Konsultacja dermatologiczna pozwala określić źródło problemów skórnych i wybrać optymalną strategię leczenia. Dermatolog może także zlecić wykonanie dodatkowych badań - zarówno wymazów, jak i badań krwi, ponieważ problemy natury dermatologicznej często mają swoje źródło w niedoborach lub zaburzeniach hormonalnych. Jak wybrać najlepszego specjalistę?

 

Kwalifikacje dermatologa

Zastanówmy się, jakie kwalifikacje powinien mieć dermatolog. Warszawa jako duże miasto oferuje szeroki wybór specjalistów, jednak warto przyjrzeć się wykształceniu lekarza. Specjalista dermatolog to osoba po odbyciu następnego etapu kształcenia lekarzy, czyli specjalizacji.

Dobrego dermatologa można poznać także po dodatkowych kursach z zakresu dermatologii, np. w leczeniu konkretnych chorób, takich jak atopowe zapalenie skóry, choroby zakaźne czy łojotokowe zapalenie skóry. Szczególnym atutem będzie uzyskany doktorat, który rozpoznamy po dr n. med. przed imieniem i nazwiskiem.

Specjalista zajmujący się leczeniem chorób skóry to dermatolog, Warszawa jednak pozwala wybrać także lekarza, który będzie jednocześnie specjalistą z zakresu medycyny estetycznej. Certyfikowany lekarz medycyny estetycznej może być jednocześnie dermatologiem.

Wówczas konsultację dermatologiczną można połączyć z konsultacją medycyny estetycznej, a następnie zastosować jej zabiegi w leczeniu wybranej choroby skóry, np. trądziku czy atopowego zapalenia skóry.

Specjalizacja dermatologa

Dermatolog może mieć dodatkowe specjalizacje. To istotne podczas wyboru odpowiedniego lekarza. Dermatolog wenerolog diagnozuje i leczy choroby przenoszone drogą płciową. Wesprze przy chorobach pasożytniczych, brodawkach czy infekcjach - grzybiczych i bakteryjnych.

Dermatolog dziecięcy zajmuje się schorzeniami u dzieci i młodzieży. Badanie i zabiegi dermatologiczne dostosowuje się do wieku pacjenta. Inną specjalizacją jest dermatochirurg, do którego kierujemy się z niepokojącymi znamionami.

Jeśli dermatolog odbierze dodatkowe kursy, może mianować się lekarzem medycyny estetycznej lub dermatologiem trychologiem. Do ostatniego warto przyjść z problemami ze skórą głowy oraz wypadaniem, przerzedzeniem, kruszeniem włosów.

Możliwości kliniki

Specjalistów w dziedzinie dermatologii znajdziemy w różnych klinikach. Zwróćmy uwagę na jej możliwości. Cenna będzie dostępność badania dermatoskopowego. Może je zastosować dermatolog każdej specjalności, w tym dermatolog dziecięcy. Jest cennym narzędziem w diagnostyce - pozwala wnikliwie przyjrzeć się zmianom skórnym i określić ich etiologię.

- Świetnym narzędziem jest System Obrazowania Trójwymiarowego wyprodukowanym przez Canfield Imaging Systems, umożliwiająca obrazowanie skóry w 3D - mówi ekspert The Clinic, kliniki medycyny estetycznej. - Dogłębna analiza skóry odbywa się w ciągu kilku sekund. Otrzymujemy dokładną mapę defektów skóry, co pozwala na analizę problemów niewidocznych gołym okiem.

Jeśli chcemy sięgnąć nie tylko po zabiegi dermatologiczne, ale także zabiegi medycyny estetycznej, warto szukać kliniki, w której można je wykonać na miejscu. Współpraca lekarzy w obrębie jednej przychodni ułatwia leczenie.

Opinie o lekarzu

Ten punkt jest istotny, jednak pamiętajmy, że opinie są niezwykle często zamieszczane jedynie przez niezadowolonych pacjentów. Warto jednak sprawdzić, co mówią inni. Szukajmy lekarza, który otwarcie przedstawia zalecenia i diagnozy, bez konieczności dopytywania.

Ważne jest indywidualne podejście do każdego przypadku i chęć wnikliwej analizy. Nawet dr n. med. nie będzie dobrym wyborem, jeśli do swoich zadań podchodzi w sposób rutynowy. Jeśli potrzebny jest nam dermatolog dziecięcy, lekarz powinien być jednocześnie sympatyczny i pozytywnie nastawiony do dzieci, by nie zrazić małego pacjenta.

Przyjazna przestrzeń

Zwróćmy uwagę także na przestrzeń, w której ma się odbyć konsultacja i ewentualne zabiegi dermatologiczne lub zabiegi medycyny estetycznej. To istotne zwłaszcza wtedy, gdy potrzebny jest dermatolog dziecięcy. Estetyczne wnętrza, miła dla oka poczekalnia, dobre wyposażenie będą bez wątpienia dużym atutem i ograniczą stres przed wizytą.