12 lutego w hotelu Raffles Europejski w Warszawie miała miejsce premiera nowego urządzenia do fototermostymulacji materiałów autologicznych. Firma Revisage zaprezentowała technologię kilkudziesięciu lekarzom z Polski. W trakcie spotkania twórca technologii dr Hernan Pinto szczegółowo przedstawił aktualne doniesienia naukowe na temat osocza bogatopłytkowego oraz autologicznych egzmsomów oraz wyjaśnił, na czym polega fototermostymulacja i jakie ma zastosowanie w aktywacji materiałów autologicznych.

 

- Dzisiaj zaprosiliśmy lekarzy medycyny estetycznej z całej Polski na premierę nowego urządzenia, nowej technologii w medycynie regeneracyjnej. Jest to urządzenie, które uzupełnia nie tylko naszą ofertę, ale również ofertę gabinetów medycyny estetycznej, które wykorzystują zabiegi regeneracyjne w swojej praktyce - powiedział Zatoce Piękna Mariusz Dziubiński, CEO Revisage.

 

Oglądaj naszą relację!

 

Film ma charakter informacyjny, wykonany został zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 kwietnia 2022 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. poz. 974). Ulotki oraz szczegółowe informacje dotyczące prezentowanych treści (m. in. preparatów, technologii i urządzeń), dostępne są u podmiotu przedstawiającego informacje w filmie.

Minione spotkanie poprowadził sam twórca nowej technologii do fototermostymulacji, dr Hernan Pinto, który podczas prezentacji odniósł się do aktualnych doniesień naukowych na temat osocza bogatopłytkowego i autologicznych egzosomów.

 

Nowe urządzenie do fototermostymulacji

Fototermostymulacja łączy światło i temperaturę w aktywacji materiałów autologicznych. Pozyskany za pomocą nowego urządzenia autologiczny materiał nowej generacji jest efektem aktywacji fototermicznej osocza bogatopłytkowego. Urządzenie pozwala uzyskać materiał z 3-krotnie większym stężeniem czynników wzrostu i mniejszą ilością cytokin prozapalnych. Oprócz poprawy wydajności płytek krwi zapewnia ona ponadto redukcję bólu podczas zabiegu. Więcej o technologii opowiedział nam dr Hernan Pinto.

- Światło działa bezpośrednio na struktury zwane chromoforami. Istnieją różne rodzaje chromoforów i każdy z nich reaguje w określony sposób, dostarczając pod koniec tego procesu korzyści, które są mierzalne i widoczne. Temperatura wpływa bezpośrednio na wszystkie komórki, płytki krwi są bardzo wrażliwe na niską temperaturę, a komórki są podatne na ciepło. Dlatego też różne protokoły korzystają z różnych temperatur i rodzajów światła - tłumaczył Zatoce Piękna dr Hernan Pinto, właściciel firmy prowadzącej badania kliniczne Biomedical Research Institute, twórca technologii MCT.

Jak wyjaśniał specjalista, istnieją trzy typy protokołów. - Pierwszy nazywa się protokół plazmy i jest udoskonaleniem terapii PRP. PRP jest bezpośrednio stymulowane czerwonym światłem i chłodem, dzięki czemu uzyskujemy o wiele więcej czynnika wzrostu i energii uwolnionej z ATP. Kolejny protokół dotyczy komórek SVF (stromalnej frakcji naczyniowej), które stymulujemy w podobny sposób światłem, ale bez niskiej temperatury. Trzeci program obejmuje egzosomy i umożliwia komórkom oraz płytkom krwi uwolnienie czynniku wzrostu. W tym przypadku korzystamy z innego, niebieskiego światła w temperaturze 37 stopni - powiedział nam dr Hernan Pinto.

 

Fototermostymulacja w medycynie regeneracyjnej

Jak podkreślił twórca nowego urządzenia, przeprowadzane w ten sposób zabiegi są bardziej wydajne, ponieważ przynoszą szybsze rezultaty, na czym korzystają również pacjenci. Ważne z punktu widzenia zarówno lekarzy, jak i pacjentów są także mniejsze dolegliwości bólowe. To właśnie do nich odniósł się jeden z obecnych na spotkaniu lekarzy. Dlaczego preparat pozyskiwany z pomocą nowego urządzenia zwiększa komfort zabiegu i w jakich wskazaniach jest stosowany?

- Pacjenci zgłaszają mniejsze dolegliwości bólowe podczas podawania tego preparatu, a wynika to z tego powodu, że mamy po pierwsze dużo chłodniejsze osocze, obniżona temperatura jest do 4 stopni, a po drugie ono jest rzadsze, więc łatwiej jest je podawać. Medycyna regeneracyjna, leczenie blizn, leczenie łysienia, szczególnie leczenie łysienia androgenowego - wszystkie te, w których chcemy uzyskać poprawę jakości i regenerację tkanek - mówił Zatoce Piękna dr n. med. Marcin Wiśniowski, specjalista chirurgii ogólnej i transplantologii klinicznej, właściciel kliniki kliniki Dr Wiśniowski Chirurgia i Medycyna Estetyczna.

Preparat pozyskiwany za pomocą nowego urządzenia z portfolio firmy Revisage pozwala wzmocnić potencjał medycyny regeneracyjnej. Poprawa wydajności komórek i płytek krwi przekłada się na lepsze efekty estetyczne odmładzania skóry i regeneracji tkanek. Samo urządzenie zapewnia z kolei szeroki zakres temperatur oraz różne długości fal, przy czym konkretne protokoły są obsługiwane za jednym dotknięciem. Możliwości urządzenia znają już coraz liczniejsi lekarze, którzy doceniają je za większą efektywność zabiegów.

- Fototermostymulację wykorzystuję przy zabiegach, które poprawiają jakość skóry, również przy wypadaniu włosów, a także jeżeli chcę zredukować blizny różnego rodzaju. Ta technologia pozwala mi zwiększyć efektywność zabiegów, czyli pobudzić tkankę autologiczną, tkankę, którą pozyskuję od pacjenta, na przykład osocze bogatopłytkowe, do lepszej regeneracji - potwierdziła w rozmowie z Zatoką Piękna jedna z obecnych na spotkaniu ekspertek, dr n. med. Aleksandra Rymsza, specjalista dermatolog z kliniki Dr Szczyt Chirurgia Plastyczna.

Materiał powstał we współpracy z Revisage