Niechirurgiczna korekta twarzy za pomocą metod Aptos, anatomia nosa i uszu, terapie łączone, ginekologia estetyczna – to wybrane tematy poruszone podczas Konferencji Master of Aptos 2023, jaka odbyła się 14 października 2023 r. w Hotelu Mariott w Warszawie. Wydarzenie połączone było z 10-leciem firmy Aesthetic Concept, podczas której świętowano dekadę udanej współpracy Aesthetic Concept z Aptos.

 

Różnorodność zastosowań nici liftingujących w medycynie estetycznej wzrasta z roku na rok. Doskonale pokazuje to choćby program minionej konferencji Master of Aptos 2023, który obejmował sesje poświęcone terapiom łączonym, strefie intymnej czy modelowaniu sylwetki. 

 

Twórca metod Aptos na Konferencji Master of Aptos 2023 w Polsce

Gościem specjalnym spotkania był chirurg plastyczny dr Marlen Sulamanidze, twórca nici Aptos, który wygłosił prelekcje m.in. na temat rozwoju marki Aptos czy wykorzystania nici w urologii estetycznej.

dr Marlen Sulamanidze
dr Marlen Sulamanidze

Wśród gości zagranicznych znaleźli się ponadto dr Kontanty Sulamanidze, współtwórca metod Aptos, dr Mariam Tsivtsivadze, Medical Advisor technik Aptos oraz dr Sabuhi Abilov, anatom, który podczas konferencji omówił anatomię twarzy oraz anatomię nosa i uszu.

Wśród wielu doświadczonych lekarzy, wyraźną reprezentację podczas konferencji Master of Aptos 2023 stanowiło młode pokolenie lekarzy, które już osiąga sukcesy i chętnie dzieli się swoim spojrzeniem na potrzeby pacjentów.

- Patrząc na ewolucję zabiegów w ostatniej dekadzie, widzimy, że zabiegi nićmi liftingującymi wykonywane są coraz częściej również przez młode pokolenie lekarzy. Lifting nićmi to rodzaj procedury, którą każdy może stosować w swojej praktyce, zarówno chirurg, jak i dermatolog. Jest to małoinwazyjna procedura pozwalająca osiągnąć oczekiwane efekty bez użycia skalpela – tłumaczył naszej redakcji dr Sabuhi Abilov.

Opinie dr Abilova potwierdza w rozmowie z Zatoką Piękna również dr Mariam Tsivtsivadze, Medical Advisor technik Aptos: - Metody Aptos są coraz chętniej wykorzystywane w gabinetach przez młode pokolenie lekarzy, ponieważ jest to stosunkowo nieskomplikowany zabieg. Jest wiele produktów, które dają nam możliwość realizacji efektów zabiegowych, a metody Aptos są jednymi z bardziej popularnych w zabiegach antyptosis. 

dr Mariam Tsivtsivadze
dr Mariam Tsivtsivadze

Metody Aptos okiem polskich lekarzy

Liczne wykłady podczas konferencji wygłosili również polscy specjaliści. Tematem prelekcji były zabiegi korekcji uszu i nosa, procedury ginekologii estetycznej, modelowania sylwetki oraz terapie łączone z portfolio Aesthetic Concept. Dopełnieniem wykładów były dyskusje ekspertów na temat potencjału zabiegów korekcji nosa i uszu w Polsce, ginekologii estetycznej i urologii w klinice czy modelowania ciała za pomocą nici liftingujących i opatentowanej formuły kwasu polimlekowego PDLLA. Głos zabrali m.in. dr Bożena Jendrysik, dr Włodzimierz Rosiński, dr Marzena Grad, dr Bartłomiej Sobolewski, dr Ewa Rybicka, dr Iwona Karaszewska, dr Ilona Osadowska, dr Martyna Buchalska, dr Iwona Gołębiowska, dr Martyna Sikora, dr Mateusz Kamiński, dr Michał Janiszewski, dr n.med. Marcin Nylec, prof. Yurij Titovets  czy dr Michał Kaniowski.

Omówiono także potencjały marki kosmetycznej Noon Aesthetics oraz Toskani w kontekście dbania o prawidłową jakość skóry i zapobiegania starzeniu. Zwrócono również uwagę na prawidłowe nawyki pielęgnacyjne, systematyczność i umiejętność łączenia kosmetycznych terapii pielęgnacyjnych z udziałem substancji aktywnych z technologiami laserowymi. Swoimi doświadczeniami podzieliła się dr Agnieszka Lew – Mirska, dr Dmytro Ishchuk oraz dr n.med. Jerzy Berbecki.

dr n.med. Jerzy Berbecki
dr n.med. Jerzy Berbecki

Bardzo ciekawe wskazówki dla słuchaczy miała dr Iwona Gołębiowska. Zauważyła, że często popełnianych jest wiele błędów, już na etapie konsultacji pacjenta. Poświęca mu się za mało uwagi na wytłumaczenie zachodzących na jego skórze zmian, bez użycia trudnych zwrotów medycznych. - A prawidłowa komunikacja z pacjentem, to podstawa zaufania, zrozumienia i satysfakcji zabiegowej. Dobór terapii nie może odbywać się doraźnie, konieczne jest holistyczne podejście, uwzględniające cały przebieg procesu starzenia z propozycją przeciwdziałania nie tylko na teraz, ale na najbliższe miesiące i lata. Naturalny efekt odmłodzenia można uzyskać przemyślaną i systematyczną pracą z pacjentem, zachowując także właściwą kolejność wg opracowanego i zaakceptowanego z pacjentem planu terapeutycznego. A do tego niezbędna jest prawidłowa komunikacja z pacjentem. – podkreśliła dr Iwona Gołębiowska, praktyk i nauczyciel w szkole medycyny estetycznej.

Bardzo pomocne w tym względzie są także nowoczesne narzędzia do obrazowania 3D i analizy stanu skóry pacjenta wraz z raportem dermatologicznym i możliwością przedstawienia symulacji zabiegowych. Na żywo zademonstrowała działanie systemu 3D Lifeviz Mini Pro reprezentantka francuskiej firmy Quantificare – Ulduz Faradova.

Lekarze
dr Michał Janiszewski, dr Mateusz Kamiński, dr n.med. Marcin Nylec, dr Martyna Sikora,

Korzystając z okazji, że na sali znajdowali się znamienici chirurdzy plastyczni, bazując na merytorycznych argumentach, wyjaśniono poza wszelką wątpliwością, że korzystanie przez pacjentów z zabiegów z użyciem nici Aptos, nie stanowi przeciwwskazania dla planowanego w przyszłości liftingu operacyjnego.

Głos zabrał chirurg plastyczny dr Konstanty Sulamanidze: - Sam jestem chirurgiem plastycznym i mam pacjentów zarówno na małoinwazyjne zabiegi z użyciem naszych nici, jak i na klasyczne zabiegi operacyjne. Posługiwanie się różnymi metodami pozwala mi na dobranie właściwej procedury dla pacjentów w każdym wieku, także tych młodszych lub obciążonych zdrowotnie. Zawsze mam na względzie bezpieczeństwo pacjenta. Mam pacjentów dojrzałych zdecydowanych od razu na face lifting, ale mam też pacjentów, którzy po wielu latach zakładania nici, podejmują tę decyzję, bo nadmiar skóry nie pozwala osiągnąć optymalnego rezultatu nićmi. Jeśli były zastosowane uprzednio nici stałe, to sprawdzam wówczas ich aktualną zdolność dźwigania tkanek i albo podciągam nić i mocuję w nowym położeniu, dla wzmocnienia efektu lub całkowicie ją usuwam, jeśli nie pełni już swojej roli, ale nie jest to konieczne. W przypadku uprzedniego zastosowania nici wchłanialnych, przeważnie czekam z interwencją dwa lata, bo szkoda mi psuć rezultat od nici Aptos. Ale w żadnym wypadku nie ma przeciwwskazania, aby lifting metodą chirurgiczną bez przeszkód wykonać. Jest to ściśle powiązane z materiałem z jakiego zbudowane są same nici, a mianowicie kwasu polimlekowego i kaprolaktonu i ich dwuletniego procesu bioresorpcji, który nie tworzy nadmiernej tkanki włóknistej. Przeciwnie, oba składniki chemiczne są silnymi stymulatorami kolagenu typu I, który odpowiada za gęstość skóry, tak ważną w procesie anty-ageing. Inny profil resorpcji, a tym samym powinowactwo do zwłóknień, o czym stanowią liczne badania naukowe, wykazuje polidioksanon, chętnie stosowany przez koreańskie zamienniki. 

dr Bożena Jendrysik
dr Bożena Jendrysik

Tezę tę podtrzymali także doświadczeni trenerzy i eksperci, jak np. dr Bożena Jendrysik, której zdarza się wykonywać zabiegi medycyny estetycznej u pacjentów, którzy mieli wcześniej w innych gabinetach aplikowane nici na bazie PDO i rzeczywiście nawet podskórne przejście kaniulą jest wówczas utrudnione. Zwrócono także uwagę na konieczność dzielenia się wiedzą pomiędzy lekarzami różnych specjalizacji, nawet jeśli nie zamierzają oni danych procedur wykonywać, bo to pozwala bezpiecznie dobierać zabiegi, które ze sobą nie kolidują i jednocześnie chroni przed wprowadzaniem pacjentów w błąd. Dlatego Aesthetic Concept wystosowało do lekarzy chirurgów plastycznych otwarte zaproszenie do udziału w szkoleniach Aptos, w celach poznawczych, oddając do dyspozycji trenera technik Aptos, chirurga plastycznego dr Tadeusza Witwickiego.

Wymiana doświadczeń polskich ekspertów na temat stosowania metod Aptos jest cenna dla lekarzy z kilku powodów. - Wymiana myśli czy obserwacja, jak inni koledzy rozwiązują problem technicznie, jest warty poświęcenia czasu i uwagi. Często mamy jakiś problem i nie wiemy, jak go rozwiązać. Okazuje się, że ktoś inny robi to w prosty sposób. To rozwija nasz warsztat i pozwala nam lepiej, szybciej i łatwiej rozwiązać niektóre problemy i efektywnie pomóc pacjentowi. Na tym polega postęp. Najpierw musimy opanować jakieś podstawy, a następnie każdy szuka swojej drogi i jeżeli ona mu się sprawdza, może się nią dzielić z innymi – skomentował dla Zatoki Piękna dr n. med. Tadeusz Witwicki chirurg plastyczny.

Konferencja zaczęła się od wspomnienia historii Aptos, ale zakończyła się Premierą nici w technologii Namica, trzymając gości w napięciu do ostatniej chwili. Firma Aptos jak zwykle nie zawiodła, od ponad 25 lat kładąc nacisk na rozwój i stale zostawiając konkurencję w tyle. Nowa linia, której nazwa pochodzi od gruzińskiego słowa "Nami czyli rosa" to kwintesencja aktualnego trendu biostymulacji, dbałości o przywrócenie prawidłowych parametrów skóry, jej zagęszczenia, poprawy sprężystości oraz nawilżenia. Dzieje się tak za sprawą dwóch stymulatorów tkankowych: kwasu polimlekowego i kaprolaktonu oraz kapsułkowanego kwasu hialuronowego w trzech cząsteczkach Micro, SubMicro i Nano, który stopniowo uwalniany, wydłuża działanie kwasu do roku od implantacji. Pełny rezultat zabiegowy, to nie tylko przebudowa skóry i przeciwdziałanie starzeniu, ale także lifting tkanek, który utrzymuje się około dwóch lat. Gratulujemy sukcesów i życzymy kolejnych kreatywnych pomysłów.  

Oglądaj galerię zdjęć

 
 

Renata Frączek kobietą X-lecia

Finałem październikowej konferencji była gala jubileuszowa. 10-lecie Aesthetic Concept było zarazem okazją do celebrowania 10 lat współpracy Aesthetic Concept z Aptos, które świętowano wraz z lekarzami oraz zaproszonymi gośćmi. Punktem kulminacyjnym było rozdanie statuetek w kategoriach Pasja Wiedza i Doświadczenie, Młode talenty, Osobowość oraz Zaufanie - Gabinety Partnerskie. Podczas gali nagrodę Kobieta X–lecia od samego dr Marlena Sulamanidze otrzymała Renata Frączek, prezes Aesthetic Concept.

Renata Frączek, prezes Aesthetic Concept
Renata Frączek, prezes Aesthetic Concept i dr Marlen Sulamanidze

- Wspomnienia ciągle wracają. Wspaniała Konferencja Master Of Aptos i 10-lecie Aesthetic Concept, wiele podsumowań i wzruszeń. Dziękuję wszystkim za słowa uznania i prezenty oraz niespodziankę od mojego zespołu Aesthetic Concept. Ten moment zawsze pozostanie w moim sercu. Dziękuję gościom zagranicznym oraz polskim ekspertom za podzielenie się ich doświadczeniem oraz wszystkim klientom za współpracę i tak liczne przybycie – powiedziała po zakończonej konferencji Renata Frączek, prezes Aesthetic Concept.

Jubileusz 10-lecia firmy Aesthetic Concept był też okazją do podsumowania współpracy z Aptos. Jak dekadę wspólnych działań ocenił dr Marlen Sulamanidze, twórca metod Aptos?

- Kiedy przyjechałem tu po raz pierwszy, Renata dopiero otworzyła własną firmę i zaczynała wszystko od podstaw. Ale za każdym kolejnym razem, gdy tu przyjeżdżałem ja czy moi synowie, widzieliśmy, że ta firma stabilnie się rozwija. Widzieliście dzisiaj, że Renata samodzielnie prowadziła całą tę konferencję naukową, była jak lekarz, wszystko rozumiała, mówiła wszystko, co było potrzebne. Znając biznes i znając już zawiłości medycyny, idzie do przodu i z sukcesem rozwija swoją firmę. – powiedział Zatoce Piękna dr Marlen Sulamanidze.

dr Konstanty Sulamanidze
dr Konstanty Sulamanidze

Równie optymistycznie wypowiedział się jego syn, również chirurg plastyczny i współtwórca metod Aptos dr Konstanty Sulamanidze. - Istotą naszej współpracy jest nie tylko dystrybucja produktów Aptos, ale też edukacja środowiska na temat metod ich stosowania, tak abyśmy mogli przekazać nasze rozwiązania we właściwe ręce, a pacjenci mogli cieszyć się z rezultatu zabiegowego. Oznacza to, że potrzebne są wielopoziomowe, regularne szkolenia. Dlatego bardzo dużo czasu i wysiłku inwestujemy w szkolenie lekarzy, aby mieć pewność, że nici trafią tylko w wyszkolone ręce profesjonalistów. A profesjonalizm Aesthetic Concept przyniósł  ten sukces, który dziś świętujemy w Polsce – podsumował w rozmowie z naszą redakcją.

W trakcie uroczystej gali nagrodzono kilkunastu lekarzy oraz sześć klinik. 

Poznaj laureatów!

1. Młode talenty

Dr Kamińska Monika
Dr Krystian Jakub
Dr Kamiński Mateusz

2. Osobowość

Dr Jendrysik Bożena 

3. Pasja, Wiedza, Doświadczenie 

Dr Jendrysik Bożena
Dr Osadowska Ilona
Dr Grad Marzena
Dr Kaniowski Michał
Dr n.med. Nylec Marcin
Dr n.med. Zawodny Piotr
Dr Rybicka Ewa
Dr Rosiński Włodzimierz
Dr Gołębiowska Iwona
Dr Buchalska Martyna

4. Zaufanie - Gabinety Partnerskie

IK Clinic
Veno-Med
Kaniowscy Clinic
Klinika Pawlikowski
Klinika La Perla
IP CLINIQ Instytut Piękna

5. Kobieta 10-lecia

Frączek Renata  

 

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Zatoka Piękna. 

Raz jeszcze życzymy Aesthetic Concept i firmie Aptos kolejnych lat sukcesów!

Renata Frączek i Dmitrij Gabczenko
Renata Frączek i Dmitrij Gabczenko

Materiał powstał we współpracy z Aesthetic Concept

Zdjęcia: Aesthetic Concept