Coraz więcej osób boryka się z przebarwieniami, które nieestetycznie się prezentują i wzbudzają szereg kompleksów. Mogą powstawać wskutek różnorodnych chorób, nadmiernej ekspozycji skóry na słońce, starzenia się cery itp. Skuteczna walka z tymi zmianami nie jest łatwa, dlatego już teraz warto dowiedzieć się, jakie kosmetyki są polecane przez specjalistów! Co może nam pomóc? Jak zwalczyć przebarwienia?

 

Kosmetyki na przebarwienia

Przebarwienia mogą dotyczyć każdego z nas, bez względu na wiek. Jak zwalczyć problematyczne przebarwienia? W tej sytuacji ogromne znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja, która powinna bazować na sprawdzonych preparatach. Na szczęście oferta producentów jest niezwykle szeroka, co daje nam wiele możliwości. Wybierając kosmetyki na przebarwienia, trzeba mieć na uwadze rodzaj cery, pożądane efekty i własne potrzeby.

Warto zauważyć, że przebarwienia na twarzy wiążą się z brunatnym barwnikiem skóry. Komórki produkujące melaniną stają się za bardzo aktywne, przez co widoczne są zmiany skórne. Proces syntezy melaniny jest złożony i nawet niewielkie zaburzenia mogą prowadzić do problemów.

Przyczyny przebarwień skórnych

Faktem jest, że przebarwienia na skórze mają różne przyczyny. Zazwyczaj dotyczą one:

  • Chorób - niedobory witamin, choroby wątroby, nadczynność tarczycy
  • Zmian hormonalnych - menopauza, ciąża, stosowanie antykoncepcji hormonalnej
  • Przyjmowanych lekarstw - np. leki przeciwdepresyjne, antybiotyki, przeciwbólowe
  • Predyspozycji genetycznych - jeśli w rodzinie występują podobne problemy, mamy większe szanse na pojawienie się ich także u siebie

Okazuje się, że częstym schorzeniem są przebarwienia potrądzikowe. To zmiany pozapalne, które mogą powstać wskutek chorób skórnych (np. łuszczyca). Pojawienie się przebarwień może także wiązać się z promieniowaniem słonecznych. Piegi są często widoczne u osób z jasną karnacją cery.

Działania profilaktyczne

Profilaktyka w tej sytuacji to podstawa. Znacznie łatwiej jest zapobiegać powstawaniu przebarwień niż je usuwać. Pamiętajmy zatem o skutecznej ochronie przeciwsłonecznej, stosując odpowiednie filtry. Szczególnie narażone są osoby starsze, kobiety w ciąży i osoby z jasną karnacją - konieczne jest regularne stosowanie kremów ochronnych. Skuteczny preparat ma za zadanie chronić nas przed pojawieniem się przebarwień na skórze. Ponadto niweluje ryzyko suchości i szorstkości skóry, z którą mamy do czynienia poprzez nadmierne kąpiele słoneczne.

Jak pozbyć się przebarwień?

Jak efektywnie usunąć przebarwienia na twarzy? Bardzo często można przyspieszyć cofanie się przebarwień, wybierając odpowiednie kremy o działaniu złuszczającym i wybielającym przebarwienia. Jeśli zmiany są dosyć intensywne, zazwyczaj korzystamy z profesjonalnych zabiegów w gabinecie dermatologicznym.

Kremy na przebarwienia powinny posiadać w składzie kwas azelainowy. Pozwala on zmniejszyć aktywność komórek produkujących melaninę. Znajduje się także w znanych lekach na trądzik, wykazując działanie złuszczające i rozjaśniające zmiany skórne. Serum z kwasem azelainowym powinniśmy stosować regularnie, najlepiej przez kilka tygodni.