Wszechobecne schody, czy to w blokach mieszkalnych, czy w miejscach publicznych i w środkach komunikacji publicznej, a do tego niedostosowane, wąskie chodniki z nierówną nawierzchnią – to główny powód, dla którego wiele osób niepełnosprawnych wciąż siedzi zamkniętych w czterech ścianach lub jest nimi bardzo ograniczany. Istnieją jednak sposoby, by funkcjonowanie w przestrzeni publicznej mocno im ułatwić. 

 

Życie z niepełnosprawnością stanowi ogromne wyzwanie, jednak wraz z rozwojem udogodnień dla pacjentów staje się ono prostsze. Mowa nie tylko o sprzęcie rehabilitacyjnym czy wózkach elektrycznych, ale i o wielu innych, ułatwiających choćby przemieszczanie się w budynku mieszkalnym oraz w miejscach publicznych. Przykład? Schodołazy gąsienicowe do wózka inwalidzkiego czy do wózków spacerowych.

Jednym z największych utrudnień w życiu na wózku inwalidzkim są kłopoty z poruszaniem się po miejscach publicznych, a niekiedy nawet opuszczenie własnego mieszkania. Przeszkadzają w tym schody, których osoba poruszająca się na wózku nie pokona w pojedynkę. Gdy mieszka się w bloku na wyższym piętrze lub potrzebuje odwiedzić ważny urząd, w którym wciąż brakuje windy, trudno poruszać się nawet ze wsparciem bliskiej osoby. Usunięcie barier architektonicznych w starszym budownictwie nie jest niestety takie proste, jednak wspomniane już schodołazy osobowe gąsienicowe ułatwiają ich pokonanie.

Czym jest schodołaz gąsienicowy do wózka inwalidzkiego? To urządzenie do transportu osób niepełnosprawnych ze schodów, pozwalające pokonywać zakręty, wyposażone w liczne udogodnienia, np. hamulec czy rączki wykończone antypoślizgowym materiałem. Transporter schodowy można dostosować do potrzeb, wybierając np. schodołaz gąsienicowy z rampami, schodołaz gąsienicowy do wózków spacerowych, schodołaz gąsienicowy krzesełkowy bądź schodołaz z podpięciem do wózka – każdy z nich można znaleźć na stronie www.prolifter.pl.

Schodołazy gąsienicowe to niewątpliwie ogromne ułatwienie, z którego można korzystać tak w blokach mieszkalnych, jak i w urzędach, szkołach, aptekach, a także w drodze do przychodni medycznej czy do placówki kulturalnej. Transportem schodowy jest nie tylko bardzo innowacyjnym, designerskim rozwiązaniem, a przede wszystkim jest wyjściem naprzeciw nie tylko osobom niepełnosprawnym, ale również ich opiekunom, ponoszącym trud w opiece i asyście.