Redukcja przebarwień skóry bywa ogromnym wyzwaniem, a wyrównanie kolorytu skóry nierzadko staje się długotrwałym procesem. Dzięki nowym preparatom i technologiom staje się to jednak znacznie łatwiejsze. Drogę do wymarzonej skóry o jednolitym kolorycie bez przebarwień pozwala skrócić teraz kolejna nowość – cysteamina, a konkretniej nowy preparat Cysteamine HSA Pigment & Tone Corrector. 


Przez długi czas w walce z przebarwieniami, m.in. posłonecznymi i pozapalnymi, zdawano się na pomoc przeznaczonych do tego kosmetyków czy peelingów złuszczających w gabinetach kosmetycznych. Z czasem to niełatwe zadanie umożliwiły też nowe technologie, w tym laserowe czy urządzenia do mezoterapii mikroigłowej. Po wielu latach doświadczeń wiadomo już, że najlepsze efekty przynosi łączenie sumiennej pielęgnacji domowej oraz zabiegów kosmetycznych czy estetycznych. Umożliwiają to preparaty ze składnikami aktywnymi, które skutecznie rozjaśniają przebarwienia o różnej etiologii. Przykład? Cysteamine HSA Pigment & Tone Corrector firmy Senté, czyli krem nowej generacji na bazie cysteaminy - substancji rozjaśniającej skórę, stosowanej w leczeniu zaburzeń hiperpigmentacyjnych.

Sente Cysteamine
Sente Cysteamine


Cysteamina – co to jest i jak działa?

Na temat składników aktywnych stosowanych w leczeniu przebarwień skóry powstają dziesiątki publikacji. Cysteamina jest jednak rzadziej wspominana, choć pisze się o niej choćby w kontekście leczenia ostudy, czyli melanocytowego przebarwienia skóry, które wynika z intensywnego wytwarzania melaniny w obszarach skóry eksponowanych na słońce. Badania kliniczne i opisy przypadków wykazują jej skuteczność i bezpieczeństwo w leczeniu przebarwień skóry, w tym melasmy, przebarwień pozapalnych i plam soczewicowatych.

Cysteamina występuje naturalnie w komórkach organizmu człowieka, jest przeciwutleniaczem powstającym w efekcie degradacji koenzymu A. Dopiero kilka lat temu udało się uzyskać jej stabilną formę do stosowania miejscowego. Cysteamina jako składnik kremów rozjaśniających działa antyoksydacyjnie, redukując ciemną melaninę w warstwie rogowej naskórka. Substancja bierze też udział w procesie melanogenezy, czyli powstawania melanin, tj. działa m.in. przez hamowanie tyrozynazy i peroksydazy, stymulację produkcji wewnątrzkomórkowego glutationu oraz wychwytywanie jonów żelaza i miedzi.

Wspomniany wcześniej krem Cysteamine HSA Pigment & Tone Corrector swoje działanie zawdzięcza jednak nie tylko cysteaminie. Jest to pierwszy preparat do stosowania miejscowego, który chlorowodorek cysteaminy łączy z opatentowaną przez Senté technologią HSA. HSA, czyli analog siarczanu heparanu, działa na jedną z przyczyn przebarwień. Substancja wspiera naturalne wzmocnienie odpowiedzi skóry na stany zapalne, jednocześnie wspomagając odbudowę zdrowej bariery skórnej. Siarczan heparanu, podobnie jak kwas hialuronowy, jest cząsteczką wiążącą wodę i występuje naturalnie w organizmie, jednak z wiekiem jego ilość maleje. Jego obecność w preparacie korygującym ogranicza więc szkodliwe działanie przewlekłych stanów zapalnych skóry, odpowiedzialnych m.in. za zaczerwienienie twarzy i powstawanie oznak starzenia.

Efekt po 16 tygodniach - 61% poprawy
Efekt po 16 tygodniach, 61% poprawy


Krem Cysteamine HSA Pigment & Tone Corrector zaleca się stosować w korekcji nierównomiernego kolorytu skóry, w tym ciemnych plam, uszkodzeń posłonecznych, melasmy i przebarwień, także przebarwień pozapalnych. Kiedy cząsteczki analogu siarczanu heparanu zapewniają skórze intensywne nawilżenie i wzmacniają odpowiedź skóry na stany zapalne, chlorowodorek cysteaminy działa w wielu punktach na ścieżce powstawania melaniny. Preparat Senté zawiera również silnie przeciwutleniający niacynamid, tetraizopalmitynian askorbylu, czyli pochodną witaminy C o działaniu rozjaśniającym, a także wyciszające skórę fosfolipidy. Jego skuteczność w leczeniu opornych przebarwień potwierdziły badania kliniczne. Aż 94% badanych wykazało poprawę po 16 tygodniach stosowania kremu.


Jak stosować krem z cysteaminą?

Jak stosować krem z cysteaminą od Senté? Faza intensywna trwa 16 tygodni - w tym czasie preparat aplikuje się raz dziennie na oczyszczoną skórę rano lub wieczorem. Po oczyszczeniu skóry należy odczekać co najmniej 20 minut, aż całkowicie wyschnie, ponieważ wcześniejsza aplikacja mogłaby zwiększyć jej wrażliwość. Następnie cienką warstwę preparatu, aplikowaną na całą twarz lub punktowo, pozostawia się na 15 minut, po czym zmywa przeznaczonym do tego produktem oczyszczającym. Podczas terapii zalecane jest codzienne stosowanie kremu przeciwsłonecznego z SPF 30 lub wyższym. Po 16 tygodniach intensywnego stosowania kremu zalecana jest faza podtrzymująca - aplikacja produktu dwa razy w tygodniu.

Efekt po 16 tygodniach, 61% poprawy
Efekt po 16 tygodniach, 61% poprawy

 

Leczenie opornych przebarwień ułatwiają zabiegi kosmetyczne i estetyczne, dlatego dla cysteaminy znalazło się miejsce również w terapiach łączonych. Cysteamine HSA można stosować w połączeniu z zabiegami, przede wszystkim z mezoterapią mikroigłową, ale również z zabiegami laserowymi, peelingami medycznymi czy radiofrekwencją mikroigłową. Preparat zaleca się stosować w ramach przygotowania do zabiegu korekcji przebarwień przez czas co najmniej 4 do 8 tygodni, przy czym jego aplikacji należy zaprzestać na dzień przed planowaną procedurą. Stosując krem Cysteamine HSA po zabiegach, należy odczekać do pełnego wygojenia skóry, tj. braku stanu zapalnego, zaczerwienienia skóry i obrzęku.

Najlepsze efekty, spośród terapii łączonych, daje włączenie produktu Cysteamine HSA Pigment & Tone Corrector do protokołu z wykorzystaniem urządzenia do mezoterapii mikroigłowej. Podczas nakłuwania skóry, w trakcie procedury, na skórę nakłada się zawartość ampułki przeznaczonej do zabiegów redukujących przebarwienia i melasmę. W pielęgnacji pozabiegowej, po wygojeniu skóry, do protokołu włącza się Cysteamine HSA Pigment & Tone Corrector. Kompletny program korekcji przebarwień od Senté obejmuje też codzienne stosowanie produktów Daily Soothing Cleanser (do oczyszczania przed aplikacją preparatu korygującego przebarwienia) oraz Dermal Repair Cream lub Dermal Repair Ultra-Nourish do nawilżania skóry, jako ostatni etap rutyny pielęgnacyjnej.

Materiał powstał we współpracy z dystrybutorem preparatów Senté firmą Revisage