W cyklu „Sekret pięknych rzęs” wspólnie ze stylistkami Secret Avenue przyglądałyśmy się już modelowaniu oka, pielęgnacji przedłużanych rzęs oraz metodom ich aplikacji. W tym wszystkim nie można jednak zapominać o najważniejszym, czyli o bezpieczeństwie. Jak dba o nie stylistka rzęs?


Niejednokrotnie, decydując się na jakikolwiek zabieg upiększający, w pierwszej kolejności przyglądamy się efektom, jakie można osiągnąć. Tymczasem równie ważne, o ile nie ważniejsze, jest właśnie bezpieczeństwo. Dotyczy to także tak pozornie prostego zabiegu jak przedłużanie rzęs. Zadaniem stylistki jest nie tylko dobór modelowania i produktów.

- Naszym zadaniem jest nie tylko zadbać o niepowtarzalna oprawę oka, ale również o zdrowie. To ono dla każdej stylistki powinno być na pierwszym miejscu. Już na podstawowych szkoleniach z zakresu przedłużania rzęs poznajemy budowę oka, rzęsy oraz długą listę przeciwwskazań do zabiegu. I to tego kurczowo się trzymamy – podkreśla wagę bezpieczeństwa zabiegu Dominika, stylistka rzęs z Secret Avenue.

Jak kwestie bezpieczeństwa przekładają się na codzienną pracę stylistek rzęs i na ile wpływają one na wybór odpowiednich produktów do przedłużania?

Stylizacja rzęs
fot. Secret Avenue


Czy przedłużanie rzęs jest bezpieczne?

O tym, jak ważne są zdrowe oczy, wie chyba każdy z nas. Przejawem troski o wzrok, oprócz regularnych badań i zakupu okularów lub soczewek, gdy jest to konieczne, jest także wybór salonu, gdzie stylistki mają już doświadczenie i ukończone co najmniej jedno szkolenie z przedłużania rzęs. To właśnie z niego dowiadują się, jak ważne jest bezpieczeństwo przedłużania rzęs. Samo przedłużanie rzęs jest bezpieczne, o ile właśnie przeprowadza je przeszkolona stylistka.

- Osobiście zawsze mówię swoim kursantkom, że paznokieć zawsze może odrosnąć, a oko nie, więc my jako stylistki musimy ostrożnie pracować w tej okolicy i tylko na najlepszej jakości produktach – podkreśla Dominika. O bezpieczeństwo dba się jeszcze przed przystąpieniem do aplikacji sztucznych rzęs. Podczas przygotowań do zabiegu pierwszym krokiem jest wypisanie karty przeciwwskazań przez klientkę, aby stylistki miały pewność, że pracują na całkowicie zdrowym i bezpiecznym obszarze.

Jak mówi Dominika, dopiero po wypełnieniu karty przeciwwskazań specjalistki dobierają stylizacje, jej kształt, skręt czy kolor. Bardzo istotne jest tutaj dopasowanie ciężkości aplikacji do rzęs naturalnych. - Nie należy tworzyć gęstych, długich i bardzo podkręconych aplikacji, na słabej rzęsie naturalnej. Ona pełni bardzo ważną funkcję dla oka - chroni je przez przedostawaniem się zanieczyszczeń z zewnątrz, więc i my, jako stylistki musimy się o nią troszczyć – tłumaczy stylistka.

Komentarz eksperta

Dominika Gorczyńska
Dominika Gorczyńska
Naszym zadaniem jest nie tylko zadbać o niepowtarzalną oprawę oka, ale również o zdrowie.


Zdrowe oczy i czystość przede wszystkim

Niestety, ekspertka przyznaje, że często dopiero w czasie rozpoczęcia zabiegu okazuje się, iż obszar oka wcale nie jest zdrowy. Zauważają to dopiero stylistki, ponieważ klientki rzadko kiedy przyglądają się z bliska gałce ocznej, powiece ruchomej czy linii brzegowej rzęs. - Najczęstsze przypadki, na które natrafiamy w trakcie naszej pracy to nużyca, gradówka, jęczmień, zapchane gruczoły Meiboma oraz zapalenie spojówek. Są to bardzo popularne schorzenia i wtedy stylistka ma prawo odmówić wykonania zabiegu – mówi Dominika. Odmowa następuje oczywiście dla dobra klientki.

Oprócz zdrowia obszaru oka szalenie istotna dla bezpieczeństwa przedłużania rzęs jest jeszcze czystość akcesoriów. To właśnie na nią przede wszystkim stawia się w profesjonalnych gabinetach. Jak zauważa Dominika z Secret Avenue, praca w sterylnych warunkach to absolutna podstawa w każdej dziedzinie kosmetyki. Co ważne, mowa tu nie tylko o przeprowadzaniu zabiegu w jednorazowych rękawiczkach, ale i o używaniu odpowiednich artykułów.

- Używamy artykułów jednorazowego użytku, takich jak płatki, aplikatory czy szczoteczki. To przez nie najczęściej przenosi się wiele chorób. Każda stylistka po zakończonym zabiegu powinna dać swojej klientce szczoteczkę, której używała w trakcie aplikacji – mówi Dominika. W stylizacji rzęs używa się oczywiście też produktów wielorazowego użytku, takich jak pęsety, nożyczki czy lusterka stomatologiczne, które są dezynfekowane.

- Każdego dnia również sterylizujemy produkty ze stali nierdzewnej, żeby mieć pewność, że oko naszej klientki jest u nas całkowicie bezpieczne – dodaje stylistka.

Jak widać, w profesjonalnym gabinecie przedłużanie rzęs jest jak najbardziej bezpieczne, a nawet jeśli droższe, należy pamiętać o jednym – zdrowie oczu jest naprawdę bezcenne.