywania informacji. Ten przekaz w dużej mierze na rynku nie tylko polskim, ale w ogóle europejskim – pochodzi od firm. A żadna firma dystrybuująca nie będzie używała i nie będzie wskazywała, pokazywała i uczyła wskazań, które są poza rejestracją, czyli off-label. Na żadnym szkoleniu firmowym nie zobaczymy np. użycia toksyny botulinowej w bruksizmie, w dolnej części twarzy, w szyi, w dolnej powiece itd., więc ta rola edukacyjna firm niezwykle się zawęża.

 

Dr Barbara Walkiewicz - Cyrańska
Dr Barbara Walkiewicz - Cyrańska

Czy to znaczy, że na rynku medycyny estetycznej „czegoś” brakowało?

Dr Barbara Walkiewicz-Cyrańska: OFF LABEL to takie forum spotkań, która otwiera możliwości dla lekarzy o różnych praktykach w sensie używania produktów, urządzeń, technik, mówienia o tym bez reprezentowania określonej firmy. My możemy się nie zgadzać, możemy dyskutować, ale szanujemy się, respektujemy z uwagą, przysłuchujemy się, co mówią koleżanki i koledzy. Jest bardzo mała grupa lekarzy, którzy próbują produktów, odnieśmy się do kwasu hialuronowego lub biostymulatorów, różnych firm. Przeważnie wypróbują jeden, drugi preparat i pozostają przy danym, negują często inne, nie mając porównania. Słuchając argumentów lekarzy, którzy mają różne doświadczenia, otwiera się pewna wyobraźnia, a być może i potrzeba, żeby jednak zrewidować swój pogląd i być może otworzyć się na coś innego.

Projekt OFF LABEL działa aktywnie od zeszłego roku. Jak przez ten czas wpłynął on na branżę i jakie opinie płyną z otoczenia lekarzy i branży medycyny estetycznej?

Dr Edyta Adamczyk-Kutera: Zainteresowanie, jakim cieszą się nasze sympozja to najlepszy dowód na zapotrzebowanie takiej właśnie formuły. Na większości spotkań naukowych i kongresów mamy do czynienia z wykładami handlowymi. W świetle obecnych przepisów prawa, wykłady handlowe mogą dotyczyć tylko wskazań rejestracyjnych, a te jak wiemy z praktyki, nie zawsze możemy przełożyć na najbardziej efektywne dla naszych pacjentów. Medycyna to sztuka oparta na badaniach naukowych, najlepsze rozwiązania dla naszych pacjentów czasem wykraczają poza wskazania rejestracyjne, a jako lekarze mamy obowiązek szukać najlepszych rozwiązań.

Czy był to również powód powołania Akademii OFF LABEL?

Dr Edyta Adamczyk-Kutera: Powołanie Akademii Medycyny Estetycznej i Biznesu wynika między innymi z własnych doświadczeń. Jako lekarze nie mamy doświadczenia w prowadzeniu biznesu, a przecież prowadzenie praktyki lekarskiej to biznes. Formuła Akademii to moduły z zakresu biznesu, prawa psychologii, ale również szeroki zakres wiedzy z medycyny regeneracyjnej, funkcjonalnej i estetycznej opartej na badaniach naukowych. Wykłady prowadzone przez wykładowców z Akademii Leona Koźmińskiego i lekarzy z Off Label Experts to gwarancja najwyższego poziomu naukowego.

Dr Edyta Adamczyk - Kutera
Dr Edyta Adamczyk - Kutera

Jakie korzyści z udziału w sympozjum mają lekarze uczestniczący w wydarzeniach?

Dr Edyta Adamczyk-Kutera: Nauka poprzez wymianę doświadczeń to nie tylko efektywne wyniki terapii, ale też to, co najważniejsze, czyli bezpieczeństwo, a w przypadku wystąpienia działań niepożądanych wsparcie bardziej doświadczonych koleżanek i kolegów.

Dr Barbara Walkiewicz-Cyrańska: Te spotkania nam wszystkim służą – my się po prostu uczymy i to jest piękne. Człowiek, który pracuje 20 lat w rozmowie ze swoimi koleżankami i kolegami mówi, „ile żeśmy się nauczyli, jakie to było super”. Poza tym poczucie tworzenia takiego wspólnego środowiska i kształtowania go też jest niezwykle istotne – poczucie, że stanowimy bardzo ważną grupę zawodową i że na coś mamy wpływ, bardzo konsoliduje.

Na czym polega nowatorska formuła sympozjów OFF LABEL?

Dr Barbara Walkiewicz-Cyrańska: Takie forum dyskusyjne, naprawdę bardzo rzetelne dzielenie się doświadczeniami jest bardzo cenne dla każdego: dla ekspertów, bo też się uczą, ale i dla słuchaczy, bo to bardzo skraca czas pozyskiwania pewnych doświadczeń. Młodzi ludzie, którzy przychodzą na takie spotkania, zdobywają wiedzę.

Jakim kluczem są dobierane tematy na kolejne edycje OFF LABEL?

Dr Barbara Walkiewicz-Cyrańska: Kluczem jest właśnie potrzeba, żeby dostosować program do największej grupy odbiorców. Wiemy, że największe zainteresowanie jest np. „ustami”, poświęcone im sympozjum odbędzie się we wrześniu. Wiemy, jak wiele problemów niesie ze sobą górna i środkowa część twarzy i jak wiele w tych obszarach można zrobić, nie tylko kwasem hialuronowym, i to chcemy pokazywać. Tutaj znajduje się duży obszar edukacyjny do zrobienia.

Do kogo zatem kierowane są sympozja OFF LABEL?

Dr Barbara Walkiewicz-Cyrańska: Sympozja są kierowane do wszystkich, ale w zależności od tego, jacy uczestnicy zarejestrowali się, „wyłapujemy poziom” i dostosowujemy. Jeżeli jest to poziom master to przerzucanie się argumentami jest na zupełnie innym poziomie. Dla osób, które dopiero zaczynają, to powód do zrozumienia, że droga „na skróty” typu trzy kursy nie doprowadzi do wiedzy. Jest to też powód, dla którego chcą brać udział w warsztatach. Na naszych sympozjach zawsze jest jedna osoba, która ma za zadanie przetłumaczenie czy powiedzenie prostymi słowami tego, co mówią „masterzy”. Czasami nasi eksperci przerzucają się terminami np. „pico”, „nano”, a dla początkujących lekarzy istotne jest zrozumienie, że tutaj jest ważne, jak długo konkretny laser oddziałuje na skórę, powodując oczekiwane efekty.

OFF LABEL tworzą znakomici eksperci. Jak jest rola Off Label Experts?

Dr Edyta Adamczyk-Kutera: Off Label Experts to grupa pasjonatów, którzy chcą dzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą. Ich zadaniem jest wymiana doświadczeń z własnej praktyki w oparciu o badania i doniesienia naukowe, wsparcie dla lekarzy rozpoczynających swoje kroki w medycynie estetycznej, ale również dla już praktykujących. Medycyna estetyczna to dziedzina wymagająca poszerzania wiedzy w wielu obszarach - dermatologii, stomatologii, ortopedii, medycyny funkcjonalnej i wielu innych. Tylko w oparciu o tak liczne doświadczenia możemy zapewnić przewidywalne i bezpieczne terapie estetyczne.

A jak wygląda współpraca z firmami?

Dr Barbara Walkiewicz-Cyrańska: Współpracujemy ze wszystkimi dostawcami i producentami, firmy mają możliwość wystawienia swojego stoiska, ale nie ma możliwości wykupienia wykładów sponsorowanych. Staramy się, aby nasi wystawcy poczuli się dodatkowo dopieszczeni i również tematycznie staramy się dostosować do ich produktów i technologii. Lekarze, którzy pracują z określonymi produktami i urządzeniami, z racji dużego doświadczenia pracy z nimi, w dyskusji wskazują ich nazwy jako przykłady skutecznych środków.

W tym roku odbywa się też pierwsza dwudniowa konferencja OFF LABEL. Co szczególnego zaplanowaliście dla lekarzy?

Dr Edyta Adamczyk-Kutera: Podczas tegorocznej dwudniowej konferencji chcemy po raz kolejny dzielić się naszymi doświadczeniami. Zaproszeni eksperci Off Label oraz goście zagraniczni, będą odpowiadać na często trudne pytania. Koncentrujemy się na tych obszarach, które cieszą się największym zainteresowaniem uczestników naszych spotkań.

Dr Barbara Walkiewicz-Cyrańska: W ramach tego spotkania odbędzie się dziesięć paneli tematycznych na temat medycyny estetycznej, funkcjonalnej oraz etyce w biznesie estetycznym. Zajmiemy się m.in. przeszczepami tłuszczu w „dolinie łez”, zmianami objętościowych w środkowej części twarzy bez użycia kwasu hialuronowego, zagadnieniami dotyczącymi dolnej części twarzy i szyi, trudnymi do leczenia przebarwieniami w górnej części twarzy. Opowiemy też, jak istotna jest dobra kwalifikacja do zabiegów chirurgii plastycznej. Poruszymy temat kwasu hialuronowego, na co należy zwrócić uwagę, gdzie są pułapki w doborze produktu i techniki. Wszystko to będą merytoryczne dyskusje bez wykładów handlowych. Zapraszamy serdecznie!