Ciąża, a później poród, to czas ogromnych zmian w życiu, a także w ciele kobiety. U co trzeciej kobiety żylaki pojawiają się podczas pierwszej ciąży, a częstość żylaków wzrasta podczas kolejnych ciąż. Warto więc zadbać o stan swoich żył już na etapie planowania ciąży. Na najczęściej pojawiające się pytania o żylaki w ciąży i po porodzie odpowiada lek. med. Ryszard Zając, chirurg naczyniowy w klinice ArtVein w Gdańsku.

 

Estera Gabczenko: Panie Doktorze, czy faktycznie jest tak, że ciąża sprzyja powstawaniu żylaków?

Lek. med. Ryszard Zając: W czasie ciąży może dojść do ucisku żył biodrowych, co nasila objawy choroby żylakowej lub/i sprzyja powstawaniu żylaków. Zmiany hormonalne również mogą wpływać na możliwość powstania bądź rozwoju zmian.

Które kobiety są szczególnie narażone na powstanie żylaków podczas ciąży? W jakich miejscach żylaki pojawiają się najczęściej?

Te, które mają już jakąkolwiek postać niewydolności żylnej. Na przykład niewydolność żył siateczkowatych może przejść w postać rozległej niewydolności żylnej. Żylaki mogą rozwijać się wtedy nie tylko na goleniach, ale też na przedniej powierzchni ud oraz w obrębie warg sromowych.

Jakie są pierwsze objawy, które powinny nas zaniepokoić?

Uczucie ciężkości i obrzmienia kończyn. Wzmożone pojawienie się siatki drobnych żył. Poszerzenie się żył. Tworzenie się żylaków.

Jak powinna wyglądać profilaktyka żylaków w ciąży? Jak zapobiegać, co stosować? 

Przede wszystkim przed planowaną ciążą zaleca się usunięcie żylaków. Mit, że nie warto leczyć żylaków, bo w czasie ciąży się nasilą, powoduje, że w czasie ciąży dochodzi do rozległych zmian żylakowych, wymagających leczenia przeciwzakrzepowego. Leczenie żylaków w czasie ciąży sprowadza się tylko do leczenia zachowawczego.

W ramach profilaktyki przeciwżylakowej zaleca się kompresjoterapię, to znaczy noszenie profesjonalnych (co podkreślam, bo produkty niemedyczne nie spełniają takich funkcji) produktów uciskowych: podkolanówek, pończoch lub rajstop. Spacery i ćwiczenia mięśni łydek to też sprawdzony sposób profilaktyki w czasie ciąży.

 

Zobacz też: Co warto wiedzieć o kompresjoterapii?

 

Czy żylaki ustąpią po ciąży? Kiedy najwcześniej po porodzie kobieta powinna się udać do chirurga naczyniowego w celu sprawdzenia stanu swoich żył?

Duża część poszerzonych żył ulega retrakcji (zmniejszeniu) i nie wymaga leczenia. Jeżeli po trzech miesiącach od porodu zmiany utrzymują się warto skonsultować się z chirurgiem naczyniowym.

Kiedy potrzebny jest zabieg? Jakie są metody usuwania żylaków?

Zabieg jest potrzebny, kiedy zmiany utrzymują się. Jest wiele sposobów leczenia, zaczynając od skleroterapii, po małoinwazyjne metody chirurgiczne takie jak np. miniflebektomia, po zaawansowane, nowoczesne metody wewnątrzżylakowe: klej, evrf czy clarivein.

 

Czy karmienie piersią uniemożliwia wykonywanie zabiegów, np. skleroterapii?

Karmienie piersią uniemożliwia wykonanie skleroterapii, pozostałe ww metody można przeprowadzić podczas laktacji.

 

Lek. med. Ryszard Zając

Specjalista Chirurgii Ogólnej oraz Chirurgii Naczyniowej. Prowadzi Klinikę ArtVein specjalizującą się w nowoczesnym i kompleksowym leczeniu choroby żylakowej kończyn dolnych. Jest również współwłaścicielem Instytutu Babiana, w którym pełni rolę doradcy do spraw medycznych. Od 1 lipca 2014 roku sprawuje funkcję Kierownika Oddziału Chirurgii Naczyniowej w Szpitalach Wojewódzkich w Gdyni. Laureat prestiżowej nagrody Biznesmen Roku 2014. Wielbiciel dobrej kuchni, pasjonat narciarstwa.

Dowiedz się więcej o klinice ArtVein - >>