Ciężkie nogi po dniu spędzonym w biurze lub długiej podróży i obrzęki w upalne dni to wystarczający powód, aby zainterweniować. Okazuje się, że takie dolegliwości jeszcze nie muszą świadczyć o chorobie, a problemy może rozwiązać kompresjoterapia, o której podczas kolejnej części naszego cyklu #WIDEOKONSULTACJA z... opowiada chirurg naczyniowy Ryszard Zając.

 

Oglądaj widekonsultację!

 

Jak przyznaje lek. med. Ryszard Zając, chirurg naczyniowy w Chirurgia ArtVein w Gdańsku, nierzadko pacjenci przychodzą do gabinetu z problemami, które niekoniecznie wiążą się z chorobą żylną. Okazuje się, że głównym objawem, na który narzekają, są obrzęki oraz dolegliwości bólowe kończyn. Co wykazuje badanie dopplerowskie, które pozwala ocenić, co jest ich przyczyną?

- Pewna grupa pacjentów ma wydolne naczynia żylne, a mimo to wieczorami odczuwa dyskomfort bądź nawet silne dolegliwości bólowe. Kiedy tak popytać, okazuje się, że pracują w biurze, często długotrwale stoją. Te obrzęki nie są stałe, nawracają głównie w czasie upałów – mówi dr Ryszard Zając, jako sposób na poradzenie sobie z problemem wskazując kompresjoterapię.

Jak wyjaśnił podczas naszych wideokonsultacji specjalista, kompresjoterapia to stosowanie właściwego ucisku na kończyny dolne, a czasami – w przypadku pacjentek po operacjach piersi – także na kończyny górne. Stosowanie takiego ucisku wiąże się z używaniem podkolanówek, pończoch bądź rajstop.

- Kompresjoterapia pomaga wspierać naszą pompę mięśniową, która jest odpowiedzialna za odprowadzenie krwi żyłami do serca. Zastosowanie takich produktów, które uciskają mocniej w okolicy kostki, a słabiej w okolicy kolana powoduje, że ta woda jest systematycznie odprowadzana do góry i dzięki temu unikamy obrzęków i dolegliwości bólowych – tłumaczy chirurg naczyniowy.

Zaskoczeniem może być fakt, że obrzęki i dyskomfort, które powtarzają się szczególnie wieczorami, są wskazaniem do stosowania produktów pierwszego stopnia ucisku. Jak dobrać produkt uciskowy? Czy przeznaczony jest on tylko dla osób z chorobą żylakową? Tego można dowiedzieć się z kolejnego odcinka cyklu #WIDEOKONSULTACJA z..., w którym oprócz chirurga naczyniowego wypowiada się również Paulina Zajkowska-Pauba, koordynator medyczny w Chirurgia ArtVein, prezentująca współczesne modele pończoch uciskowych.