Kondycja rzęs to ważny wskaźnik stanu zdrowia. Dlatego przy kruchych i osłabionych rzęsach trzeba znaleźć tego przyczynę. Warto zadbać o to, aby rzęsy były mocne, gdyż wtedy skuteczniej pomagają zapobiegać infekcjom i podrażnieniom oczu, a także lepiej chronią je przed zanieczyszczeniami, potem, łupieżem oraz wodą. Rzęsy uważane są także za element urody, dlatego ich przerzedzenie jest dodatkowym dyskomfortem. Jakie mogą być przyczyny wypadania rzęs i jak wzmocnić rzęsy domowymi sposobami? Sprawdź w naszym artykule!

 

Rzęsy kruche i osłabione – jakie mogą być przyczyny wypadania rzęs?


Do możliwych przyczyn wypadania rzęs należą:

nieodpowiedni dobór kosmetyków oraz nieprawidłowa pielęgnacja,

infekcje i problemy skórne,

przewlekły stres o dużym natężeniu,

niedobory związane z nieprawidłowym żywieniem,

brak właściwych składników odżywczych oraz witamin,

stany zapalne powiek,

niedokładny demakijaż lub pomijanie demakijażu,

alergie na pyłki, roztocza itp. oraz na składniki kosmetyków,

problemy hormonalne i ogólnoustrojowe,

niewłaściwy sposób malowania rzęs,

radioterapia i chemioterapia.

Tak samo, jak w przypadku włosów, każdego dnia może wypadać kilka rzęs. O ile liczba ta nie jest zbyt duża, to nie ma powodu do niepokoju. Do normy należy utrata do 5 rzęs dziennie. Jeśli liczba ta jest większa i utrzymuje się przez dłuższy czas, warto zastosować sposoby wzmacniające i odżywiające rzęsy. Można wtedy skorzystać z kosmetyków drogeryjnych lub wypróbować domowe sposoby na rzęsy.

 

Domowe sposoby na rzęsy
Domowe sposoby na rzęsy. Fot. Envato

Domowe sposoby na zagęszczenie rzęs


Do poprawienia kondycji rzęs wykorzystać można:

olej rycynowy,

olej kokosowy,

olej migdałowy,

oliwę z oliwek,

aloes,

zieloną herbatę,

mleko,

masło kakaowe,

wazelinę,

olejek arganowy.

Wyżej wymienione produkty nakładamy wacikiem kosmetycznym lub smarujemy nimi rzęsy. Warto jednak mieć świadomość, że aby takie zabiegi przyniosły efekt, muszą być stosowane systematycznie i przez dłuższy czas. Należy też obserwować reakcję oczu i skóry powiek na wybraną metodę wzmacniania rzęs, a w przypadku pojawienia się podrażnień – spłukać nałożoną substancję (olej, wazelinę) dużą ilością wody.

Oprócz domowych sposobów możemy korzystać także z kosmetyków drogeryjnych, takich jak np. odżywka do rzęs. Powinna ona zawierać naturalne olejki, witaminy A i E, cynk i kwas hialuronowy. Należy pamiętać także o dokładnym demakijażu oraz stosowaniu kosmetyków hipoalergicznych, dostosowanych do rodzaju cery.

Jeżeli wyżej wymienione sposoby nie pomogą lub problem jest bardzo nasilony, należy skorzystać z porady trychologa, który doradzi, jak postępować w przypadku osłabionych rzęs.

Czy odzywka do rzęs działa?
Czy odzywka do rzęs działa? Fot. Envato

 

Podsumowanie: jak dbać o rzęsy, aby były zdrowe i gęste?


Podsumowując, aktualnie dostępne są różne sposoby na wzmacnianie rzęs, w tym te domowe, z wykorzystaniem bogactwa naturalnych składników. Przede wszystkim należy skupić się jednak na stosowaniu dobrze dobranych kosmetyków do codziennego makijażu oraz na dokładnym demakijażu.

Ważne jest także zdrowe odżywianie. W codziennym jadłospisie powinny znaleźć się warzywa i owoce, dzięki którym można dostarczyć cennych (także dla zdrowia rzęs!) witamin i minerałów. Tak samo, jak dbamy każdego dnia o włosy – warto przyjrzeć się kondycji rzęs i pielęgnować je, aby dobrze spełniały wszystkie funkcje!