Częste palenie papierosów to nawyk, który ma ogromny wpływ na zdrowie jamy ustnej i ogólną higienę jamy ustnej. Wpływ palenia papierosów na zęby i nieświeży oddech jest niezaprzeczalny i dotyka zarówno samych palaczy, jak i ich otoczenie. Warto zatem zastanowić się, jak palenie wpływa na naszą urodę, a zwłaszcza na uśmiech i poczucie własnej wartości. 


Skutki palenia papierosów

Jednym z najbardziej zauważalnych (choć nie najgroźniejszych dla zdrowia) skutków palenia dla zdrowia jamy ustnej jest nieprzyjemny oddech. Palenie sprzyja rozwojowi bakterii wytwarzających lotne związki siarki odpowiedzialne za charakterystyczny nieprzyjemny zapach. Problem ten może być trudny do wyeliminowania nawet przy regularnym stosowaniu pasty do zębów i gumy do żucia.
Warto zwrócić także uwagę na stan zębów palacza. Nikotyna zawarta w papierosach sprzyja bowiem tworzeniu się płytki nazębnej, która z czasem może prowadzić do poważnych problemów z zębami. Zęby palaczy są bardziej podatne na:
• próchnicę,
• erozję szkliwa,
co skutkuje częstszymi wizytami u dentysty i bardziej zaawansowanymi zabiegami stomatologicznymi. Niestety, wpływ palenia na zęby jest znaczący. Palenie prowadzi do rozwoju chorób przyzębia, takich jak zapalenie dziąseł i zapalenie przyzębia. Choroby te mogą prowadzić do utraty zębów.


Palenie a nieświeży oddech

Nieświeży oddech to kolejny problem, na który cierpią palacze. Lotne związki siarki nie tylko powodują nieprzyjemny zapach, ale mogą również wskazywać na poważniejsze problemy zdrowotne.
Nieświeży oddech może być spowodowany np.:
• zapaleniem przyzębia,
• infekcją w wyniku osłabienia organizmu przez toksyczne substancje zawarte w dymie papierosowym.


Nie tylko zęby i nieświeży oddech

Należy podkreślić, że palenie papierosów wpływa nie tylko na zdrowie jamy ustnej, ale ma także skutki ogólnoustrojowe. Nikotyna i inne substancje chemiczne zawarte w papierosach mogą mieć negatywny wpływ na układ krążenia i prowadzić do różnych chorób, w tym chorób serca i udaru mózgu.
Aby poprawić stan zdrowia jamy ustnej i zminimalizować skutki palenia, należy rzucić palenie. Zapobieganie obejmuje regularne wizyty u dentysty, stosowanie odpowiednich produktów do pielęgnacji jamy ustnej i dbanie o ogólny stan zdrowia. Warto także zgłosić się do lekarza po wsparcie i skuteczne sposoby na rzucenie palenia.


Zęby palacza. Podsumowanie

Podsumowując, palenie ma negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej, powodując nieświeży oddech, problemy z zębami, nieświeży oddech i poważne choroby. Aby zyskać zdrowszy, piękniejszy uśmiech, pozbądź się tego szkodliwego nawyku i lepiej zadbaj o higienę jamy ustnej.

1. Jurgen Graupmann: Leksykon tematów tabu. Warszawa: Klub dla Ciebie, 2007, s. 113-114.
2. Wojciech Stefan, Palenie tytoniu w Polsce, Biuro Analiz Sejmowych, 30 listopada 2017, s. 2, 3