Badania genetyczne, diagnostyka i wykorzystanie sztucznej inteligencji w leczeniu niepłodności – to kilka z wielu tematów, jakie dzięki ekspertom kliniki leczenia niepłodności INVICTA, poruszono podczas II edycji konferencji Płodność. Strefa Specjalistycznej Wiedzy.

 

Szacuje się, że niepłodność dotyka już co piątą parę w Polsce, nie dziwi więc ogromne zainteresowanie konferencją, poświęconą leczeniu tego właśnie problemu. Duża frekwencja podczas II edycji wydarzenia Płodność. Strefa Specjalistycznej Wiedzy to sukces nie tylko organizatorów, ale i ekspertów, gości oraz uczestników, spragnionych najnowszej wiedzy na temat leczenia niepłodności oraz chorób, które mogą przeszkodzić w planowaniu potomstwa, takich jak endometrioza czy PCOS.

 

Oglądaj relację!

II edycja konferencji Płodność. Strefa Specjalistycznej Wiedzy zorganizowana przez Fundację PoMOC dla Płodności odbyła się 28 października 2023 w Warszawie i zebrała w jednym miejscu pary starające się o dziecko oraz przedstawicieli klinik leczenia niepłodności. Jednym z gości była klinika INVICTA, która podczas wydarzenia nie tylko udzielała indywidualnych porad, np. z zakresu genetyki, diagnostyki i leczenia niepłodności, ale i szerzej zaprezentowała swoją nowość – system bazujący na sztucznej inteligencji.

Dorota Białobrzeska-Łukaszuk, CEO Grupy INVICTA.
Dorota Białobrzeska-Łukaszuk, CEO Grupy INVICTA.

- Pomagamy naszym pacjentom, bo istniejemy po to, żeby ludzie mogli mieć dzieci i żyli dłużej zdrowo. Dla nas liczy się każdy procent skuteczności w leczeniu więcej. Jak to robimy? Wprowadzamy różne, nowe metody i idziemy z duchem czasu, a nawet wyprzedzamy ten czas, opracowując własne, innowacyjne metody leczenia. Dzisiaj pracujemy ze sztuczną inteligencją. Jesteśmy jedyną kliniką w Polsce, która wspiera pacjentów w ten sposób – powiedziała nam Dorota Białobrzeska-Łukaszuk, CEO Grupy INVICTA.

 

Badania genetyczne w leczeniu niepłodności

Klinika INVICTA po raz kolejny wsparła Fundację PoMOC dla Płodności i także po raz drugi była gościem wydarzenia Płodność. Strefa Specjalistycznej Wiedzy, prezentując najnowsze osiągnięcia w dziedzinie leczenia niepłodności. W tym roku dużo uwagi poświęcono badaniom genetycznym.

- Podczas naszych wykładów, nasi eksperci opowiadali o zagadnieniach z genetyki, o tym, jak szalenie istotna jest w procesie leczenia niepłodności. Również dzisiaj ogłosiliśmy nasze najnowsze osiągnięcie leczenie in vitro nowej generacji - in vitro z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz opowiadaliśmy o tym, jak bardzo istotna jest diagnostyka zarodka, diagnostyka preimplantacyjna – mówiła w rozmowie z Zatoką Piękna Karolina Sozańska, Brand Manager INVICTA.

Jak podkreślił w rozmowie z naszą redakcją lek. Janusz Pałaszewski z kliniki INVICTA, obecnie coraz bardziej zdajemy sobie sprawę ze znaczenia wad genetycznych zarodków, czyli problemu nieprawidłowego kariotypu i dziedziczenia chorób. Jedyną metodą, aby uniknąć podania zarodka posiadającego w sobie wadę genetyczną, jest badanie preimplantacyjne. Jego wykonanie po pierwsze pozwala uniknąć urodzenia chorego dziecka, a po drugie – umożliwia obniżenie ilości poronień.

lek. Janusz Pałaszewski
lek. Janusz Pałaszewski, Klinika INVICTA

- Żeby uniknąć zagrożenia, najlepszym rozwiązaniem jest diagnostyka preimplantacyjna zarodków, czyli w procedurze in vitro badanie zarodków pod kątem występowania nieprawidłowej liczby chromosomów, ale również możliwe jest zbadanie pod kątem występowania mutacji jednogenowych, tzw. chorób rzadkich, które są przenoszone rodzinnie, dziedzicznie. Takie mutacje mogą wystąpić spontanicznie, mogą być też dziedziczone. Natomiast mutacje dotyczące liczby chromosomów są zawsze mutacjami spontanicznymi – wyjaśnił lek. Janusz Pałaszewski z Kliniki INVICTA w Warszawie.

Ważne są również badania genetyczne u rodziców, które pomagają wykryć przyczynę niepłodności, dobrać odpowiednią metodę jej leczenia, a ponadto pozwalają uniknąć wystąpienia chorób genetycznych u dzieci. - Anomalie genetyczne mogą być ważną przyczyną niepłodności, dlatego istotną rzeczą jest wykonanie odpowiednich badań genetycznych u każdej pary, która nie może dochować się potomstwa. Zwykle wykonujemy badanie kariotypu, badamy geny związane z mukowiscydozą i niektórymi innymi chorobami, które mogą zaburzać płodność – powiedział Zatoce Piękna genetyk dr n. med. Artur Barczyk.

 

Sztuczna inteligencja w klinice INVICTA

Udział kliniki INVICTA w październikowej konferencji Płodność. Strefa Specjalistycznej Wiedzy był ważny nie tylko dla organizatorów spotkania, ale i samej kliniki, która tego dnia zaprezentowała swoje nowe osiągnięcie – in vitro z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Tym samym INVICTA stała się pierwszą siecią klinik w Polsce wykorzystującą AI w leczeniu niepłodności.

- Przez dziesiątki lat gromadziliśmy dane, które teraz wykorzystujemy, aby zapewnić naszym pacjentom jeszcze większą skuteczność i bezpieczeństwo. Stworzyliśmy oprogramowanie, które łączy w sobie historię 13 000 stymulacji hormonalnych. To prawie 9 000 unikalnych historii pacjentek i ponad 400 zmiennych, którymi opisywaliśmy na początku tę historię. Dodatkowo wzbogaciliśmy te dane danymi genetycznymi, dzięki czemu jesteśmy w stanie zapewnić naszym pacjentom jeszcze bezpieczniejsze i skuteczniejsze leczenie niepłodności – tłumaczył naszej redakcji dr Damian Drzyzga, Senior Data Scientist w INVICTA.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w INVICTA pozwala skuteczniej, bezpieczniej i taniej pomóc pacjentom. - Wchodząc do kliniki, będziemy mogli w lepszy sposób i bardziej spersonalizowany dobrać protokół stymulacji. Nawet do 20% precyzyjniej dobrany protokół stymulacji to większa skuteczność leczenia. O 10% zmniejszymy liczbę stosowanych leków podczas stymulacji, co spowoduje, że cała stymulacja będzie bezpieczniejsza, a ilość uzyskanych komórek jajowych będzie większa, to znaczy będzie bardziej skutecznie – przekonywała lek. Katarzyna Gross-Kępińska, ginekolog-położnik.

Jak wyjaśniła nam lek. Katarzyna Gross-Kępińska, nowe oprogramowanie AIOO® to wewnętrzny system komputerowy, który stosowany jest już podczas wizyty z pacjentem. Nie wymaga to żadnych dodatkowych kosztów, a pozwala skorzystać z tego, co niesie za sobą sztuczna inteligencja.

Dmitrij Gabczenko i Dorota Białobrzeska-Łukaszuk
Dmitrij Gabczenko i Dorota Białobrzeska-Łukaszuk

- Wspieramy naszych pacjentów, wspieramy lekarzy. Lekarzy po to, żeby pracowało im się łatwiej, pacjentów - żeby osiągali swój cel, czyli jak najwyższą skuteczność w leczeniu. Jesteśmy niezwyciężeni i tę niezwyciężoność przekazujemy wszystkim, którzy do nas przychodzą – podsumowała udział w konferencji Dorota Białobrzeska-Łukaszuk, CEO Grupy INVICTA.

Materiał powstał we współpracy z INVICTA