Witamin jest całkiem sporo, ale jedna z nich zwraca na siebie uwagę szczególnie: witamina B12. Zyskała nawet miano superżywności wśród witamin! Dlaczego jest ona taka ważna? Sprawdzamy, czym jest i w czym występuje witamina B12. 

Witamina B12 i jej wszechstronne właściwości

Czym właściwie jest witamina B12? Jest to zbiorcze określenie dla szerokiej gamy związków o tej samej podstawowej strukturze chemicznej. Związki te nazywane są kobalaminą. Witamina B12 bierze udział w wielu procesach metabolicznych i nie tylko: także w układzie nerwowym, tworzeniu krwi, detoksykacji i rozpadzie kwasów tłuszczowych. Ze względu na zakres działania, jaki obejmuje, witamina B12 ma ogromny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne.

Co ciekawe, jak czytamy na stronie Mito-Pharma.pl, witamina B12 jest często nazywana „witaminą brudu”, ponieważ za jej produkcję odpowiadają bakterie, m.in. zasiedlające przewód pokarmowy ssaków (głównie przeżuwaczy). Organizmy ssaków samodzielnie nie są w stanie jej wytwarzać. Może być również obecna w roślinach, a w zasadzie na nich - głównie chodzi o te nieumyte, na których zalegają resztki ziemi. 

W czym jest witamina B12? Ważna informacja dla wegan i wegetarian

Ponieważ ludzki organizm sam nie potrafi wytwarzać witamin - z wyjątkiem witaminy D - jesteśmy zależni od spożywania ich w diecie. Potrzebujemy ich, aby nasz organizm mógł funkcjonować: kości, krew, oczy, nerwy i narządy – wszystkie ich funkcje zależą od witamin! Oznacza to, że w pierwszej kolejności powinniśmy skupić się na zbilansowanych posiłkach, a w drugiej na suplementacji. Jeśli stosujesz zbilansowaną dietę, ćwiczysz i zawsze zwracasz uwagę na spożywanie owoców i warzyw (w sumie 5 porcji dziennie), twój bilans witamin nie powinien być zagrożony. Istnieją jednak sytuacje, kiedy witamin - zwłaszcza B12 - może brakować.

Ponieważ miejscem, gdzie występuje witamina B12, jest głównie mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (ryby, mleko), osoby na dietach wykluczających te składniki powinni suplementować witaminę B12 i regularnie poddawać się badaniom krwi. Inną opcją możliwych niedoborów są problemy zdrowotne związane np. z zaburzeniami wchłaniania, niedokrwistością, objawami neurologicznymi itp. 

Niedobór witaminy B12 - choć niewidoczny od razu, może być poważny w skutkach!

Zaletą witaminy B12 jest to, że organizm może ją przechowywać. Jest magazynowana w wątrobie, a „pełny zbiornik” wystarcza na 3-5 lat! Wobec tego niedobór jest możliwy tylko wtedy, gdy przez dłuższy czas spożywa się jej niewiele lub wcale. Jak sprawdzić niedobór witaminy B12? Wystarczy proste badanie krwi. Nie jest jednak refundowane i należy liczyć się z dodatkowym wydatkiem - cena oznaczenia witaminy B12 z krwi nie powinna przekroczyć 50 zł.

Istotne jest to, że braki witaminy B12 dają bardzo niespecyficzne objawy, które mogą być łatwo mylone z innymi chorobami lub zupełnie bagatelizowane. Pierwszymi symptomami mogą być zmęczenie, niski poziom energii, zmiany nastroju czy brak koncentracji, co łatwo przecież złożyć na karb przepracowania, braku snu czy nawet niekorzystnej aury za oknem. Tymczasem te pozornie błahe symptomy niedoboru witaminy B12 mogą być poważne w skutkach i zwiastować anemię megaloblastyczną, uszkodzenia nerwów obwodowych, degenerację rdzenia kręgowego, a w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do śmierci. Jeśli zatem podejrzewasz, że w twoim organizmie może brakować witaminy B12, skonsultuj się z lekarzem i poddaj się badaniom - tylko w taki sposób uda się wykryć niedobór i szybko przeciwdziałać jego skutkom.