Kwas azelainowy jest jedną z najbardziej uniwersalnych substancji złuszczających. Sprawdza się u osób z wrażliwą cerą, mogą go stosować kobiety w ciąży, a także pacjenci z różnymi schorzeniami dermatologicznymi: od łuszczycy, poprzez różne rodzaje trądziku, aż po AZS (atopowe zapalenie skóry). 

 

Kwas azelainowy ma także szerokie spektrum działania - wspiera rozwiązywanie i leczenie wielu problemów skórnych, a do tego sprawdza się w profilaktyce przeciwstarzeniowej. Jakie jeszcze funkcje spełnia w kosmetykach kwas azelainowy i kto powinien zaprosić go do swojej codziennej pielęgnacji? Poznaj najważniejsze informacje o tej substancji i sprawdź, czy warto wypróbować jej działanie!

Właściwości kwasu azelainowego

Właściwości i zastosowanie kwasu azelainowego są bardzo szerokie. W kosmetyce i kosmetologii dodaje się go do kremów, maseczek, toników, serum i lotionów, natomiast wśród preparatów dermatologicznych można znaleźć go zwykle w maściach i specjalistycznych kremach. Niezależnie od tego, w jakiej formule stosuje się omawianą substancję, można czerpać korzyści z jej udziału w codziennej rutynie pielęgnacyjnej - a jest ich całe mnóstwo:

• kwas azelainowy świetnie wspiera walkę z trądzikiem - reguluje wydzielanie sebum, łagodzi stany zapalne, przyspiesza gojenie się wyprysków;
• wspomniana substancja doskonale sprawdza się także w zapobieganiu tworzenia się przebarwień oraz w rozjaśnianiu już istniejących plamek i nierówności na skórze;
kwas azelainowy zwęża pory i delikatnie złuszcza naskórek, sprawiając, że dochodzi do jego ujednolicenia i wygładzenia.

Producenci kosmetyków dodają również kwas azelainowy do preparatów anti-aging. Z uwagi na delikatne działanie złuszczające, składnik ten pobudza procesy naprawcze w skórze i sprawia, że występowanie oznak starzenia znacznie się opóźnia!

U kogo sprawdzą się kosmetyki z kwasem azelainowym?

Kosmetyki z kwasem azelainowym tak naprawdę sprawdzą się u każdej osoby. Są one jednak niezbędnikiem pielęgnacyjnym u pań i panów zmagających się na co dzień z:

• trądzikiem różowatym, rozszerzonymi naczynkami, zaczerwienieniami na skórze;
• przebarwieniami, nierównomiernym kolorytem skóry, brakiem blasku i „poszarzała” cerą;
• trądzikiem pospolitym, trądzikiem młodzieńczym czy hormonalnym;
• utratą jędrności skóry, z pierwszymi zmarszczkami i nierównościami.

Oczywiście osoby mające cerę suchą lub odwodniona również jak najbardziej mogą stosować kwas azelainowy - w ich przypadku wystarczy pamiętać o zmniejszeniu częstotliwości aplikacji takiego produktu na skórę oraz o uważnej obserwacji reakcji cery.

Źródła:
1. Kwas azelainowy (opis profesjonalny) [w:] Baza Leków Medycyny Praktycznej, dostęp online: 22.11.2023
2. R. Reszke, J. Szepietowski, Kwas azelainowy w lecznictwie dermatologicznym w świetle aktualnego stanu wiedzy [w:] Przegląd Dermatologiczny 4/2016 vol. 103
3. Z. Świerczewska, prof. dr hab. n. med. W. Barańska-Rybak, Rola kwasu azelainowego w leczeniu trądziku [w:] Dermatologia po Dyplomie 05/2022