3 dni inspiracji i wymiany doświadczeń, 14 sesji naukowych, ponad 50 prelekcji, pokazy zabiegów na żywo, nowości z całego świata. Eksperci z Polski i zagranicy. Tak w skrócie wyglądał XXIV Międzynarodowy Kongres Dermatologii Estetycznej i Medycyny Anti-Aging, którego hasłem przewodnim było primum non nocere, czyli po pierwsze nie szkodzić. Redakcja Zatoki Piękna już po raz kolejny objęła patronat medialny nad wydarzeniem. Zapraszamy do oglądania naszej filmowej relacji z trzydniowego spotkania z lekarzami.

 

Blisko 900 lekarzy wzięło udział w XXIV Międzynarodowym Kongresie Dermatologii Estetycznej i Medycyny Anti-Aging, który odbywał się 8-10 marca w Warszawie. Wydarzenie obfitowało w ogrom merytorycznej wiedzy, ważne dyskusje na temat definicji świadczeń z zakresu medycyny estetycznej, a wreszcie wymianę doświadczeń, jaka zachodziła nie tylko podczas prelekcji, ale i poprzez pokazy zabiegów. Organizacja kolejnej edycji kongresu była ogromnym wyzwaniem, a także sukcesem Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych stojącego za całym przedsięwzięciem. 

 

Oglądaj naszą relację!

   

Od toksyny botulinowej do egzosomów

Cykl prelekcji naukowych rozpoczęto w piątek panelem skupionym wokół toksyny botulinowej. Wykładowcy omówili m.in. zastosowanie toksyny botulinowej w nadpotliwości, w zabiegach w obrębie środkowej i dolnej części twarzy czy w prewencji i leczeniu blizn. Jeszcze tego samego dnia odbyły się pokazy zabiegów na żywo.

- Po sukcesie w zeszłym roku postanowiłyśmy w tym roku w piątek zrobić tak zwane sesje w oparciu o white-roomy. Stawiamy na wiedzę, stawiamy na edukację i wiemy, że lekarze bardzo się interesują takimi pokazami, żeby mieć taką bezpośrednią relację z lekarzem czy też z lekarzami, którzy wykonują zabiegi. No i się nie pomyliliśmy, bo myślę, że wszyscy byli bardzo zadowoleni z tego dnia – powiedziała nam dr Kinga Nicer, Wiceprezes Zarządu SLDE.

dr K. Pawełczyk-Pala, dr n. med. E. Kaniowska,  dr Kinga Nicer i Estera Gabczenko
dr K. Pawełczyk-Pala, dr n. med. E. Kaniowska, dr Kinga Nicer i Estera Gabczenko

Punktem kulminacyjnym pierwszego dnia kongresu był wykład inauguracyjny o medycynie estetycznej w Polsce, który wygłosił gość honorowy prof. dr hab. n. med. Jacek Szepietowski, Prezes Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. To o tyle istotne, że podczas całego kongresu zbierano podpisy pod petycją do Sejmu RP w sprawie zmiany zapisów ustawy o świadczeniu zdrowotnym w przedmiocie świadczeń z zakresu medycyny estetycznej. Podczas kongresu na liście podpisały się 684 osoby, online 2140 osób.

- To jest dziedzina niezwykle szybko rozwijająca się i to, co mnie bardzo cieszy, to wykład inauguracyjny profesora Szepietowskiego, który podkreśla, że jest to właśnie medycyna, że mówimy już o zabiegach medycznych. Właśnie powstaje umiejętność, która zostaje wpisana, że mamy definicję medycyny estetyczno-naprawczej, że zabiegi są zarezerwowane tylko i wyłącznie dla lekarzy – mówiła Zatoce Piękna dr n. med. Ewa Kaniowska, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych.

Wśród ponad 50 wykładów nie zabrakło prelekcji poświęconych zabiegom estetycznym w okolicach intymnych, biostymulatorom tkankowym, zastosowaniu egzosomów w zabiegach regeneracyjnych, technologiom laserowym czy nowym protokołom zabiegowym w medycynie estetycznej. - Niespodzianka, ponieważ poproszono mnie, abym opowiedział o chorobach zapalnych skóry i nowych terapiach odmładzających z wykorzystaniem kompleksów hybrydowych kwasu hialuronowego. Widzę spore zainteresowanie tym tematem, a sale są pełne. Jestem tu po raz pierwszy, ale nie mogę się doczekać przyjazdu w przyszłym roku – mówił nam dr Gabriel Siquier.

 dr Gabriel Siquier i Estera Gabczenko
dr Gabriel Siquier i Estera Gabczenko

Uczestnicy ogrom wiedzy wynieśli m.in. z prelekcji na temat egzosomów, o których mówił prof. Jan Lötvall. - Myślę, że jest wielu lekarzy i dermatologów obecnych na tym kongresach. Dziedzina ta naprawdę bardzo szybko się rozwija, wykorzystując w swojej praktyce klinicznej pęcherzyki zewnątrzkomórkowe lub egzosomy jako metodę leczenia miejscowego. Jednak zrozumienie egzosomów nie jest aż tak szerokie. Jestem bardzo szczęśliwy, że mogę tu być i móc opowiedzieć o nauce i edukować na temat egzosomów, pęcherzyków zewnątrzkomórkowych – mówił naszej redakcji prof. Jan Lötvall.

 

Estera Gabczenko i prof. Jan Lötvall.
Estera Gabczenko i prof. Jan Lötvall

Bezpieczeństwo w medycynie estetycznej

Duże zainteresowanie wzbudził panel poświęcony medycynie estetycznej z punktu widzenia lekarzy różnych specjalności. Wykłady wygłosili eksperci z zakresu farmakologii, okulistyki oraz chirurgii plastycznej. Prelekcje wpisały się w obecne podejście do medycyny estetycznej, która przede wszystkim ma nie szkodzić.

- Tegoroczny kongres obfitował i obfituje w bardzo wiele ciekawych sesji. Mieliśmy wykłady chirurgów plastycznych, okulisty, laryngologa i ich spojrzenie na medycynę estetyczną i to, co jest dla nas lekarzy medycyny, bardzo ważne, pokazanie nam od tej drugiej strony, jak nasze działania wyglądają w trakcie później np. operacji plastycznych, obserwacja, co wynika z tego, co my robimy i jednocześnie od razu takie zastrzeżenie, czego nie powinniśmy robić, co może dawać złe efekty, a co może dawać znakomite efekty – opowiadała nam później dr Monika Nunberg-Sawicka, Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej SLDE.

Kwestie bezpieczeństwa poruszono również podczas wykładów na temat powikłań, w czasie których omówiono m.in. postępowanie z pacjentem onkologicznym oraz fakty i mity na temat hialuronidazy. - Faktycznie to był bardzo owocny czas. Mi się podobało hasło wiodące primum non nocere, czyli przede wszystkim nie szkodzić. I to sfokusowanie na bezpieczeństwie terapii i tego, kto właściwie może wykonywać terapię. To jest bardzo ważne i kluczowe w tej chwili. My chcemy robić skuteczne terapie, ale bezpieczne dla naszych pacjentów. I to przewijało się przez każdą sesję – ocenił w rozmowie z Zatoką Piękna dr Marek Pitucha.

dr Marek Pitucha i Estera Gabczenko
dr Marek Pitucha i Estera Gabczenko

Wśród prelegentów nie zabrakło lekarzy z zagranicznych ośrodków, którzy bardzo cenią sobie udział w XXIV Międzynarodowym Kongresie Dermatologii Estetycznej i Medycyny Anti-Aging w Warszawie. - Bardzo się cieszę, że znów jestem w Warszawie. Przyjechałam tu, zdaje się, jakieś 20 lat temu, także po to, żeby uczcić ten rynek estetyczny. I cieszę się, że mogę współpracować z polskimi lekarzami – powiedział nam dr Herve Raspaldo.

Ekipa Zatoki Piękna i dr Herve Raspaldo
Ekipa Zatoki Piękna i dr Herve Raspaldo

W pozytywnym tonie wypowiadał się również kolejny specjalista. - Wspaniałe spotkanie, na którym ważne jest, aby rozpowszechniać nowe technologie i nowe procedury zabiegowe, dzięki czemu lekarz rozważniej będzie je mógł przenieść do gabinetu, miejmy nadzieję, w przyszły poniedziałek – ocenił dr Alberto Diaspro.

Dmitrij Gabczenko i dr Alberto Diaspro
Dmitrij Gabczenko i dr Alberto Diaspro

 

Gala Pereł Dermatologii Estetycznej

W sobotę odbyła się również coroczna Gala Pereł Dermatologii Estetycznej, na której już po raz 19. rozdano nagrody przyznawane przez Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych. Statuetki rozdano w kilku kategoriach: produkty zabiegowe, okolice intymne, urządzenia, dermokosmetyki i suplementy oraz w kategorii specjalnej.

W tym roku zadebiutowała ponadto nowa nagroda Perła Ekspercka, która trafiła do sześciu laureatów:
• Perła Expercka - IBSA Poland
• Perła Expercka - Laboratoires Vivacy Polska
• Perła Expercka - FENICE
• Perła Expercka - URGO Aesthetics
• Perła Expercka - Aesthetic Concept
• Perła Expercka - Allergan Aesthetics a division of Abbvie

- Tradycyjnie już w trakcie kongresu odbyła się Gala Pereł, czyli rozdanie nagród dla najlepszych preparatów i urządzeń wykorzystywanych przez lekarzy w pracy z pacjentami. Wręczonych zostało ponad 50 statuetek Pereł. Piękny wieczór pełen emocji, wzruszeń, był taką cudowną chwilą wytchnienia i oderwania się od codzienności. Kongres za nami, ale już dziś chciałam zaprosić na przyszłoroczną, jubileuszową, bo XXV edycję. Mogę zapewnić, że będzie to wyjątkowe i niezapomniane wydarzenie – podsumowała w rozmowie z Zatoką Piękna dr Krystyna Pawełczyk-Pala, Wiceprezes Zarządu SLDE.

Materiał powstał we współpracy ze Stowarzyszeniem Lekarzy Dermatologów Estetycznych