Przeszczep włosów jest jedyną metodą, która pozwala odzyskać piękne i gęste włosy wówczas, gdy inne sposoby leczenia łysienia zawiodły. Warunkiem do tego, by był on możliwy, jest to, by w miejscu biorczym było wystarczająco materiału do pobrania. Większość Pacjentów jest bardzo zadowolona z przeszczepów typu FUE i deklaruje, że zdecydowałaby się na zabieg ponownie. Dowiedz się, co warto wiedzieć na temat tej techniki przeszczepiania włosów.

 

Zalety metody FUE

Metoda FUE, czyli Follicular Unit Extraction ma wiele zalet. Wśród nich wymienia się to, że:

  • w przeciwieństwie do starszej metody (STRIP) nie pozostawia liniowej blizny,
  • można stosować ją nie tylko po to, by mieć gęste włosy na głowie, ale także po to, by mieć gęste i piękne brwi czy wyrównać ubytki w brodzie i wąsach,
  • metoda gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa oraz skuteczności,
  • można przeprowadzić nią przeszczep w okolicy, która jest pozbawiona owłosienia ze względu na poparzenie czy bliznę pooperacyjną.

Jakie jeszcze zalety ma przeszczep włosów? Efekty uzyskane dzięki tej metodzie to zdecydowanie mocna strona tego rodzaju zabiegu – są one trwałe, a skóra szybko się regeneruje. W ciągu jednej wizyty można przeszczepić do 3-4 tysięcy jednostek mieszkowych, co daje wynik w przybliżeniu około 10 tysięcy włosów. Przykładowe efekty przeszczepu włosów można znaleźć na przykład tutaj.

Przygotowanie do przeszczepu włosów

Podczas przygotowania do przeszczepu włosów konieczne jest odbycie konsultacji z trychologiem oraz wykonanie zleconego pakietu badań. Konieczne jest odstawienie wszystkich leków, które mogłyby powodować problemy z krzepliwością krwi, a także wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu.

W dniu operacji należy umyć włosy delikatnym szamponem. Najlepiej założyć też luźne ubranie lub takie, które będzie zapinane na guziki. Umożliwi to jego zdejmowanie bez narażania okolicy zabiegowej na drobne urazy i podrażnienia. Można zjeść śniadanie, ponieważ zabieg przeprowadzany jest wyłącznie w znieczuleniu miejscowym. Najlepiej przyjść na niego wypoczętym.

Jak przebiega zabieg przeszczepiania włosów?

W czasie przygotowania poprzedzającego zabieg wyznacza się okolice dawcze i biorcze oraz goli głowę, a następnie znieczula skórę. Podczas zabiegu lekarz delikatnie nacina skórę, a następnie wyjmuje jednostki mieszkowe, które mają zostać przeszczepione. Najczęściej pobiera je z części potylicznej, ale zasadniczo można wykorzystać do tego również np. brodę.

Przebieg zabiegu przeszczepu włosów
Przebieg zabiegu przeszczepu włosów

Pobrane mieszki dokładnie sprawdza się pod kątem uszkodzeń i innych niedoskonałości oraz w delikatny sposób przeszczepia w miejsce biorcze. Głowa zostaje zabezpieczona lekkim opatrunkiem i rozpoczyna się okres rekonwalescencji. Po zabiegu można nosić nieuciskające nakrycia głowy.

Co po przeszczepie włosów?

Włosy po przeszczepie włosów są całkowicie niewrażliwe na działanie androgenów i już na stałe pozostają w miejscu, w którym znalazły się za pomocą operacji. Trycholog po zabiegu formułuje szczegółowe zalecenia, a po przejściu wstępnego okresu gojenia można zastosować odpowiednio dobrane preparaty lub zabiegi, które przyspieszą wzrost włosów.

Tuż po zabiegu na głowie pojawią się niewielkie strupki, zaczerwienienie i być może obrzęk, które jednak ustępują w kolejnych dniach. Może wystąpić też mrowienie czy swędzenie, jednak okolicy zabiegowej nie wolno drapać, ani w żaden sposób podrażniać. Po przeszczepie pacjent może wyjść do domu, a do pracy wrócić nawet następnego dnia – pod warunkiem że nie jest to praca fizyczna. Po dwóch tygodniach trzeba wrócić do kliniki na wizytę kontrolną.

Przez co najmniej tydzień po przeszczepie nie powinno się uprawiać sportu, chodzić do sauny, ani spożywać alkoholu. Przez kilka tygodni przeszczepione włosy rosną, a w późniejszym okresie mogą wypadać. Nie należy się tego obawiać, ponieważ jest to całkowicie naturalna reakcja organizmu. Chociaż włosy wypadają, przeszczepione mieszki pozostają na swoim miejscu.

Ile kosztuje przeszczep włosów?

Ile może kosztować przeszczep włosów? Cena przeszczepienia jednego graftu to 10 zł. Żeby pozbyć się zakoli, trzeba przeszczepić ich około 1-1,5 tysiąca. W przypadku bardziej rozległych ognisk łysienia konieczne może być 2 do 4 tysięcy graftów. Znaczy to tyle, że koszt przeszczepu włosów wynosi najczęściej od 10 do 40 tysięcy złotych. W praktyce każdy zabieg wycenia się indywidualnie. Więcej o kosztach związanych z przeszczepem włosów znajdziecie w artykule dr Piotra Turkowskiego.

Efekty przeszczepów włosów metodą FUE

Na efekty czeka się około 6 miesięcy, natomiast po 12 można zobaczyć rezultat finalny. Później pozostają z nami właściwie na całe życie. Włosy po przeszczepie stają się gęste, mocne i piękne. Przede wszystkim są odporne na wypadanie związane z testosteronem oraz dihydrotestosteronem.

Już na krótko po zabiegu można dowolnie strzyc włosy lub nosić elementy ubioru, które pozwolą zakryć ogoloną głowę, jeżeli pacjent odczuwa taką potrzebę. Włosy jednak bardzo szybko rosną, zatem dla większości osób nie stanowi to większego problemu. Jeżeli jesteś zainteresowany przeszczepem włosów metodą FUE, wykonać ją może Dr Piotr Turkowski w Klinice Przeszczepu Włosów w Warszawie.