Wypryski na twarzy oraz trądzik pojawiają się w wyniku różnych przyczyn. Czasem tego typu zmiany są następstwem zmian hormonalnych, w innych przypadkach na ich pojawienie się wpływają alergie pokarmowe, a w jeszcze innych - zanieczyszczenie środowiska i niewłaściwa pielęgnacja skóry twarzy i ciała.

 

Ten ostatni punkt może uwzględniać stosowanie kosmetyków z substancjami aknegennymi oraz komedogennymi. Co to oznacza w praktyce? Czy da się rozpoznać poszczególne składniki i wykluczyć je z codziennej pielęgnacji? Poznaj najważniejsze informacje o tym, co „zapycha” pory i co może przyczynić się do zaostrzenia trądziku!

Substancje komedogenne - przykłady i charakterystyka

Substancje komedogenne to nic innego, niż substancje „zapychające” pory. Działają one na zasadzie okluzji - w praktyce oznacza to, że powlekają skórę, uniemożliwiając jej swobodne „oddychanie”. Dodatkowo taka warstwa sprawia, że w porach może gromadzić się nadmiar treści łojowej, co jednocześnie sprzyja rozwijaniu się bakterii. W efekcie na powierzchni skóry powstają bolesne, duże, podskórne pryszcze, określane także jako zaskórniki zamknięte.

Co istotne, efekt komedogenności jest widoczny już po kilku dniach, a w niektórych przypadkach nawet po kilku godzinach od użycia kosmetyku zapychającego pory! Jeśli więc masz wrażenie, że użyta przez ciebie formuła produktu powoduje wyświęcanie się cery w ciągu dnia i daje uczucie „pocenia się” twarzy pod warstwą kosmetyków, wówczas możesz podejrzewać, że zastosowany produkt zadziała komedogennie. Przykłady substancji zapychających, które są elementami produktów pielęgnacyjnych, to przede wszystkim wazelina, parafina oraz silikony.

Substancje aknegenne - jak je rozpoznać?

Substancje aknegenne to substancje, które w praktyce mogą nasilać trądzik lub wręcz wywoływać go w okresach remisji choroby (czyli w okresach wycofania się objawów). W odróżnieniu od składników komedogennych, substancje aknegenne (takie jak alkohol, silne konserwanty czy barwniki) powodują pojawienie się zmian trądzikowych w odpowiedzi na podrażnienie skóry i jej nadmierne wysuszenie.

Proces ten wygląda następująco: na samym początku skóra ma kontakt z substancją aknegenną. Ponieważ nic złego nie dzieje się przez tydzień lub dwa, kontynuujemy stosowanie konkretnego kosmetyku. Niestety, składnik drażniący lub wysuszający zaczyna niszczyć naturalną barierę hydrolipidową i prowadzi do wyzwolenia reakcji obronnej skóry - a więc do nadprodukcji sebum. Łojotok wywołany takim postępowaniem przekłada się z kolei na zwiększoną liczbę wyprysków i do nawrotu trądziku.

Źródła:

1. Dr n. med. L. Kulczycka-Siennicka, Trądzik pospolity - leczenie [w:] Medycyna po Dyplomie 09/2013
2. Mgr inż. D. Andrys, Komedogenność składników kosmetycznych głównym problemem skóry? [w:] Biotechnologia.pl, 20.06.2013
3. Mgr farm. I. Kurowska, Komedogenność kosmetyków - jakie substancje wpływają na zapychanie porów i zmiany trądzikowe? [w:] aptekaolmed.pl, dostęp: 22.11.2023