Zapewnienie naszemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych to jedno z ważniejszych zadań. Oczywiście, na to, czy będziemy przyjmować prawidłowe witaminy, wpływa głównie nasza dieta i styl życia – odpowiednia dawka ruchu, a także zadbanie o życie bez stresu i używek. Jedną z istotniejszych witamin, niezbędnych dla nas jest witamina B12. Czym właściwie jest? Gdzie występuje? Czy znajdziemy ją jedynie w produktach pochodzenia zwierzęcego? Jakie mogą być przyczyny i objawy jej niedoboru? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu. 


B12 – witamina niezbędna do życia

Witamina B12 to inaczej kobalamina, czyli związek oparty na atomie kobaltu. Co ważne, kobalamina pełni w naszym organizmie funkcję koenzymu reakcji metabolicznych. Witamina B12 należy do związków chemicznych, które wspierają utrzymaniu prawidłowego metabolizmu homocysteiny. Innymi słowami, przydaje się do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Witamina B12 odpowiada między innymi za zapewnienie właściwej dystrybucji gazów oddechowych w tkankach ciała, podział komórek i syntezę kwasów nukleinowych DNA, prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i przewodzenie impulsów nerwowych, prawidłową syntezę neuroprzekaźników, które dbają o naszą równowagę psychiczną, a także dba o to, aby była zapewniona właściwa przemiana tłuszczów i węglowodanów w ciele.

Każdy z nas powinien przyjmować odpowiednie dawki dziennie witaminy B12, które dla dzieci wynoszą od 0,4 do 1,2 mcg, u nastolatków i osób dorosłych ok. 2,4 mcg dziennie, a dla kobiet ciężarnych i karmiących - 2,6 - 2,8 mcg.


Gdzie występuje B12?

Witamina B12 to głównie produkty pochodzenia zwierzęcego. Możemy ją czerpać z mięsa, owoców morza, ryb, jaj, produktów mlecznych czy podrobów. Witamina ta nie występuje natomiast w owocach czy warzywach, a co istotniejsze, człowiek czerpie witaminę B12 tylko z pożywienia. Dlatego też tak istotna jest w jej przypadku, właściwa dieta.


Przyczyny i skutki niedoboru witaminy B12 i osoby narażone na jej braki

Istnieją oczywiście choroby i schorzenia, powodujące niedobór witaminy B12, ale są nawet pewne grupy osób, szczególnie narażone na niedobór. Należą do nich między innymi seniorzy oraz osoby po 50 roku życia, osoby stosujące dietę wegańską i wegetariańską, osoby po operacji jelit czy pacjenci z chorobami ze strony układu pokarmowego.

Choroby, które mogą powodować niedobór witaminy to m.in. celiaklia, choroba Leśniowskiego-Crohna, choroba Addisona-Biermera, anemia złośliwa, alkoholizm, niedobory dietetyczne (gdy nadmiar witaminy B12 jest magazynowany w wątrobie) czy różnego rodzaju zaburzenia wchłaniania, które prowadzą do zmiany pH naszego soku żołądkowego.

Dodatkowo, niedobór witaminy może być też spowodowany przyjmowaniem leków stosowanych w cukrzycy czy wrzodów żołądka, w tym nadkwasoty i refluksu. Skutkiem niedoborów witaminy mogą być natomiast takie objawy jak zaburzenia psychiczne, miażdżyca naczyń krwionośnych, choroby neurodegeneracyjne, uszkodzenia układu nerwowego, niedokrwistość megaloblastyczna, a także wady rozwojowe płodu oraz poronienia.


Objawy niedoboru witaminy B12. Jak uzupełnić jej brak?

Gdy wiesz już jak ważna jest właściwa ilość witaminy B12 w naszym ciele, warto też wiedzieć, jakie są objawy niedoboru. Należą one bowiem do różnego rodzaju kategorii tj. objawy psychiczne, objawy neurologiczne i inne.

Gdy zauważysz różne zaburzenia neurologiczne i takie objawy jak szum w uszach, ból głowy, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, spore zmęczenie, brak energii, złe samopoczucie, kołatanie serca, duszność, bladą skórę, spadek masy ciała i utrata apetytu, a także problemy z płodnością – warto zbadać poziom witaminy B12.

Jeśli niedobory witaminy nie zostaną rozpoznane, może się przerodzić także w niedokrwistość, a wówczas mogą ci towarzyszyć dodatkowe objawy takie jak mrowienie kończyn, drażliwość, depresja, zaburzenia widzenia i pogorszenie zdolności poznawczych w tym rozumienia, pamięci i koncentracji. Ciekawostką jest również fakt, że powyższe objawy mogą być także objawem symbolizującym niedobór kwasu foliowego. Z kolei kwas foliowy również wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, a także krwionośnego.

Na szczęście witamina B12 może być uzupełniona na kilka sposobów. W zależności od przyczyn niedoborów i stanu zdrowia, lekarz może ci zalecić iniekcje domięśniowe lub podskórne, wprowadzenie do diety zwiększonej ilości mięsa i produktów pochodnych.

Podsumowując, witamina B12 jest niezwykle ważna dla naszego organizmu, a jej niedobór może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Istotne jest zatem jej odpowiednie zażywanie lub dodatkowe suplementowanie, aby utrzymać jej odpowiedni poziom w naszym organizmie.