Jak zauważa nasz rozmówca, największym problemem naszych czasów jest stres, który towarzyszy nam codziennie w nadmiarze. Oznacza to, że nie dajemy swojemu organizmowi żadnych szans na odnowę.  I w tym momencie przychodzi z pomocą filozofia holistyczna i... aromaterapia, bo dzięki niej jesteśmy w ciągu 3 minut zmienić nasz stan psychiczny i przestawić organizm z trybu zagrożenia na tryb relaksu, rozluźnienia, wyciszenia. Specjalnie dla Zatoki Piękna Ewelina Araszkiewicz porozmawiała na ten temat z Arkadiuszem Dawidowskim - dyrektorem zarządzającym marką Aromatherapy Associates w Polsce.

 

Podejście holistyczne opiera się na założeniu, że dla zdrowia danej jednostki, znaczenie ma nie tylko kondycja fizyczna organizmu. Na równi z ciałem istotny jest umysł, emocje, a także duchowość. Utrzymanie takiej równowagi nie jest łatwe. Wystarczy, że w jednym obszarze pojawią się trudności, a po kolei zaczynają szwankować pozostałe. Wobec tego wspieranie w sposób integralny naszego organizmu nie może opierać się jedynie na zwalczaniu symptomów, a na odnalezieniu przyczyn gorszego samopoczucia. A one wcale nie muszą być oczywiste.

Filozofia holistyczna to podejście, które można stosować, nie tylko dbając o własne zdrowie. Wprowadzając markę Aromatherapy Associates do oferty Quadrille Spa zależało nam na tym, aby zadbać o sferę emocjonalną i duchową odwiedzających nas gości. Czy jest to możliwe w kontekście zabiegów i oferty, jaką udało nam się skomponować w Quadrille Spa? Oczywiście! Pozwólcie Państwo, że razem z Arkadiuszem Dawidowskim - dyrektorem zarządzającym marką Aromatherapy Associates w Polsce przybliżymy filozofię tej marki.

Ewelina Araszkiewicz, Quadrille SPA: Na rynku kosmetycznym jest wiele prężnie rozwijających się marek kosmetyków, które czerpią z tego, co najlepsze w naturze lub opracowują wysokiej klasy dermatologiczne receptury. Czym marka Aromatherapy Associates wyróżnia się spośród innych dostępnych na rynku kosmetycznym?

Arkadiusz Dawidowski: Chyba tym, że nie jesteśmy typową firmą kosmetyczną, choć funkcjonujemy w tej branży. Jesteśmy marką terapeutyczną, która oddziałuje na stan psychiczny i fizyczny człowieka przez zapach. W tym celu tworzymy odpowiednie mieszanki olejków esencjonalnych i wykorzystujemy drzemiącą w nich moc, aby poprawić nasze samopoczucie i tym samym wpłynąć na zdrowie umysłu, ciała i skóry. Wszyscy bowiem doskonale wiemy, że największym problemem naszych czasów jest stres, który towarzyszy nam codziennie w nadmiarze. I tak naprawdę on rujnuje nasze zdrowie psychiczne i fizyczne oraz wpływa na to jak szybko starzej się nasz skóra. Stres przestawia bowiem nasze ciało w stan walki i ucieczki, w którym to nasz organizm nie regeneruje się tylko stara się ochronić nas przed niebezpieczeństwem. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że w tym stanie jesteśmy praktycznie cały czas.

Oznacza to, że nie dajemy swojemu organizmowi żadnych szans na odnowę. I w tym momencie przychodzi z pomocą aromaterapia, bo dzięki niej jesteśmy w ciągu 3 minut zmienić nasz stan psychiczny i przestawić organizm z trybu zagrożenia na tryb relaksu, rozluźnienia, wyciszenia. Co więcej, dzięki odpowiedniej mieszance olejków esencjonalnych możemy działać nie tylko odprężająco, ale możemy też wspierać organizm w dojściu do zdrowia lub pomagać w różnych potrzebach emocjonalnych. 

Revive. Aromatherapy associates
Revive. Aromatherapy associates

Jakie produkty najczęściej wybierane są przez Państwa klientów? Produkty, które zasłużyły na miano kultowych, a może takie, które to Pan wybiera najczęściej do własnego użytku i jest Pan przekonany o ich jakości i skuteczności?

Będzie trudno mi wybrać, bo korzystam z różnych mieszanek w zależności, w jakim momencie życia się znajduję lub jakiego wsparcia potrzebuję. Jest jednak kilka takich bez których już nie wyobrażam sobie życia. Pierwsza to mieszanka Deep Relax, najczęściej wybierana na całym świecie. Dzięki temu, że zawiera m.in. wetiwerę to działa jak tabletka na sen. Z tym że jest bezpieczniejsza dla organizmu od tego co oferuje się nam w aptekach (śmiech). Druga mieszanka to Revive z orzeźwiającym grejpfrutem, pobudzającym krążenie rozmarynem i pozytywną dla umysłu jagodą jałowca. Od tej kompozycji zawartej olejku zaczynam dzień pod prysznicem. W ciągu dnia natomiast sięgam po De-Stress Mind, który zawiera uspokajający umysł kadzidłowiec oraz pozwala skupić myśli. Natomiast od jesieni do wiosny zawsze mam w kieszeni lub przy łóżku mieszankę Support Breathe. Dzięki połączeniu olejków eterycznych z łagodzącego eukaliptusa, orzeźwiającego drzewa herbacianego i czystej sosny tworzy kojący aromat, który pomaga mi na zatoki i poprawia oddychanie.

Zapachy to jednak nie tylko piękne i drogie flakony perfum, to również zdrowotne właściwości olejków eterycznych stosowanych w aromaterapii. Jak wygląda proces dobierania olejków wonnych do produktów Aromatherapy Associates?

Tym zajmuje się w firmie główny mistrz aromaterapii Luke Taylor, który jest uczniem naszej założycielki Geralidne Howard. To on wybiera osobiście każdy olejek esencjonalny pod kątem jego działania terapeutycznego. Ważne jest też pochodzenie każdej esencji. Olejek musi być 100% czysty i zostać wytworzony z takich roślin, które nie rosły w zanieczyszczonym środowisku. Co więcej nie mogą to być uprawy, które szkodzą naturze lub człowiekowi. Dlatego nasza marka jako jedna z nielicznych firm kosmetycznych posiada certyfikat B Corp, który gwarantuje, że w całym procesie produkcji z troską traktowaliśmy otaczające nas środowisko i planetę. W 2023 roku otrzymaliśmy też certyfikat Leaping Bunny (skaczący króliczek), który potwierdza, że żaden ze składników użytych do produkcji nie był testowany na zwierzętach. Jest to jedyny międzynarodowy symbol, który zapewnia przestrzeganie najsurowszych standardów dotyczących wykorzystywania zwierząt do testów. Dlatego na polskim rynku niewiele jest takich produktów.

De-Stress. Aromatherapy associates
De-Stress. Aromatherapy associates

Dzisiaj aromaterapia przeżywa kolejny rozkwit. Coraz częściej wracamy do medycyny naturalnej i zielarstwa, chętnie stosujemy inhalacje z olejków eterycznych, masaże, kąpiele wonne oraz kompresy. Jakie przypadłości możemy wspierać stosując produkty Aromatherapy Associates?

Praktycznie wszystkie związane z naszymi stanami emocjonalnymi takimi jak: niepokój, rozdrażnienie, natłok myśli, problemy z zaśnięciem, brak pozytywnego nastawienia… Aromaterapia dobrze też wpływa na fizyczną stronę naszego ciała i może być pomocna w alergiach sezonowych, przeziębieniach, wzmacniać odporność, bólach głowy czy w stanach napięcia przedmiesiączkowego lub okresach przed i po menopauzalnych. Okazuje się też, że odpowiednie mieszanki olejków esencjonalnych wpływają też nawilżająco i odmładzająco na skórę, a także, co nie każdy wie, wcale nie zatykają porów, co więcej mają zdolność oczyszczania skóry i przywracania jej zdrowego wyglądu. Zatem jestem pewien, że każdemu aromaterapia przyniesie korzyści oraz pomoże w odzyskaniu dobrostanu.

 

Dziękuję za rozmowę!

Przychodzi taki czas, gdy zaczynamy odczuwać potrzebę przerwy, zatrzymania się. Pomimo iż mamy do dyspozycji urlop – raz, dwa razy do roku, wolne święta i weekendy, często okazuje się, że to za mało, że trzeba czegoś jeszcze. I tu pojawia się wiele rozwiązań takich jak siłownia, bieganie, wędkowanie czy zakupy, które mimo wszystko czasem nie pomagają. W celu odzyskania pełnej równowagi zapraszamy na rytuały Aromatherapy Associates oraz po produkty dedykowane do pielęgnacji domowej.

Artykuł powstał w ramach cyklu #przyjemnezpożytecznym we współpracy z Quadrille SPA & Aromatherapy Associates.

Autorką tekstu jest Ewelina Araszkiewicz.

mgr Ewelina Araszkiewicz

Spa & Wellness Operation Manager, dyplomowany kosmetolog, terapeuta Kobido i Zoga Face.

Ponad 14 lat doświadczenia w pracy w branży beauty. Absolwentka studiów z zakresu kosmetologii oraz magister turystyki uzdrowiskowej Spa & Wellness. Słuchaczka licznych kursów, podyplomowych studiów o specjalności pedagogika oraz zarządzanie podmiotami leczniczymi.

Więcej